Spis treści
Morsowanie – zalety i korzyści dla zdrowia
Morsowanie stało się bardzo popularne i coraz więcej osób decyduje się na takie krótkie zimne kąpiele. Warto pamiętać, że do morsowania należy odpowiednio się przygotować. Zanim wejdzie się do lodowatej wody organizm powinien stopniowo przyzwyczajać się do coraz niższej temperatury, by nie doznał szoku termicznego.
Zażywanie bardzo zimnych kąpieli w otwartych akwenach wodnych, nierzadko w wydrążonych w lodzie przeręblach, to zajęcie praktykowane w grupach, co pomaga przełamać opory i zwiększyć bezpieczeństwo morsowania. Osoby, które lubią właśnie w taki sposób spędzać wolny czas, potocznie nazywane są morsami.
Zobacz w naszej galerii, dlaczego warto morsować.
Czym jest morsowanie i jak zacząć?
Przed rozpoczęciem morsowania trzeba odpowiednio się do niego przygotować. Poniżej przedstawiamy kilka zaleceń, które mogą ułatwić przebywanie w lodowatej wodzie:
- Morsowanie warto rozpocząć jesienią np. w październiku lub listopadzie, ponieważ w jesiennych miesiącach woda jest znacznie cieplejsza niż zimą.
- Kilka tygodni przed planowanym morsowaniem codziennie warto brać kilkuminutowe zimne prysznice o temperaturze 10 stopni Celsjusza.
- W okresie jesiennym chodzić boso po zimnej nawierzchni np. brzegu plaży – należy dokładnie sprawdzić teren i usunąć ostre przedmioty, aby chodząc na boso nie skaleczyć się.
- Dzień przed morsowaniem należy rezygnować z picia alkoholu, ze względu na właściwości rozrzedzające krew.
- Zawsze przed wejściem do zimnej wody należy zrobić kilkuminutową rozgrzewkę.
Dowiedz się więcej: Jak ubrać się na morsowanie i co ze sobą zabrać?
Przeciwwskazania do morsowania. Kto powinien unikać lodowatej wody?
Mimo korzyści wynikających z morsowania nie wszyscy mogą bezpiecznie zażywać zimnych kąpieli. Ze względu na niebezpieczeństwo związane z układem krążenia tego sportu nie zaleca się w przypadku:
- dzieci i osób poniżej 13. roku życia,
- kobiet ciężarnych,
- niewydolności nerek,
- dializ,
- nadczynności tarczycy,
- boreliozy,
- niewyrównanego nadciśnienia tętniczego krwi,
- stanu po zawale serca lub udarze mózgu,
- niewydolności serca,
- zakrzepicy żył głębokich,
- zaawansowanych żylaków.
W galerii podpowiadamy, jakie korzyści wynikają z regularnego morsowania.