Spis treści
Pełnia Księżyca od zawsze fascynowała ludzi
Rdzenni Amerykanie i dawni mieszkańcy Europy mieli w zwyczaju nadawać pełniom Księżyca nazwy nawiązujące do pór roku i zjawisk występujących w tym czasie w przyrodzie. Przydomki te były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a niektóre z nich używane są do dziś.
Poznaj wpływ pełni Księżyca na człowieka, tu znajdziesz: fakty i mity na ten temat
Pełnię Księżyca możemy obserwować na niebie co 29,5 dnia, kiedy znajdzie się on dokładnie naprzeciwko Słońca. To spektakularne zjawisko od zawsze budziło zachwyt ludzi, przez co przypisywano mu wpływ na wiele aspektów życia. Obecnie naukowcy sprawdzają różne hipotezy, dochodząc niekiedy do zaskakujących wniosków.
Kiedy w listopadzie będzie pełnia?
Listopadowa pełnia zawdzięcza swoją nazwę – Mroźny Księżyc – panującym w tym miesiącu warunkom atmosferycznym. Bardziej intrygująca jest druga nazwa: Pełnia Bobrów .
Nawiązuje ona do czasów polowań, kiedy rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej zastawiali pułapki na bobry, aby zapewnić sobie zapas ciepłych futer na zimę. Inna interpretacja tej nazwy, według Almanachu Farmera, odnosi się do aktywności gryzoni, które przygotowują się w tym czasie do zimy.
Kulminacja listopadowej pełni nastąpi w piątek 15 listopada 2024 o godz. 22:29.
Jaki wpływ ma pełnia Księżyca na człowieka? Zaskakujące fakty i mity?
Wokół pełni Księżyca narosło na przestrzeni wieków wiele mitów i legend. Często przypisywany jest im wpływ na zjawiska, z którymi nie mają nic wspólnego. Najwięcej emocji budzi pełnia. To właśnie ona jest najczęściej wiązana z rozmaitymi wydarzeniami w naszym życiu – od zaburzeń snu, w tym lunatykowania przez wzrost pożądania czy gniewu po większą liczbę narodzin i chybionych inwestycji giełdowych.
Naukowcy badający rzeczywiste związki między tymi zjawiskami a pełnią często opierają się na danych statystycznych, które jako jedyne mogą potwierdzić wpływ ziemskiego satelity na zmiany zachodzące w ludzkim organizmie.
Wiele zależności między pełnią a naszym samopoczuciem wynika ze zmian hormonalnych, które mogą zachodzić w tym czasie w związku ze zmianą ilości światła docierającego do nas nocą. Poniżej przedstawiamy naukowe fakty, które potwierdzają lub obalają mity związane z pełnią Księżyca.
Poznaj fakty i mity o pełni Księżyca: