Spis treści
Najbardziej szkodliwy dla mózgu jest długotrwały stres
Czasami zdarzają się sytuacje stresowe takie jak intensywny hałas, kolejka do kasy w sklepie czy korek, które są jednak krótkotrwałe i szybko przemijają, a po nich łatwo wracamy do normy. Najbardziej szkodliwy jest jednak długotrwały stres, utrzymujący się tygodniami, a nawet miesiącami czy latami na stałym poziomie. Taki stres obecnie wywołuje w nas chociażby wszechobecna inflacja, informacje o wojnie czy epidemiach chorób zakaźnych takich jak grypa, COVID-19 czy wirus RSV. Pod ich wpływem odczuwamy stałe napięcie, a nasz mózg jest w stanie gotowości do „walki lub ucieczki”. Zwykle początkowo nie zauważamy tego stanu, jednak z czasem mogą pojawić się niepokojące objawy, które wpływają negatywnie na stan naszego zdrowia zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.
Długotrwały stres niszczy nasz mózg i to dosłownie. Pod jego wpływem zanika istota szara, a na jego uszkodzenie najbardziej narażony jest hipokamp i kora przedczołowa, gdzie znajduje się nasze „superego”. Te części mózgu odpowiadają za funkcje poznawcze takie jak planowanie, podejmowanie decyzji, przewidywanie ich konsekwencji, pamięć oraz emocje.
Zobacz także: Jak obniżyć kortyzol? Wyluzuj i uspokój zszargane nerwy
Pod wpływem stresu mamy problemy z koncentracją i pamięcią, nie potrafimy kontrolować emocji, wybuchamy gniewem lub zaczynamy płakać bez określonego powodu. Długotrwały stres nasila te objawy i może doprowadzić do wystąpienia zaburzeń lękowych, depresji, a także chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym również zawału czy udaru.
Zobacz także:
Co pomoże zregenerować mózg?
Z tego powodu bardzo ważne jest, aby nasz mózg miał możliwość odpoczynku i regeneracji, ponieważ dzięki temu negatywne zmiany da się odwrócić, a mózg jest na tyle elastyczny, że jest w stanie szybko wrócić do normy.
Zniszczone lub uszkodzone stresem obszary mózgu możemy odbudować stosując sprawdzone i naturalne sposoby na stres.