Co nogi mówią o twoim zdrowiu? Od mrowienia i obrzęku po cellulit i wypadające włosy. Tak twoje nogi dają znać o chorobach

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Chodząc zwykle w spodniach czy rajstopach możesz tego nie zauważyć. Jednak latem odsłaniając nogi przyjrzyj im się uważniej, bo możesz na nich dostrzec objawy chorób. Nie tylko cellulit, żylaki czy wypadające włosy mogą świadczyć o nieprawidłowościach. Sprawdź, co twoje nogi mówią o twoim zdrowiu.

Spis treści

Co nogi mówią o twoim zdrowiu? Wygląd nóg powie ci, na co możesz chorować

Organizm daje nam znać o chorobach w różny sposób. Jeśli uważasz, że ktoś może zachorować nie mając żadnych objawów to nie do końca można się z tym zgodzić. Niektóre choroby faktycznie trudno jest rozpoznać i mogą się ukrywać przez wiele lat nie dając oczywistych symptomów. Jednak prawda jest taka, że dają one objawy, które po prostu często łatwo jest nam przeoczyć lub zignorować uznając je za coś normalnego lub objaw np. zmęczenia czy chwilowego przeciążenia.

Z wyglądu nóg, a także kostek, ud czy łydek możesz wywnioskować na jakie choroby chorujesz.
Z wyglądu nóg, a także kostek, ud czy łydek możesz wywnioskować na jakie choroby chorujesz. freepik.com

Wiele objawów chorób czy zaburzeń możesz wyczytać także z wyglądu swoich nóg. Jest tylko jeden warunek: musisz się im dokładnie i uważnie przyjrzeć. Jeśli zauważysz coś odbiegające od normy, nie ignoruj tego, tylko idź do lekarza. Czasami lepiej dmuchać na zimne, żeby potem nie żałować. Stań więc przed lustrem w dobrze oświetlonym pomieszczeniu i uważnie obejrzyj swoje nogi. Sprawdź, jaki kolor ma twoja skóra, czy są na niej włoski, wystające żyły czy cellulit. Zauważ czy odczuwasz w nich ból, mrowienie lub osłabienie. Na te sześć objawów chorób widocznych na nogach zwróć szczególną uwagę.

Grube kostki nie tylko od długiego stania

Jeśli zawsze były dość szerokie to nie masz się czym martwić. Możesz mieć taką budowę ciała. Jeśli jednak nagle twoje kostki stały się mało widoczne, a wokół nich pojawił się obrzęk przyczyną może być gromadzenie się płynu w tych obszarach.

Z kolei obrzęk kostek może pojawić się w nocy, a jego przyczyną może być nadwaga, ciąża, przyjmowanie leków na nadciśnienie, tabletek antykoncepcyjnych, terapii hormonalnej lub leków przeciwdepresyjnych.

Obrzęki kostek w obydwu nogach, stóp czy łydek pojawiają się często, gdy przez długi czas przebywasz w pozycji stojącej lub siedzącej, podczas upałów lub po zjedzeniu zbyt dużych ilości słonego jedzenia, ponieważ sól zatrzymuje wodę w organizmie.

Jeśli obrzęk nóg nie ustępuje udaj się do lekarza, bo może to być spowodowane poważniejszymi problemami z nerkami, wątrobą lub sercem. Częstą przyczyną obrzęku obu kostek jest także niewydolność zastawek w żyłach nóg lub zakrzep krwi.

Ból nóg i łydek może oznaczać poważną chorobę

Czasami zdarza się, że łapią cię skurcze łydek, ale jeśli czujesz ból łydek i nóg, drętwienie lub osłabienie nóg, masz niebieską skórę oraz trudno gojące się rany na nogach lub stopach – mogą to być objawy choroby tętnic obwodowych (PAD). Wywołuje je miażdżyca, czyli zablokowanie, stwardnienie i zwężenie tętnic przez odkładające się na ścianach naczyń krwionośnych blaszki miażdżycowe powstające z nadmiaru cholesterolu.

Mrowienie nóg objawem cukrzycy

Drętwienie i mrowienie nóg często spowodowane jest uciśnięciem żył w nogach, gdy siedzimy w jednej, niewygodnej pozycji. Wystarczy wtedy wstać lub rozprostować nogi, aby mrowienie ustąpiło. Jeśli jednak chorujesz na cukrzycę to drętwienie, mrowienie lub pieczenie stóp i nóg może być objawem neuropatii cukrzycowej. Cukrzyca typu 1 i 2 powoduje uszkodzenie nerwów. Wysoki poziom cukru we krwi z czasem uszkadza małe naczynia krwionośne i uniemożliwia dotarcie składników odżywczych do nerwów.

