Spis treści
Dlaczego kobiety biorą gorący prysznic? Ekspert wyjaśnia
Wspólny prysznic (albo wspólna kąpiel) to miły, intymny rytuał. Jest jednak jedno ale: temperatura wody. Nie wszyscy się zgadzamy na tę samą temperaturę tryskającej z prysznica wody. Na TikToku pojawił się trend o nazwie „Temperatura pod prysznicem żony kontra temperatura pod prysznicem męża” (Wife Vs Husband Shower Temperature), gromadząc wiele filmów i wyświetleń. Wszystko przez to, że mężczyźni twierdzą, iż parujące prysznice ich żon są nie do zniesienia. I marzenia o wzajemnym myciu pleców pryskają niczym bańka mydlana. Dlaczego tak się dzieje?
Według dr. Sermeda Mezhera istnieje naukowe wyjaśnienie tych różnic w odczuwaniu temperatury pod prysznicem. Jest to spowodowane nadwrażliwością na zimno, której znacznie częściej doświadczają kobiety. Dodatkowo może się ona zmieniać w trakcie cyklu miesiączkowego.
– Jeśli jesteś kobietą, która lubi podkręcać temperaturę pod prysznicem, to nie jesteś sama i jest ku temu powód – powiedział dr Mezher na swojej stronie na Instagramie. – Kobiety mają naturalnie ułamkowo wyższą temperaturę ciała w porównaniu do mężczyzn, co pomaga utrzymać narządy wewnętrzne w cieple, ale może prowadzić do nadwrażliwości na zimno, która może się nasilać w trakcie cyklu.
To trzeba wiedzieć na temat mycia się i kąpieli w wannie
Higiena pomaga zachować zdrowie, ale wciąż mamy z nią na bakier. Dowodem jest liczba mitów na temat mycia się. A że to temat wstydliwy, mało kto mówi o nim głośno. Warto więc ustalić raz na zawsze, ja...
Jaką temperaturę ciała mają kobiety?
Powszechnie uznaje się, że prawidłowa temperatura ciała człowieka to 36,6 st. Celsjusza. Jednak może się ona zmieniać nawet w ciągu dnia. Na temperaturę ciała kobiety wpływ ma także cykl menstruacyjny.
Jak wyjaśnia dr Mezher, kobieca wrażliwość na temperaturę osiąga szczyt podczas owulacji i pod koniec miesiączki. W dużej mierze jest to spowodowane wzrostem estrogenu, który obniża temperaturę ciała, jednocześnie zmniejszając przepływ krwi do dłoni i stóp.
– Estrogen, kluczowy hormon w żeńskim układzie rozrodczym, może mieć znaczący wpływ na właściwości krwi i krążenie. Jednym z tych efektów jest zagęszczenie krwi, co może komplikować jej przepływ, szczególnie do małych naczyń włosowatych w kończynach, takich jak dłonie i stopy – wyjaśnił lekarz.
Ekspert zwrócił też uwagę na chorobę, która dotyka głównie kobiety.
– Wiemy również, że kobiety są pięciokrotnie bardziej narażone na objaw Raynauda, które może powodować skurcz naczyń krwionośnych w dłoniach i stopach. Ale nawet bez tego kobiety mają średnio o trzy stopnie zimniejsze dłonie i stopy z powodu estrogenu, który zagęszcza krew, utrudniając jej dotarcie do tych miejsc.
Na odczuwanie temperatury wpływ ma też ilość tkanki tłuszczowej – kobiety mają jej zwykle od 6 do 11 proc. więcej niż mężczyźni. Z kolei mężczyźni zazwyczaj mają więcej mięśni szkieletowych, które są znane jako „organy termogeniczne”, czyli wytwarzające ciepło. To właśnie dlatego mężczyznom jest cieplej, a kobiety potrzebują się wygrzać, biorąc gorący prysznic.
Nie musisz ćwiczyć! Weź gorącą kąpiel, a schudniesz bez wysiłku
Gorąca kąpiel nie tylko rozgrzeje, ale może też złagodzić stan zapalny, poprawić metabolizm, ułatwić odchudzanie i obniżyć poziom cukru we krwi. Brytyjscy naukowcy sugerują, że kąpiele w gorącej wodzi...
Źródła:
Why My Wife and I Can’t Shower Together dr Sermed Mezher (Instagram)
Why Do Women Typically Feel Colder Than Men? Doctors of Osteopathic Medicine