Spis treści
Jak chipsy i orzeszki solone wpływają na zdrowie?
Chipsy, orzeszki solone i inne słone przekąski uzależniają nie tylko smakiem soli i dodatków smakowych, ale też ze względu na swoją chrupką strukturę i skojarzenie z szybką i smaczną przekąską na każdą okazję. Niestety, producenci ich smak często podbijają dodatkiem wzmacniaczy smaku takich jak szkodliwy i rakotwórczy glutaminian sodu.
Duże ilości soli, tłuszczu, a także cukru również nie wpływają korzystnie na zdrowie. Oprócz dodatkowych kilogramów powodują zaburzenia trawienne, zalegają w jelitach wywołując zaparcia, przyczyniają się do pogorszenia stanu skóry, a nawet wpływają na pogorszenie pamięci i koncentracji. Obecnie coraz więcej dostępnych w sklepach chipsów robionych jest z ciasta, które powstaje z mączki lub płatków ziemniaczanych z różnymi dodatkami, a nie z pokrojonych ziemniaków.
Jeśli cię to nie przekonało do zrezygnowania ze słonych przekąsek, to kolejny argument pozwoli ci na pożegnanie się z paczką chipsów bez żalu. Może ci się wydawać, że chipsy light, z pieca, o obniżonej zawartości tłuszczu czy soli są zdrowsze. Muszę cię jednak rozczarować, żadne chipsy nie są zdrowe, ponieważ najgorszy w nich jest związek chemiczny powstający przy ich wypieku.
Rakotwórczy i neurotoksyczny akrylamid powstaje podczas obróbki termicznej produktów zawierających skrobię. Im bardziej przypieczone i chrupiące są chipsy czy frytki, tym więcej szkodliwej substancji zawierają.
Niestety, znajduje się on także m.in. w kawie czy pieczywie, więc go nie unikniesz, ale możesz znacznie zmniejszyć jego ilość w diecie. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko rozwoju raka jajnika, endometrium, trzustki, piersi czy przełyku, a także miażdżycy, bezpłodności czy depresji.
Przestałam jeść chipsy i fast food. Możesz i ty! Zobacz, jak to zrobić
Chipsy i fast foody to równie podstępne przekąski, co słodycze. One też uzależniają, nie mówiąc o mnóstwie szkodliwych składników, które wchodzą w ich skład. Mnie do porzucenia słonych snacków przekon...
Co jeść zamiast słonych przekąsek?
Nie musisz wybierać pomiędzy przyjemnością a zdrowiem. Zamiast chipsów i słonych przekąsek możesz wybrać zdrowsze i równie smaczne alternatywy. Podjadanie tych produktów wyjdzie ci na zdrowie, a do tego nie tylko sprawi ci chwilową przyjemność okupioną bólem brzucha czy złym nastrojem.
Te przekąski są smaczne, a ich spożywanie poprawia stan zdrowia, wzmacnia serce, usprawnia pracę mózgu i regeneruje wątrobę i przewód pokarmowy. Do tego nie tuczą, a nawet pomagają schudnąć i poprawiają samopoczucie na dłużej oraz dodają energii. Sięgaj więc po:
- orzechy – nie tylko orzeszki prażone i solone są smaczne. Orzechy ziemne, włoskie, laskowe, nerkowce, pistacje, macadamia, pecan i mnóstwo innych nie potrzebuje żadnych dodatków, bo same w sobie mają niepowtarzalny smak. Do tego zawierają zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik i wiele innych składników odżywczych korzystnie wpływających przede wszystkim na pracę mózgu, układ krążenia i trawienie.
- nasiona – takie jak pestki dyni czy słonecznika z powodzeniem można chrupać zamiast chipsów i słonych paluszków. Tak jak orzechy zawierają one mnóstwo zdrowych tłuszczów i cennych witamin np. witaminy E, C czy z grupy B. Dzięki temu usprawniają pracę mózgu, poprawiają pamięć i koncentrację, a przy tym nie tuczą i obniżają stężenie cholesterolu we krwi. Orzechy i nasiona możesz łączyć tworząc różne mieszanki. Dla urozmaicenia smaku możesz do nich dodać suszone owoce takie jak rodzynki, płatki kokosowe czy żurawinę.
- hummus – pasta z ciecierzycy z dodatkiem tahini (pasty sezamowej) jest smaczna i może być świetnym dodatkiem do świeżych warzyw pokrojonych w słupki takich jak marchewka, seler naciowy czy ogórek. Hummus ma wiele zastosowań, możesz smarować nim pieczywo, nabierać na chlebowe paluchy lub dodać do kaszy, sałatki warzywnej czy wędliny. Hummus wzmacnia kości i pracę serca oraz obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu we krwi.
- chipsy warzywne – chipsy nie muszą być koniecznie robione z ziemniaków (czy płatków ziemniaczanych) i smażone na głębokim tłuszczu. Można je zrobić samodzielnie w piekarniku z innych warzyw takich jak z marchewka, brokuł, szpinak czy jarmuż. Takie zdrowsze alternatywy są już także dostępne w wielu sklepach.
- popcorn – prażone ziarna kukurydzy to smaczna, lekkostrawna i zdrowa przekąska tylko pod warunkiem, że są robione właśnie z ziaren w garnku o grubym dnie na niewielkiej ilości oleju. Do takiej przekąski możesz dodać odrobinę soli lub masła, ale nie jest to konieczne. Unikaj jednak gotowego popcornu lub smakowego dostępnego w torebkach do przygotowywania w mikrofalówce. Taki produkt oprócz ziaren kukurydzy zawiera także szkodliwe tłuszcze trans, duże ilości soli, a często także wzmacniacze smaku, barwniki i aromaty.