W nocy czujesz swędzenie, pulsowanie i mrowienie w nogach? To może być zespół niespokojnych nóg, inaczej choroba Willisa-Ekboma. To zaburzenie czuciowo-ruchowe wynikające z nieprawidłowości układu nerwowego. Osoba nim dotknięta odczuwa mrowienie pod skórą lub ma uczucie pienienia się krwi w żyłach. Objawia się ono nieodpartą potrzebą poruszania nogami i może uniemożliwiać sen.

To tylko cellulit czy groźna choroba?

Cellulit to dość powszechna przypadłość, która jednak nie jest groźna dla zdrowia. Pomarańczowa skórka, czyli nierówna powierzchnia skóry, która wygląda czasem nieestetycznie to nierówno rozłożone skupiska podskórnego tłuszczu, które naciskają na tkankę łączną pod skórą. Uwidacznia się on szczególnie w późniejszym okresie życia i gdy przybierasz na wadze.

Jednak w niektórych przypadkach nieprawidłowe gromadzenie się tłuszczu pod skórą może oznaczać lipodemię. Nazywana także chorobą grubych nóg czy obrzękiem tłuszczowym lipidemia sprawia, że nadmiar tłuszczu gromadzi się na pośladkach, udach, podudziach, a czasem także ramionach i sprawia, że wyglądają one na dużo większe i nieproporcjonalne do reszty ciała. Zaatakowane chorobą obszary ciała mogą boleć, być tkliwe lub możesz odczuwać w nich ciężkość. Łatwo tworzą się na nich także siniaki. Schorzenie dotyka głównie kobiety i wymaga leczenia.

Żylaki nie tylko u kobiet z nadwagą

Widoczne, pogrubione, wystające i poskręcane żyły mogą oznaczać, że masz żylaki. Możesz odczuwać także:

  • ból, drętwienie lub uczucie ciężkości nóg,

  • zmiany skórne, takie jak swędzenie, zmiana koloru lub suchość i łuszczenie się skóry,

  • opuchnięte kostki lub nogi.

Żylaki może mieć każdy, ale najczęściej występują u kobiet, osób starszych, z nadwagą lub kobiet w ciąży. Mogą one zwiększać podatność na powstawanie odleżyn i zakrzepów krwi w nogach, dlatego kontroluj je u lekarza i regularnie rób badania.

Nie ciesz się z wypadania włosów na nogach

Wypadanie włosów na nogach kobiety może ucieszyć, bo nie muszą już ich golić. Jednak objaw ten nie powinien być powodem do radości, ale przyjrzenia się swojemu zdrowiu. Może to być bowiem symptom choroby tętnic obwodowych (ang. PAD – peripheral artery disease). Koniecznie zgłoś się do lekarza jeśli zauważysz u siebie także inne objawy PAD takie jak:

  • drętwienie lub osłabienie nóg,

  • łamliwe, wolno rosnące paznokcie u stóp,

  • trudno gojące się otwarte rany na stopach i nogach,

  • zmiana koloru skóry nóg, np. bledsza niż zwykle lub niebieskawa,

  • lśniąca, połyskująca skóra,

  • zaburzenia erekcji u mężczyzn,

  • skurcze mięśni nóg.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Haniaaaa
Oj, wiem, co to żylaki – nieziemskie bóle nóg, kurcze w łydkach takie, że chce się wyć, oraz paskudne odstające żyły. Myślałam, że nigdy więcej nie założę spódnicy. Rok temu koleżanka poleciła mi produkty, które jej mama kupiła w Konopnej Farmacji w Poznaniu na żylaki. Stosowałam ziele ruszczyka kolczastego (kłącza) dwa razy dziennie piłam napar, witaminę C podwójna dawka szukać naturalnej , MSM Pharmovit (czyli siarkę organiczną) oraz smarowałam nogi żelem Veosil - konopny żel firmy Cannaderm

Po sześciu miesiącach regularnego stosowania tych produktów moje nogi są wreszcie wolne od żylaków, i tego lata mogłam pozwolić sobie na odkrycie nóg. Niestety, żylaki mają tendencję do powracania, ale póki da się to kontrolować, wolę stosować naturalne metody. Zabieg operacyjny zawsze można zrobić, ale ponoć jest mocno bolesny. Te produkty naprawdę działają cuda – przynoszą ulgę i sprawdziły się na moich nogach.

Dobrze by było również pamiętać o zakupie specjalnych rajstop uciskowych, które poprawiają krążenie podczas stosowania tych produktów. Nie jestem pewna, czy w Konopnej Farmacji można zamówić rajstopy, ale inne produkty na pewno można.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia