Spis treści
Owsianka to zdrowe i pożywne danie. Tak urozmaicisz jej smak
Owsianka to proste danie złożone tylko z 2 składników: płatków owsianych i wody lub mleka. Płatki wystarczy namoczyć lub ugotować używając do tego niedużej ilości wody czy mleka.
Sprawdź: Jak przygotować płatki owsiane w najzdrowszy sposób?
Jednak tak przygotowane nie są zbyt smaczne, a ich jedzenie niekoniecznie będzie dla nas przyjemne. Na szczęście do owsianki wystarczy dodać jeden lub kilka składników, aby urozmaicić jej smak. Dzięki dodatkom do owsianki danie to nabiera wyrazistości i wartości odżywczych. Za każdym razem może również smakować inaczej.
Zdrowa owsianka nie musi być nudna! Wypróbuj te smaczne i wartościowe dodatki do owsianki.
Jak zrobić owsiankę?
Podstawą owsianki są płatki owsiane, które występują w różnych wersjach, a różnią się sposobem przetwarzania:
- płatki owsiane cięte – ziarno owsa jest jedynie cięte na kaszę, dzięki czemu płatki te są najbardziej naturalne. Jednak z tego względu wymagają one najdłuższego gotowania,
- płatki owsiane zwykłe – ziarna owsa poddaje się działaniu pary wodnej i zgniata na duże, płaskie płatki,
- płatki owsiane górskie – to ziarna walcowane (miażdżone) i częściowo rozdrobnione,
- płatki owsiane błyskawiczne – to najbardziej przetworzone ziarna, które oprócz parowania i zgniatania są również nawadniane. W najkrótszym czasie chłoną wodę i nie wymagają podgrzewania.
Najszybszym sposobem na przygotowanie owsianki jest użycie płatków błyskawicznych, które wystarczy zalać gorącą lub zimną wodą, a także mlekiem i poczekać aż wchłoną płyn. Jednak taki sposób przetwarzania płatków pozbawia je największej ilości składników odżywczych. Dlatego lepiej jest używać płatków ciętych.
Z każdego rodzaju płatków owsianych można przygotować pełnowartościową owsiankę w łatwy sposób. Można je tradycyjnie ugotować, ale niezbyt długo i dodać inne składniki pod koniec gotowania. Można także przygotować nocną owsiankę, czyli zalać płatki płynem dodać inne składniki i umieścić w słoiku lub miseczce w lodówce na całą noc. Rano mamy gotowe śniadanie, które można jeść na zimno lub lekko podgrzać przed spożyciem.
Właściwości płatków owsianych
Wszystkie płatki owsiane są bogate w błonnik pokarmowy oraz węglowodany, które dostarczają energii i dają uczucie sytości na dłużej. Płatki owsiane zawierają także witaminy Dzięki temu owsianka:
- wspomaga odchudzanie – dzięki zawartości beta-glukanu, który jest frakcją rozpuszczalnego w wodzie błonnika owsianka spowalnia opróżnianie żołądka po jedzeniu i daje uczucie sytości na dłużej. Dzięki temu po zjedzeniu owsianki przez dłuższy czas nie czujemy głodu. Zapobiega to podjadaniu między posiłkami, co wpływa na redukcję masy ciała i utrzymanie szczupłej sylwetki,
- reguluje poziom cukru we krwi – owsianka ma niski indeks glikemiczny, więc zjedzenie jej nie powoduje skoku poziomu cukru we krwi,
- obniża poziom cholesterolu – owsianka pomaga obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL, co zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i chorób serca,
- poprawia trawienie i zapobiega zaparciom – płatki owsiane działają przeciwzapalnie, łagodzą stany zapalne jelit oraz wspomagają rozwój korzystnej mikroflory jelitowej. Regulują także trawienie i zapobiegają zaparciom. Dzięki temu, że nie zawierają glutenu mogą być również spożywane przez osoby chorujące na celiakię,
- zwiększa odporność – płatki owsiane zawierają prebiotyki, czyli substancje, którymi żywią się bakterie jelitowe. Dzięki temu owsianka wspiera rozwój flory bakteryjnej jelit, a te chronią cały organizm przed patogenami.
Należy jednak pamiętać, że dodatki mogą zmienić właściwości owsianki. Aby zrobić najbardziej wartościowe danie dodaj do płatków owsianych po jednym składniku z wymienionych w galerii grup.
Oto najzdrowsze dodatki do owsianki. Dzięki nim owsianka będzie smaczna, sycąca i pożywna!