Dlaczego pieką mnie stopy? Co oznacza uczucie gorąca w stopach i jakie choroby może zwiastować? Poznaj możliwe przyczyny palącego bólu nóg

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Uczucie palenia w stopach może być zupełnie niezwiązane ze stanem skóry. Zwykle nasila się w nocy.
Uczucie palenia w stopach może być zupełnie niezwiązane ze stanem skóry. Zwykle nasila się w nocy. nilswey/123RF
Uczucie pieczenia w stopach może przybierać postać palącego bólu i skutecznie uniemożliwiać sen, gdyż dolegliwość ta najczęściej nasila się w nocy. Palenie nóg to objaw, który często oznacza poważne problemy, w tym nieodwracalne czy wymagające długiego leczenia, a przy tym nasilające się wraz z czasem. Przyczynę warto więc jak najszybciej zdiagnozować i podjąć odpowiednią terapię – podpowiadamy, jakiego typu zaburzenia mogą leżeć u źródeł uciążliwych objawów.

Pieczenie w stopach – przyczyny to nie tylko neuropatia

Uczucie pieczenia, a także związany z nim palący ból, może być nawracający lub stały i mieć różne nasilenie. Często pojawia się też uczucie gorąca, mrowienie, uczucie szpilek lub zmniejszone czucie. Objawy są zwykle najsilniejsze w nocy.

Uczucie pieczenia czy palenia stóp może mieć różne przyczyny, niektóre bardzo poważne. W każdym przypadku konieczne jest podjęcie działania. Nieleczenie problemów wywołujących uciążliwe objawy sprawi, że będą się pogłębiać.

Najczęstszym powodem palenia w stopach jest uszkodzenie nerwów, ale są też inne. Sama neuropatia może mieć też różne źródła. Ustalenie ich jest niezbędne – bez tego nie można zaproponować sposobu leczenia ani domowych metod łagodzenia dolegliwości.

Palący ból stóp w neuropatii cukrzycowej

Niekontrolowana latami cukrzyca może stopniowo uszkadzać nie tylko naczynia krwionośne, ale też nerwy, przez co zmniejsza się liczba sygnałów płynących do mózgu. To wpływa na zdolność czucia w różnych partiach ciała, szczególnie najbardziej oddalonych od serca stopach.

Szacuje się, że z powodu uszkodzenia nerwów, czyli neuropatii, cierpi 60-70 proc. diabetyków. Ryzyko jej rozwoju zwiększają zwłaszcza otyłość, wysokie ciśnienie krwi, palenie tytoniu i picie alkoholu.

Uszkodzenia nerwów w nogach i stopach (rzadziej w rękach) zwane jest neuropatią obwodową. To częsty typ neuropatii cukrzycowej. Jej objawy obejmują dodatkowo:

  • mrowienie i drętwienie stopy i/lub nogi,
  • uczucie noszenia zbyt ciasnej skarpetki,
  • kłujący ból,
  • uczucie ciężkości lub osłabienie,
  • nadmierne pocenie się.

Uczucie pieczenia w stopach wskutek niedoborów żywieniowych

Choć skutki niedostatku składników odżywczych są obecnie rzadsze niż kiedyś, wciąż występują w społeczeństwie. Dotyczy to głównie grup osób niedożywionych, w tym osób starszych i chorych. Objawy neurologiczne, takie jak uczucie pieczenia w stopach i zaburzenia koordynacji mięśniowej najczęściej wynikają z niedoboru witaminy B12, B6 oraz B9 (folianów lub w syntetycznej wersji – kwasu foliowego).

Palenie stóp w niedoczynności tarczycy

Zbyt niska aktywność gruczołu tarczycy powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej w organizmie. To może prowadzić do obrzęku tkanek, który zwiększa ich nacisk na naczynia krwionośne. Obok uczucia palenia stóp często występuje też zmęczenie, przybieranie na wadze i suchość skóry.

Uczucie pieczenia w nogach w chorobach zakaźnych

Palenie stóp może być objawem zakażenia, a możliwe przyczyny są bardzo poważne: to borelioza, HIV, syfilis albo półpasiec. W przypadku podejrzenia o zachorowanie lekarz wyda skierowanie na odpowiednie badania diagnostyczne.

Sprawdź, jakie jeszcze choroby widać na stopach.

Mrowienie i pieczenie w nogach przez nadużywanie alkoholu

Nadmierne spożycie napojów procentowych może prowadzić do uszkodzeń nerwowych zwanych neuropatią alkoholową. Obok objawów dotyczących stóp może pojawić się osłabienie mięśni, utrata ich funkcji czy skurcze, dysfunkcje dotyczące układu moczowego i jelit, zawroty głowy i zaburzenia mowy. Zmiany dotyczące neuronów bywają nieodwracalne.

