Spis treści
Polskie społeczeństwo się starzeje. Seniorzy czują się wykluczeni
Według danych GUS już ponad 1/4 naszego społeczeństwa (26 proc., czyli prawie 10 mln Polaków) stanowią osoby 60-letnie i starsze, a do 2060 r. będzie to prawie 40 proc. Szczególnie szybko przybywa osób w wieku powyżej 80. roku życia. Obecnie stanowią one 4 proc. ludności Polski, ale przewiduje się, że w ciągu dekady odsetek ten prawie się podwoi, osiągając 7 proc. w 2033 r.
14 listopada przypada Ogólnopolski Dzień Seniora. Został on ustanowiony w celu kształtowania społecznego postrzegania osób starszych, przeciwdziałania ich wykluczeniu, a także promowania działań mających za zadanie zapewnienie im godnego życia.
Jak podaje rządowy Departament Polityki Senioralnej, ponad połowa polskich gospodarstw domowych, w których żyją tylko osoby 60-letnie i starsze, to gospodarstwa jednoosobowe. Jednocześnie mniej lub bardziej poważne ograniczenia zdolności do wykonywania codziennych czynności dotykają 45 proc. polskich seniorów.
– Według dostępnych badań ponad 1/4 osób w wieku 80 i więcej lat odczuwa samotność. Dodatkowo ich samopoczucie pogarszają problemy zdrowotne, przykrości wynikające z utraty samodzielności czy poczucie bycia niepotrzebnym. A przecież właśnie osoby starsze mają nam naprawdę wiele do przekazania – mówi Agata Bednarek, Prezeska Fundacji Dr Clown.
Na co chorują seniorzy? Najczęstsze choroby wieku podeszłego, starczego i sędziwego
Nieodłącznym elementem procesu starzenia się organizmu są zmiany w wyglądzie, sprawności ciała i metabolizmie. Z wiekiem ubywa cennych mięśni, które zastępuje tkanka tłuszczowa. Pojawiają się problemy...
Coraz więcej domów seniora to duże wsparcie dla osób starszych
Wsparcie, które państwo oferuje osobom starszym, obejmuje m.in. pomoc w miejscu zamieszkania oraz zakwaterowanie w Domach Pomocy Społecznej, czyli specjalnych placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom w podeszłym wieku, przewlekle chorym lub z niepełnosprawnościami. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z tego typu placówek korzysta 24,6 tys. osób.
W Polsce powstaje coraz więcej domów seniora. Według analizy danych z KRS:
w naszym kraju jest zarejestrowanych ponad 5 tys. tego typu podmiotów,
w ciągu ostatnich 14 lat ich liczba zwiększyła się aż o 81,5 proc.,
prawie wszystkie domy seniora znajdują się w dobrej lub bardzo dobrej kondycji finansowej, a branża ta, w przeciwieństwie do wielu innych, nie odczuła skutków pandemii.
Jak zapewnić opiekę osobie starszej? Ekspert radzi
Jak zapewnić opiekę osobie starszej? Na starość powinniśmy się przygotować i zacząć o niej myśleć już dziś – twierdzi lekarz Marek Posobkiewicz, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, wojskowej...
Seniorzy mają nam wiele do przekazania. Ich złote myśli są bezcenne
Z okazji Dnia Seniora Fundacja Dr Clown zorganizowała niezwykłą akcję. Fundacja to największy zespół wolontariuszy pracujących stale przez cały rok i najstarsza fundacja, która dzięki wsparciu darczyńców od 25 lat buduje długotrwałe relacje z chorymi dziećmi, seniorami i osobami z niepełnosprawnością w szpitalach oraz specjalistycznych placówkach, aby wywoływać uśmiech na ich twarzach.
– Wolontariusze i wolontariuszki Fundacji Dr Clown od początku naszej działalności poświęcają uwagę i czas starszym osobom w Domach Opieki Społecznej i szpitalach, a ich wizyty dodają seniorom otuchy, której tak potrzebują, motywują ich do aktywności i pozwalają budować wyjątkowe, dające radość relacje. Mamy nadzieję, że również inne dni w roku staną się czasem dawania bliskości i ciepła osobom starszym – mówi Agata Bednarek, Prezeska Fundacji Dr Clown.
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia SenioraFundacja Dr Clown po raz kolejny rusza z wyjątkową akcją – podczas odwiedzin u kilkuset starszych pensjonariuszy i pensjonariuszek w Domach Opieki Społecznej w całej Polsce wolontariusze i wolontariuszki poproszą ich o podzielenie się swoimi złotymi myślami na temat życia. Później zostaną one opublikowane na stronie i w mediach społecznościowych Fundacji. Seniorzy mogą nas wiele nauczyć, dlatego warto czerpać wiedzę z ich doświadczenia i mądrości życiowej.
Arteterapia – lekarstwo na wszystkie bolączki seniorów. Wpływ sztuki na samopoczucie
Malarstwo, fotografia, poezja czy taniec to pasje, które często odkrywamy dopiero przechodząc na emeryturę. Wolny czas wypełniony sztuką niesie za sobą wiele korzyści na różnych płaszczyznach życia. O...