Spis treści
W jakiej postaci płatki owsiane są najzdrowsze?
Jak zapewnić sobie możliwie najzdrowszą owsiankę? Warto wybrać najbardziej naturalne płatki owsiane i przygotować je w sposób odpowiedni do ich rodzaju.
Płatki owsiane można kupić w postaci drobnej i grubej. Bywają moczone, gotowane lub tylko zalewane wrzątkiem. Jedni przygotowują je w parę minut, a inni przez całą noc. Tymczasem odpowiednia metoda sprawi, że jedna z najzdrowszych śniadaniowych potraw będzie jeszcze korzystniejsza dla zdrowia.
Płatki owsiane są wytwarzane z obłuszczonego ziarna owsa siewnego (Avena sativa) nie tylko przez rozdrabnianie, ale też podgrzewanie. Od stopnia przetworzenia zależy zawartość cennych związków, takich jak związki mineralne czy witaminy z grupy B.
Czym różnią się płatki owsiane górskie od zwykłych?
Płatki owsiane występują w kilku rodzajach. Warto wiedzieć, czym się różnią:
- płatki owsiane zwykłe – ziarno jest przetworzone w niewielkim stopniu, bo tylko zgniecione, więc przed jedzeniem trzeba je gotować (ok. 15 min),
- płatki owsiane górskie – powstają z ziarna poddanego parowaniu, a więc obróbce termicznej, przy czym najczęściej są to całe ziarna, czas gotowania jest skrócony do 5-10 minut,
- płatki owsiane błyskawiczne – są nawadniane i rozdrabniane, przez co tracą sporo cennych związków, ale nie wymagają gotowania,
- płatki owsiane cięte – najtrudniej dostępne całe ziarna połamane na kaszę, są absolutnie najzdrowsze, ale wymagają najdłuższego gotowania (do 20-30 min).
Zobacz w galerii, jak wyglądają wymienione typy płatków owsianych.
Jak najzdrowiej jeść płatki owsiane?
Płatki owsiane można jeść codziennie, ale im częściej to robimy, tym ważniejsza jest jakość takiego posiłku. Aby miał najlepszą wartość odżywczą, płatki owsiane zwykłe i cięte należy uprzednio namoczyć. Ma to na celu zmniejszenie zawartości związków antyodżywczych – fitynianów. Wiążą one cenne związki mineralne owsa, takie jak jak wapń, magnez i miedź, ale także zubażają organizm w te i podobne składniki.
Czytaj również: Kto nie powinien jeść płatków owsianych?
Naturalne ziarno zawiera enzym fitazę, która uaktywnia się w kontakcie z wodą i powoduje rozpad niekorzystnych substancji, zwiększając przyswajalność składników mineralnych.
Gotowanie płatków bez namoczenia niszczy ważny enzym i chociaż podgrzewanie w pewnym stopniu rozkłada fityniany, efekt nie jest tak dobry. Jedzenie zwykłych płatków bez gotowania sprawia jednak, że zawarte w nim białko ma mniejszą strawność. A jest go sporo, bo aż 15 procent.
Płatki o skróconym czasie przygotowania nie powinny natomiast być podgrzewane dłużej, niż to zalecane. Gotować nie należy zwłaszcza płatków instant (błyskawicznych). To dlatego, że taka obróbka jeszcze bardziej niszczy witaminy grupy B i zdrowe tłuszcze z ziarna. Zwiększa także indeks glikemiczny posiłku, przez co staje się mniej korzystny dla figury i poziomu cukru we krwi.
Szybciej przyrządzane płatki też warto jednak choć krótko namoczyć, bo zwiększa ilość beta-glukanów w gotowej owsiance. Ten rodzaj rozpuszczalnego w wodzie błonnika o niezwykle korzystnym działaniu na organizm, m.in. układ odpornościowy i krwionośny.