Spis treści
Czy warto jeść czereśnie? Sprawdź, jak wpływają na organizm
Czereśnie to polecane źródło witamin i związków mineralnych, a także cennych związków przeciwzapalnych. Warto sięgać po te sezonowe owoce, gdy się pojawią. W czerwcu i lipcu, gdy jest ich najwięcej, a ceny owoców spadają najbardziej, warto korzystać z cennych właściwości czereśni na co dzień, a także przygotować z niej zdrowe przetwory domowe.
Zobacz w naszej galerii, jak jedzenie czereśni wpływa na organizm.
Polecamy też:
Ile kalorii mają czereśnie? Wartość odżywcza czereśni
Czereśnie to niskokaloryczne owoce, które w porcji 100 g zawierają 68 kcal. Garść to zaledwie 50 kcal. Są źródłem witaminy C (7 mg), która jako silny antyoksydant chroni komórki i tkanki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Zawierają także inne związki z tej grupy, którą wyróżnia działanie przeciwzapalne i wspomagające ochronę przed chorobami cywilizacyjnymi. Należą do nich zwłaszcza polifenole, w tym np. kwercetyna, która zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, obniża stężenie cholesterolu frakcji LDL we krwi, a także łagodzi objawy alergiczne.
Kolor czereśni ma znaczenie. Im ciemniejszy owoc, tym zawartość związków przeciwutleniających jest większa. Barwa związana jest z poziomem antocyjanów.
Czytaj też: Czym różnią się czereśnie i wiśnie? Wypróbuj przepisy na przetwory z czereśni
Mimo, że czereśnie zawierają znaczne ilości cukru (8 g na 100 g), to ich indeks glikemiczny jest niski i wynosi tylko 23. Dzięki temu osoby z cukrzycą lub insulinoopornością mogą bezpiecznie spożywać umiarkowane ilości tych owoców.
Warto przy tym wiedzieć, że czereśnie w 80 proc. składają się z wody, dzięki czemu korzystnie wpływają na nawodnienie organizmu. Poza tym zawierają 1,3 g błonnika w 100 g, a są to głównie pektyny. To rodzaj związków rozpuszczalnych w wodzie, które wspomagają układ trawienia i poprawiają profil lipidowy krwi. Poza tym wspomniana porcja stanowi źródło 222 mg potasu. Dzięki tym cechom regularne spożycie tych owoców korzystnie wpływa na regulację ciśnienia tętniczego krwi.
Co jeszcze zawierają czereśnie? W 100 g tych owoców znajdziemy również składniki takie, jak:
- witamina A – 64 j.m. (IU),
- witamina B1 – 0,027 mg,
- witamina B2 – 0,033 mg,
- witamina B3 – 0,154 mg,
- witamina B6 – 0,049 mg,
- kwas foliowa – 4 μg,
- witamina E – 0,07 mg,
- witamina K – 2,1 μg
- wapń – 13 mg,
- magnez – 11 mg,
- żelazo – 0,36 mg,
- cynk – 0,07 mg.
- jod – 330 mg.
Owoce te są zalecane chorym na dnę moczanową, ponieważ zawierają cyjanidynę – związek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Regularne jedzenie czereśni dodatkowo obniża stężenie kwasu moczowego we krwi, a tym samym zmniejsza ryzyko ataku dny.