Spis treści
Czym zastąpić jaka panierce czy naleśnikach?
Chociaż nie istnieje idealny zamiennik jajka, który z jednej strony zapewniałby tak pokaźną dawkę białka (6,3 grama), a z drugiej – właściwości funkcjonalne, m.in. tworzenie żelów, utrzymywanie wody, ścinanie się czy stabilizowanie piany, produkt ten można z powodzeniem zastępować innymi. Aby uzyskać pożądane cechy potraw, które mają w przepisie jajka, warto sięgać po określone dodatki.
Sprawdź w naszej galerii, czym zastąpić jajka w wypiekach i potrawach.
Które osoby nie powinny jeść jajek?
Nie każdy może jeść jajka, a przyczyny tego bywają różne – najczęściej jest to alergia i związana z nią dieta eliminacyjna. Zawarte w jajku białka, a zwłaszcza albuminy, są drugim najczęściej uczulającym produktem w przypadku skazy białkowej.
Jajka nie mają też racji bytu w jadłospisach roślinnych – diecie wegańskiej i niektórych odmianach diety wegetariańskiej.
Przeczytaj też:
Wiele osób ogranicza jajka z powodów zdrowotnych, takich jak nieprawidłowy lipidogram krwi. Mają bowiem sporą zawartość cholesterolu, wynoszącą 105-120 mg w sztuce (50 g). Choć spożycie cholesterolu pokarmowego na ogół nie przyczynia się do wzrostu jego poziomu we krwi, ponieważ do krwiobiegu trafia ten wytwarzany przez wątrobę, jest to problemem u osób nadwrażliwych na ten składnik.
Eliminacja jajek z diety nie musi wcale przeszkadzać w jedzeniu smacznych dań. Można bowiem zastąpić je wieloma innymi produktami, które sprawdzają się w różnych zastosowaniach. Kliknij w zdjęcie, by sprawdzić w naszej galerii!
Dowiedz się także: Co stanie się z Twoim organizmem, jeśli będziesz jeść jajka każdego dnia? Czy podnoszą poziom cholesterolu? Poznaj fakty i mity na temat jaj