Dziwne, ale pomaga! Gorąca kąpiel przed snem w upalny dzień sprawi, że zaśniesz jak niemowlę

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
W upalny dzień chcesz się tylko schłodzić – zimnym prysznicem, lodowatymi napojami albo lodami. Choć słoneczne dni przywołują uśmiech na twarz i wielu osobom poprawiają humor, to zaśnięcie wieczorem może być wyzwaniem. Chłodny prysznic wydawałby się pomocny, jednak nic bardziej mylnego! To gorąca kąpiel uratuje twój sen. Zaufaj mi (a przede wszystkim nauce).

Spis treści

Jak przetrwać upalną noc? Gorąca kąpiel remedium na bezsenne letnie noce

Zimny prysznic w upał dla ochłody? Może dla orzeźwienia, ale niekoniecznie, jeżeli masz w planach zasnąć i wypocząć. Kiedy słupki rtęci w termometrach rosną, z czoła leje się pot i masz ochotę zamieszkać w lodówce, to mam dla ciebie sposób na dobrze przespaną upalną noc. Wszystko poparte badaniami naukowców.

To gorąca kąpiel. Dziwne? Być może, choć nieświadomie sama to stosowałam. I uwierz mi – w tym szaleństwie jest metoda!

Temperatura ciała jest najniższa podczas snu, a spadek temperatury ciała po kąpieli pomaga przygotować się do snu.
Temperatura ciała jest najniższa podczas snu, a spadek temperatury ciała po kąpieli pomaga przygotować się do snu. senivpetro/freepik

Jak podaje Healthline, wzięcie gorącej kąpieli około 90 minut przed snem może pomóc ci szybciej zasnąć. Zanurzanie się w gorącej wodzie, gdy na zewnątrz panuje upał, może nie brzmi logicznie, ale nauka potwierdza tę teorię.

Shahab Haghayegh, naukowiec kierujący badaniami na temat ciepłych kąpieli mających poprawić jakość snu, wraz ze swoim zespołem przeprowadził systematyczną analizę danych. Ocenili w niej badania łączące kąpiel, temperaturę wody i jakość snu.

Po przeglądnięciu ponad 5 tys. badań wykorzystali około 12. Wyniki sugerują, że kąpiel od jednej do dwóch godzin (a najlepiej 90 minut) przed snem w wodzie o temperaturze od 40 do 43 st. Celsjusza może pomóc osiągnąć najlepszą jakość snu.

– Kąpiel w tym czasie i temperaturze może pomóc zasnąć średnio o 10 minut szybciej niż zwykle – czytamy na portalu Healthline.

Zimny prysznic przed snem w upał to zły pomysł

Tak jak gorąca kąpiel w upalny dzień pomoże zasnąć, tak zimny prysznic może mieć zupełnie odwrotne działanie. Jeżeli chcesz się obudzić, to jest to świetny pomysł, ale chłodna woda na twoim ciele przed pójściem spać może sprawić, że długo nie zaśniesz.

Sen, jak i temperatura ciała są regulowane przez zegar okołodobowy mózgu, który napędza 24-godzinne wzorce snu i czuwania. Temperatura ciała jest najniższa podczas snu, a spadek temperatury ciała po kąpieli pomaga przygotować się do snu.

Weź to pod uwagę, jeżeli przed snem weźmiesz chłodną kąpiel lub zimny prysznic. Może to przynieść odwrotny skutek, a twoja noc będzie niespokojna.

Sleep Foundation stwierdziła, że zimne prysznice mogą nie poprawiać snu ze względu na stymulujące właściwości zimnej wody, które podnoszą poziom kortyzolu i noradrenaliny w organizmie. Kortyzol może powodować zwiększanie poziomu czujności. Jego poziom w organizmie zwykle spada w trakcie przygotowań do snu, ale wzięcie zimnego prysznica może być jak zastrzyk energii porównywany do efektów picia kofeiny.

Kiedy przygotowujesz się do snu w upalną noc (i nie tylko), weź ciepłą kąpiel. Wprowadzi cię w błogi nastrój i pomoże zasnąć. Śpij dobrze!

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia