Ułóż sobie dietę za darmo! Na tej stronie łatwo dopasujesz menu do potrzeb i stanu zdrowia. Tylko tu znajdziesz jadłospisy na różne choroby

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Odpowiednia dieta pomaga nie tylko schudnąć, ale też wspiera leczenie czy służy zdrowiu całej rodziny. Nie trzeba wybierać się po nią do dietetyka. Spersonalizowany jadłospis można uzyskać na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. To jedyne miejsce, gdzie dostępne są bezpłatne jadłospisy dla pacjentów z chorobami przewlekłymi. Zobacz, jak skorzystać z portalu Diet NFZ.

Spis treści

Czy diety NFZ są darmowe? Na czym polega dieta DASH?

„Diety NFZ” to serwis Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym całkiem bezpłatnie dostępne są jadłospisy przeznaczone dla różnych grup osób, w tym także menu dla całej rodziny.

Szczupła młoda kobieta w stroju sportowym przygotowuje posiłek
Dopasuj dietę do swoich potrzeb, by jej przestrzeganie było łatwe i szybko weszło w nawyk. Jest to możliwe na stronie diety.nfz.gov.pl freepik.com

Wszystkie z planów żywienia są opracowane w oparciu o dietę DASH – profilaktyczno-leczniczy sposób żywienia dla osób z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi i nadciśnieniem.

Dieta DASH bazuje na diecie w stylu śródziemnomorskim, która na podstawie licznych badań jest obecnie uznawana za najzdrowszą na świecie, a sama zajmuje po niej 2. miejsce w rankingach ekspertów żywienia.

Do zalet diet DASH należą na pewno uniwersalność i atrakcyjność posiłków. Jej menu jest bogate w różnorodne produkty, głównie warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, niskotłuszczowy nabiał, ryby, owoce morza i chude mięsa, a także orzechy, nasiona i oliwę z oliwek. Dzięki takiemu składowi, a także ograniczeniu soli i sodu, dieta działa korzystnie nie tylko przeciw nadciśnieniu, ale także przeciw zaburzeniom gospodarki lipidowej, chorobom sercowo-naczyniowym czy cukrzycy typu 2.

Zobacz: Najlepsza dieta na 2024 rok. Eksperci już wybrali

Diety NFZ – jadłospis na otyłość i nadwagę wybrał co trzeci użytkownik

Portal „Diety NFZ” oferuje 19 planów żywieniowych opartych na diecie DASH. Według dostępnych informacji w końcu lutego 2024 r. miał blisko 870 tys. zarejestrowanych użytkowników. Większość osób korzystających z darmowych diet NFZ (60 proc.) stanowiły kobiety. Najczęściej jadłospisów szukały osoby w wieku 20-30 lat i 40-latkowie, przybywało też użytkowników po 60. roku życia.

Do plan żywieniowy, które cieszą się największym zainteresowaniem, należy „Nadwaga i Otyłość”. Wybierało go 32 proc. użytkowników, czyli niemal co trzeci. Korzystający z portalu równie chętnie wybierały plan „Classic” (30 proc.), coraz częściej decydują się także na rodzinny plan żywieniowy.

– W naszym portalu każdy znajdzie właściwe menu dla siebie – powiedział Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ. – Co ważne, „Diety NFZ” są miejscem, dzięki któremu zmienimy nasze nawyki żywieniowe na zdrowsze. To prawdopodobnie jedyny portal w Polsce, który oferuje bezpłatne przepisy dla pacjentów z chorobami przewlekłymi.

Jak dobrać dietę dla siebie za darmo?

W portalu Diety NFZ oprócz klasycznej, profilaktycznej diety DASH dostępne są jej wersje, dzięki czemu można wybrać jadłospis dobrany do swoich potrzeb. Zostały stworzone na podstawie jej zaleceń dla osób z nadciśnieniem, cukrzycą, chorobą Hashimoto, a także inne, m.in. przeciw osteoporozie.

Zobacz też: Jak wybrać dietę odchudzającą? Eksperci podali konkretne kryteria

Wszystkie jadłospisy są opracowane przez dietetyków i uwzględniają łatwo dostępne produkty spożywcze. Są też proste i szybkie do przygotowania, a przepisy na wszystkie dania opatrzono zdjęciami.

Wielkim ułatwieniem dla osób, które dbają nie tylko o swoją dietę, są plany rodzinne. Można wygenerować je na podstawie paramentów takich jak BMI, wiek i poziom aktywności fizycznej dla wielu, na podstawie wynikającego z nich łącznego zapotrzebowania na kalorie – albo wybranego poziomu kaloryczności. Przy takich jadłospisach podane są wskazówki odnośnie dzielenia dania na odpowiednie porcje dla wszystkich.

W serwisie można znaleźć także kalkulator BMI, porady dotyczące zdrowego żywienia i nawyków, quizy, a także e-booki ze smacznymi, nowoczesnymi przepisami.

Dowiedz się więcej na temat diety DASH:

Dieta NFZ bez logowania i z logowaniem

Diety NFZ są dostępne bez logowania (przykładowe menu na 3 dni), jednak uzyskanie dostępu do ich planów na 28 dni wymaga zalogowania. Niezbędne do tego jest jedynie podanie adresu e-mail i stworzenie hasła.

Sprawdź też: Co trzeba jeść, by być szczęśliwszym? NFZ proponuje dietę DASH, która poprawia nastrój i niweluje apatię

Dzięki rejestracji możliwy jest dostęp do jadłospisów o odpowiedniej kaloryczności, zwykle od 1500 kcal do 2500 kcal. Dostępne diety to:

  1. dieta DASH Classic,
  2. dieta DASH Nadwaga i otyłość,
  3. dieta DASH Wege,
  4. dieta DASH Cukrzyca,
  5. dieta DASH Hashimoto,
  6. dieta DASH Depresja,
  7. dieta DASH Zaparcia,
  8. dieta DASH Nadciśnienie,
  9. dieta DASH Senior,
  10. dieta DASH Rodzina,
  11. dieta DASH PCOS,
  12. dieta DASH Osteoporoza,
  13. dieta DASH Dna moczanowa,
  14. dieta DASH Kamica żółciowa,
  15. dieta DASH Nadczynność tarczycy,
  16. dieta DASH Odporność,
  17. dieta DASH Sport,
  18. dieta DASH Celiakia,
  19. dieta DASH Ekspres.

Po wyborze menu można też wygenerować automatycznie listę zakupów, które będą niezbędne do przygotowania wszystkich posiłków, a nawet odznaczyć na niej produkty, które są już w domu.

Zobacz: E-Doradca NFZ odpowie bezpłatnie twarzą w twarz na pytania m.in. o diety NFZ

Twórcy serwisu zastrzegają przy tym, że plany żywienia stanowią wskazówkę do zdrowego odżywiania, a ich wersje niskokaloryczne mogą sprzyjać niedoborom odżywczym. Podają przy tym, że przed zastosowaniem wybranej diety należy upewnić się, że nie ma w niej produktów alergizujących daną osobę. A także, że nie dojdzie do interakcji między niektórymi z nich a przyjmowanymi lekami lub stosowanymi terapiami – należy skonsultować to z lekarzem albo farmaceutą. To jednak standardowe ostrzeżenia obowiązujące przy wszystkich dietach, które nie są opracowane indywidualnie ze specjalistą żywienia.

Źródła: Diety NFZ gov.pl, PAP

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Beata
Podstawą zdrowej diety jest nawodnienie prawidłowe, u mnie dwa litry cisowianki to takie minimum. W te diety chętnie spojrzę też ;)
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia