Na osobowość składa się:
- inteligencja,
- charakter,
- temperament,
- postawa,
- obraz siebie i świata,
- zdolności,
- zainteresowania,
- wartości oraz potrzeby.
Każdy człowiek w momencie narodzin posiada tendencje do kształtowania się u niego konkretnych cech osobowości. W ciągu życia mogą one jednak ulec całkowitej zmianie pod wpływem kontaktów z otoczeniem.
Introwertyk - kto to?
Introwertyk to osoba, którą pobudzają własne odczucia wewnętrzne. Taka osoba poprzedza swoje działanie analizą ewentualnych konsekwencji podejmowanych decyzji. Rozmówcom ciężko odgadnąć, o czym myśli introwertyk, ponieważ mało mówi, a przede wszystkim rzadko o sobie. Unika miejsc, w których tłumnie gromadzą się ludzie, ponieważ podchodzi do nich z dystansem i nieufnością. Potrafi słuchać innych. Zdecydowanie lepiej odnajduje się w tej roli, niż w roli mówcy. Gdy staje przed nim konieczność wypowiadania się woli mówić do jednej osoby niż do kilku jednocześnie. Introwertyk może pracować w grupach i dobrze dogadywać się z innymi, jednak ten typ osobowości woli pracę w pojedynkę. Powierzone mu obowiązki wykonuje solidnie, ale potrzebuje spokoju, aby się na nich skupić.
Skrajna odmiana introwertyzmu to osoby, które tworzą sobie własny świat zamykając się w czterech ścianach. Są to samotnicy, których kontakt ze światem często ogranicza się jedynie do wyjść do sklepu po produkty pierwszej potrzeby.
Jakie cechy ma introwertyk?
- solidny,
- praktyczny,
- dotrzymujący obietnic,
- szanujący obowiązki,
- ceniący fakty,
- dobrze zorganizowany,
- realista,
- staranny,
- oddany,
- odpowiedzialny,
- konsekwentny,
- skupiony na szczegółach,
- tradycjonalista,
- praktyczny,
- analityczny,
- niezależny,
- wrażliwy,
- lojalny,
- posiadający zdolność obserwacji,
- harmonijny,
- wizjonerski,
- ceniący prywatność,
- teoretyzujący,
- oryginalny,
- myślący kontekstowo,
- krytyczny,
- wymagający,
- precyzyjny,
- sceptyczny,
- autonomiczny,
- wstrzemięźliwy,
- kierujący się logiką,
- preferujący wiedzę.
Introwertyk w związku
Introwertyk stworzy udaną relację partnerską z osobą, która będzie w stanie dobrze zrozumieć jego typ osobowości. Taka osoba powinna przyzwyczaić się, że nie będzie często komplementowana i zarzucana wyznaniami miłości. Introwertycy mogą kochać tak samo mocno jak wszyscy inni ludzie, jednak wolą tę miłość okazywać czynami, rzadziej słowami.
Nieco trudniej będą też mieli nawiązać relację w jej początkowym stadium, ponieważ nie należą do osób szczególnie ufnych i otwartych. Partner introwertyka lub introwertyczki powinien pamiętać o tym, aby pozwolić drugiej osobie mieć czasem chwile tylko dla siebie. Przy ich typie osobowości jest to szczególnie istotne.