Spis treści
Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna utraty włosów u mężczyzn
Łysienie androgenowe, inaczej łysienie typu męskiego, stanowi najczęściej występujący typ łysienia wśród mężczyzn. W krajach zachodnich do ukończenia 50. roku życia dotyka ponad 50 proc. panów.
Objawy to zauważalne zmniejszanie gęstości włosów i cofanie się ich linii, która układa się na kształt litery „M”. W ten sposób odsłania się coraz większa część czoła, powiększa się też przerzedzenie fryzury na czubku głowy i powstają łyse obszary. Same włosy stają się zaś cieńsze, krótsze i bardziej delikatne. Z czasem owłosione fragmenty skóry układają się jak podkowa (tworzą kształt litery „U”), pozostając po bokach i z tyłu głowy.
Sprawdź także: Lubisz słodycze i słodkie napoje? Możesz mieć niedobory witamin
Ten rodzaj łysienia ma związek z genami i działaniem męskich hormonów płciowych. Powodują one kurczenie się cebulek i wzrost coraz słabszych włosków, aż w końcu po wypadnięciu przestają tworzyć się nowe.
Jak sugerują badania, częstość występowania tego problemu wzrasta. Pokazują także, że istotną rolę w tym procesie pełni żywienie. Dotyczy to szczególnie cukrów prostych, które po spożyciu są zamieniane w glukozę. To właśnie jej przemiany mogą wpływać na wypadanie włosów – sugerują badania przedstawione w piśmie „Nutrients”.
Sprawdź też:
Słodkie napoje i męskie łysienie
Związek między spożywaniem słodkich napojów a męskim łysieniem zbadali naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie. W tym celu zrekrutowali 1028 studentów i nauczycieli z 31 chińskich prowincji, których średnia wieku wyniosła 27,8 lat.
Zobacz też: Wypadanie włosów już nie będzie problemem. Naturalna wcierka na porost włosów wzmacnia je i regeneruje
Uczestnicy musieli wypełnić kwestionariusze, dostarczając informacji na temat swojego statusu socjodemograficznego, stanu fryzury, diety, stylu życia i kondycji psychicznej. Konsumpcję słodzonych napojów w ciągu ostatniego miesiąca oceniono na podstawie zawierającego 15 pozycji kwestionariusza BIQ (ang. Beverage Intake Questionnaire – kwestionariusz spożycia napojów).
Do produktów, które wliczano do spożycia całkowitego, a które piło 57,6 procent uczestników badania, należały:
- kolorowe napoje gazowane i niegazowane,
- napoje energetyczne i dla sportowców,
- słodzone soki owocowe,
- słodzone napoje mleczne,
- słodzona kawa i herbata.
Na podstawie analizy ustalono, że mężczyźni z łysieniem androgenowym konsumowali średnio 4,3 l takich napojów tygodniowo, podczas gdy panowie bez tego problemu wypijali tylko 2,5 litra. Korelacja ta była niezależna od czynników takich, jak status socjodemograficzny, psychologiczny ani dieta.
Polecamy ponadto:
U kogo najczęściej występuje łysienie androgenowe?
W opisanych badaniach zidentyfikowano także czynniki zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia łysienia androgenowego.
Do grupy panów wykazujących męski typ łysienia częściej należeli ci:
- w starszym wieku,
- aktualni lub byli palacze tytoniu,
- mniej wykształceni,
- mniej aktywni,
- sypiający krócej,
- po doświadczeniu ciężkich stanów lękowych lub zespołu stresu pourazowego,
- z historią łysienia androgenowego w rodzinie,
- z chorobami związanymi z łysieniem,
- rozjaśniający i farbujący włosy, a także stosujący takie zabiegi fryzjerskie, jak trwała i prostowanie włosów.
Badacze odkryli też, że w porównaniu do uczestników bez problemu wypadania włosów mężczyźni wykazujący łysienie androgenowe konsumowali więcej pewnych produktów, do których należały: dania smażone w głębokim tłuszczu, cukier i miód oraz słodycze, w tym lody. Rzadziej sięgali natomiast po warzywa.
Wypadające włosy a cukier
Związek spożycia cukrów dodanych do napojów z łysieniem wynika z jego przemian metabolicznych. Jak wyjaśnia jeden z autorów dr Ai Zhao, prowadzi to do zwiększenia stężenia glukozy we krwi (tzw. glikemia), a to z kolei wyzwala przemiany glukozy do innych cukrów. Dodaje też, że zarówno w badaniach in vitro (laboratoryjnych), jak i in vivo (na żywych organizmach), wykazano wpływ tego procesu na zmniejszenie się poziomu glukozy w zewnętrznych partiach mieszków włosowych. Właśnie to zjawisko może prowadzić do łysienia androgenowego. Sprzyja mu także nadmierna konsumpcja tłuszczów, która często towarzyszy sięganiu po słodzone napoje.
Zobacz też: Wcierki do włosów skutecznie poprawiają ich kondycję. Możesz przygotować je samodzielnie.
Dr Zhao podkreśla jednak, że badania te mają pewne ograniczenia. Uwzględniają bowiem dane pozyskane z ankiety, a nie z diagnoz klinicznych. Ne zbierano także informacji na temat spożycia innych słodzonych produktów ani nie oceniano stopnia łysienia.
Wyniki pokazują więc zbieżność między określonym spożyciem analizowanych napojów i wypadaniem włosów. Nie jest to dziwne, ponieważ nadmierna podaż cukrów – zwłaszcza w produktach o niskiej jakości odżywczej – wywołuje w organizmie przewlekły stan zapalny o niskim natężeniu. To właśnie on leży u podłoża wielu procesów degeneracyjnych w organizmie.
Dobrze więc ograniczyć spożycie cukrów zwłaszcza z najmniej wartościowych, a właściwie szkodliwych napojów przemysłowych, zwłaszcza typu cola, energetyki i „soft drinks” (zawierają wodę, zwykle gazowaną, dodatki słodzące i smakowe, a często też barwiące).
Czytaj też: Takie są efekty picia coli. Zobacz, co robi z organizmem
Specjaliści radzą, że zachowaniu włosów sprzyja urozmaicony sposób odżywiania, który dostarcza niezbędnych składników odżywczych do produkcji włosa, a także regularna aktywność fizyczna z uwagi na jej działanie pobudzające krążenie w całym organizmie – również w mieszkach włosowych. Inne zalecenia to unikanie używek takich jak nikotyna (obkurcza naczynia krwionośne), a także alkohol i narkotyki.
Dowiedz się także:
- Drinking sugary beverages linked to hair loss in men Medical News Today
- Male Pattern Baldness Penn Medicine