Pieczenie palców u nóg i podeszw z powodu grzybicy

Zaraźliwa grzybica skóry stóp, spowodowana najczęściej przez drożdżaka Candida albicans, może dotyczyć też paznokci oraz innych części ciała. Do najczęstszych objawów zakażenia należy pieczenie, mrowienie i świąd między palcami stóp lub odczuwane w podeszwach. Mogą też tworzyć się swędzące pęcherze, przesuszenia i pęknięcia skóry na piętach czy palcach, a paznokcie – ulegać deformacji.

Piekące pięty i palce a neuropatia czuciowa małych włókien

Neuropatia czuciowa małych włókien (SFSN) to uszkodzenie obwodowych włókien nerwowych, które znajdują się z pobliżu skóry. Przyczyną jest utrata budulca otoczek mielinowych, które zapewniają izolację wypustek neuronów, a więc niezakłócone przesyłanie impulsów nerwowych. Obok krótkich uderzeń bólu może pojawiać się utrata czucia w stopach. W większości przypadków przyczyna problemu nie jest znana, choć może być związana z cukrzycą.

Swędzenie i pieczenie stóp jako objaw choroby nerek

Gdy nerki nie pracują prawidłowo, poziom toksyn we krwi się zwiększa. Objawem zatrucia jest właśnie swędzenie, pieczenie, a także obrzęk stóp. Inne symptomy to zmniejszona produkcja moczu, zmęczenie, niewyjaśniona zadyszka, dezorientacja, nudności, konwulsje i śpiączka.

Pieczenie w stopach jako objaw miażdżycy tętnic obwodowych

Miażdżyca tętnic obwodowych (PAD) jest związana ze zwężeniem arterii zaopatrujących w krew między innymi nogi i stopy. Nie dotyczy jednak naczyń wieńcowych, które doprowadzają ją do serca. Dolegliwości przy PAD mogą być podobne, jak w przypadku neuropatii obwodowej, obejmując uczucie pieczenia. Objawy mogą być wywoływane przez chodzenie lub ćwiczenia.

Dowiedz się więcej o skutkach miażdżycy w nogach, takich jak niedokrwienie i chromanie przestankowe.

Parzenie w stopach a choroba Charcota-Mariego-Tootha

Choroba Charcota-Mariego-Tootha (CMT) jest najczęstszą dziedziczną chorobą nerwów, która dotyka komórek kontrolujących mięśnie. Objawy z czasem się nasilają, a do pierwszych należy uczucie palenia i szpilek w stopach lub dłoniach. Konsekwencjami schorzenia są też zanik mięśni i niezgrabność ruchów. Inna jego nazwa to dziedziczna neuropatia ruchowa i czuciowa.

Pieczenie stopy w zespole cieśni kanału stępu

Zespół kanału stępu to inaczej neuropatia nerwu piszczelowego tylnego, w której uszkodzenie dotyka nerwu biegnącego z kostki. Gdy z powodu opuchlizny lub urazu ulega on uciskaniu, może pojawiać się ból i palenie w stopie i palcach, a także mrowienie i drętwienie w okolicy kostki. Objawy mogą rozszerzać się na wyższe partie nogi. Ważne, by podjąć leczenie problemu zanim zniszczenia nerwów staną się nieodwracalne.

Palenie stóp a zespół wieloobjawowego bólu miejscowego

Zespół wieloobjawowego bólu miejscowego (CRPS) występuje w jednej z kończyn, najczęściej po urazie albo zabiegu chirurgicznym. Wynika z uszkodzenia nerwów i zakłóca przesyłanie sygnałów. Objawy to palący ból, opuchlizna, a także zmiana koloru i jakości skóry. Schorzenie może mieć podłoże genetyczne i związek z funkcjonowaniem układu odpornościowego.

Uczucie parzenia w nogach a erytromelalgia

Erytromelalgia, inaczej bolesny rumień kończyn, to stosunkowo rzadka choroba o nieznanych przyczynach. Objawy to zaczerwienienie, rozgrzanie i ból kończyn, które pogarszają się pod wpływem chodzenia, stania, ćwiczeń, a także działania ciepła.

Palenie w stopach w konsekwencji chemoterapii

Środki lecznicze stosowane do niszczenia komórek rakowych mogą wywoływać skutki uboczne w postaci neuropatii nerwów obwodowych. Jej typowym objawem jest palące uczucie w stopach. Inne działania niepożądane tego typu leczenia onkologicznego, które dotyczą nerwów i mięśni, to ból, osłabienie mięśni, ich zmęczenie z tkliwością czy uczuciem roztrzęsienia, spowolnienie ruchów i opóźnienie refleksu, a także zaburzenia równowagi i koordynacji.

Uczucie parzenia w stopach po ekspozycji na toksyny

Narażenie organizmu na długotrwały kontakt z toksynami przemysłowymi, m.in. takimi jak metale ciężkie, może prowadzić do rozwoju objawów neuropatii obwodowej. Taki sam efekt może wywoływać leczenie niektórych chorób, takich jak zakażenie HIV czy padaczka, przy pomocy określonych środków farmaceutycznych.

Cukier pod kontrolą

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia