Dr Katerina Johnson z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii postanowiła zbadać, czy istnieje związek między składem mikroflory jelitowej a cechami osobowości, takimi jak towarzyskość i neurotyzm. Jak utrzymuje dr Johnson:
Wzrasta liczba badań nad związkiem mikrobiomu jelitowego z mózgiem i zachowaniem, znanym jako oś mikrobiom-jelito-mózg. Dotychczas większość badań prowadzono na zwierzętach, podczas gdy badania na ludziach koncentrowały się głównie na roli mikrobiomu jelitowego w odnieseniu do stanów neuropsychiatrycznych. Celem naszego badania było odnalezienie powiązań między różnorodnością bakterii żyjących w jelitach u ludzi a cechami ich osobowości.
Na potrzeby badań zebrano próbki kału od 655 dorosłych osób, w tym 71% kobiet i 29% mężczyzn. Liczebność i rodzaj określonych szczepów bakterii rozpoznano za pomocą metody analizy sekwencjonowania genu rSNA 16S.
W dalszej części eksperymentu uczestników poproszono o wypełnienie kompleksowego kwestionariusza, w którym znalazły się pytania dotyczące cech charakteru, zdrowia, stylu życia i czynników socjodemograficznych.