Spis treści
Dlaczego kobiety biorą gorący prysznic? Ekspert wyjaśnia
Wspólny prysznic (albo wspólna kąpiel) to miły, intymny rytuał. Jest jednak jedno ale: temperatura wody. Nie wszyscy się zgadzamy na tę samą temperaturę tryskającej z prysznica wody. Na TikToku pojawił się trend o nazwie „Temperatura pod prysznicem żony kontra temperatura pod prysznicem męża” (Wife Vs Husband Shower Temperature), gromadząc wiele filmów i wyświetleń. Wszystko przez to, że mężczyźni twierdzą, iż parujące prysznice ich żon są nie do zniesienia. I marzenia o wzajemnym myciu pleców pryskają niczym bańka mydlana. Dlaczego tak się dzieje?
Według dr. Sermeda Mezhera istnieje naukowe wyjaśnienie tych różnic w odczuwaniu temperatury pod prysznicem. Jest to spowodowane nadwrażliwością na zimno, której znacznie częściej doświadczają kobiety. Dodatkowo może się ona zmieniać w trakcie cyklu miesiączkowego.
– Jeśli jesteś kobietą, która lubi podkręcać temperaturę pod prysznicem, to nie jesteś sama i jest ku temu powód – powiedział dr Mezher na swojej stronie na Instagramie. – Kobiety mają naturalnie ułamkowo wyższą temperaturę ciała w porównaniu do mężczyzn, co pomaga utrzymać narządy wewnętrzne w cieple, ale może prowadzić do nadwrażliwości na zimno, która może się nasilać w trakcie cyklu.
Jaką temperaturę ciała mają kobiety?
Powszechnie uznaje się, że prawidłowa temperatura ciała człowieka to 36,6 st. Celsjusza. Jednak może się ona zmieniać nawet w ciągu dnia. Na temperaturę ciała kobiety wpływ ma także cykl menstruacyjny.
Jak wyjaśnia dr Mezher, kobieca wrażliwość na temperaturę osiąga szczyt podczas owulacji i pod koniec miesiączki. W dużej mierze jest to spowodowane wzrostem estrogenu, który obniża temperaturę ciała, jednocześnie zmniejszając przepływ krwi do dłoni i stóp.
– Estrogen, kluczowy hormon w żeńskim układzie rozrodczym, może mieć znaczący wpływ na właściwości krwi i krążenie. Jednym z tych efektów jest zagęszczenie krwi, co może komplikować jej przepływ, szczególnie do małych naczyń włosowatych w kończynach, takich jak dłonie i stopy – wyjaśnił lekarz.
Ekspert zwrócił też uwagę na chorobę, która dotyka głównie kobiety.
– Wiemy również, że kobiety są pięciokrotnie bardziej narażone na objaw Raynauda, które może powodować skurcz naczyń krwionośnych w dłoniach i stopach. Ale nawet bez tego kobiety mają średnio o trzy stopnie zimniejsze dłonie i stopy z powodu estrogenu, który zagęszcza krew, utrudniając jej dotarcie do tych miejsc.
Na odczuwanie temperatury wpływ ma też ilość tkanki tłuszczowej – kobiety mają jej zwykle od 6 do 11 proc. więcej niż mężczyźni. Z kolei mężczyźni zazwyczaj mają więcej mięśni szkieletowych, które są znane jako „organy termogeniczne”, czyli wytwarzające ciepło. To właśnie dlatego mężczyznom jest cieplej, a kobiety potrzebują się wygrzać, biorąc gorący prysznic.
Źródła:
Why My Wife and I Can’t Shower Together dr Sermed Mezher (Instagram)
Why Do Women Typically Feel Colder Than Men? Doctors of Osteopathic Medicine