Spis treści
Chrupkość i jego wpływ na jedzenie
Jedzenie jest doświadczeniem zmysłowym. Czujemy jego smak, zapach, teksturę, a nawet… słyszymy je. Za 80-90 proc. postrzegania naszego smaku odpowiadają receptory węchu i smaku. Pozostałych 10-20 proc. to właśnie tekstura i dźwięk.
Zobacz także: Ból szyi czy ramion ze zdenerwowania? Stres uszkadza mięśnie i może prowadzić do kontuzji
Istnieje wzajemna zależność między chrupkością a tym, jak postrzegamy jedzenie – wynika z badań nad wielozmysłowym odbieraniem jedzenia prowadzonymi przez dr. Charlesa Spence’a, profesora psychologii eksperymentalnej, gastrofizyka i szefa Laboratorium Badań Transmodalnych na Uniwersytecie w Oxfordzie.
Im głośniejsze chrupanie, tym świeższe i bardziej chrupiące jest jedzenie – a przynajmniej tak je postrzegamy. Bardziej miękkie i mniej hałaśliwe odbieramy jako nieświeże lub bardziej miękkie.
Sprawdź również:
Dlaczego chrupiące jedzenie smakuje lepiej?
Zastanówmy się, co sprawia, że chrupiące jedzenie jest smaczniejsze niż to ciche, niemal bezgłośne.
– W samym dźwięku nie ma żadnej wartości energetycznej, więc to dość osobliwe, że lubimy głośne jedzenie – mówi dr Spence.
Przykładem mogą być otwarte wcześniej i zawilgocone chipsy. Mają tłuszcz, cukier, aromat, ale brakuje im najważniejszego czynnika – chrupania. Dlaczego chrupiący chips jest dla nas bardziej atrakcyjny niż ten miękki?
Odpowiedź nie jest zaskakująca: nasze mózgi odbierają chrupkość jako świeżość.
– W przypadku świeżych produktów, takich jak owoce i warzywa, świeższe produkty mają tendencję do bycia głośniejszymi i mają wyższą wartość odżywczą. W miarę starzenia się tracą one część swoich wartości odżywczych. Z punktu widzenia ewolucji, może to być powód, dla którego lubimy głośniejszą żywność, ponieważ może to sygnalizować świeżość – mówi dr Spence.
Jak chrupiące jedzenie wpływa na poziom stresu?
„Chrupacze” są nie tylko smaczną przekąską. Jak się okazuje, chrupiące jedzenie może też korzystnie wpływać na poziom stresu.
Dr Hugh Humphery, psychiatra medycyny funkcjonalnej i doradca Everlywell, twierdzi, że stres może zmieniać nasze jedzeniowe wzorce.
– Badania wykazały, że kiedy osoba jest zestresowana, ilość i rodzaj spożywanych pokarmów zmienia się w zależności od płci, wieku czy rodzaju stresora danej osoby – mówi.
Według dr. Humphery’a jest kilka kategorii żywności, które są najlepszym wyborem dla osób zestresowanych. Chrupiące jedzenie jest jednym z nich.
– Chrupiące pokarmy prowadzą do wzmocnionych odpowiedzi neuronowych w obszarach mózgu, które doświadczają przyjemności i nagrody, zwiększając poczucie dobrego samopoczucia, a także zmniejszając stres – mówi dr Humphery.
5 powodów, dlaczego tak bardzo lubimy chrupać
Chrupiące jedzenie oznacza, że jest świeże. Żucie chrupiącego jedzenia i dźwięk, jaki ono wydaje, są dla nas satysfakcjonujące. Chrupiące przekąski są też dla wielu z nas comfort food, czyli jedzeniem na pocieszenie czy jedzeniem sprawiającym przyjemność.
Sprawdź, co sprawia, że uwielbiamy chrupiące jedzenie:
Źródła:
- Stress influences appetite and comfort food preferences in college women Nutrition Research
- The role of auditory cues in modulating the percived crispness and staleness of potato chips Journal of Sensory Studies
- Effects of the sound of the bite on apple perceived crispness and hardness Food Quality and Preference
- Eating with our ears: assessing the importance of the sounds of consumption on our perception and enjoyment of multisensory flavour experiences Flavour
- Model for understanding consumer textural food choice Food Science & Nutrition