Spis treści
Za dużo cukru w diecie to zwiększone ryzyko wielu chorób
W diecie wielu osób znajduje się zbyt duża ilość cukrów dodanych, które przyczyniają się do rozwoju wielu chorób przewlekłych takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Związane jest to ze stosowaniem diety zachodniej opartej na żywności ultraprzetworzonej, która zawiera duże ilości cukrów, sodu i tłuszczów nasyconych. Dieta ta jest za to uboga w składniki odżywcze takie jak witaminy i mikroelementy. Z tego powodu wytyczne żywieniowe dla wielu populacji zawierają zalecenia zwiększenia spożycia wapnia i witaminy D oraz ograniczenie spożycia cukru, sodu i tłuszczów nasyconych.
Amerykańscy naukowcy w swoim najnowszym badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Nutrients” podkreślili, że głównym źródłem dodatku cukru w USA są napoje słodzone. Według danych National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) 2017–2018 napoje obejmujące wodę, napoje alkoholowe, kawę lub herbatę, napoje słodzone, mleko i sok 100 proc. dostarczają łącznie 54 proc. dodatku cukru, 7 proc. białka, oraz 14-38 proc. wapnia, magnezu, fosforu, potasu oraz witamin C i D. Oznacza to, że napoje te w większej części zawierają cukier, a więc ograniczenie ich spożycia może zwiększyć spożycie innych, wartościowych składników odżywczych.
Cukier wpływa na poziom witamin i składników mineralnych w organizmie
W badaniu amerykańscy naukowcy chcieli sprawdzić związek pomiędzy spożyciem cukrów dodanych z określonych rodzajów napojów z dodatkiem cukru (napoje bezalkoholowe, napoje owocowe, napoje dla sportowców i napoje energetyczne, kawa i herbata oraz mleko smakowe) a poziomem składników odżywczych takich jak wapń, potas, magnez, błonnik pokarmowy, białko i witaminy A, B12, C, D i E. W badaniu uwzględniono dane dotyczące diety 35 128 dorosłych Amerykanów w wieku powyżej 19 lat.
Zobacz też: Uzależnia jak narkotyk, ale może świadczyć o chorobie. Czemu ciągle masz ochotę na słodycze?
Ważnym spostrzeżeniem było to, że wraz z wiekiem zmniejszało się spożycie większości napojów słodzonych, z wyjątkiem mleka smakowego. Największe ich ilości spożywały osoby dorosłe w wieku 19-50 lat. Za to jednak wraz z wiekiem zwiększyło się spożycie cukru dodanego z reszty diety.
Spożycie cukru dodanego z napojów stanowiło:
- 52 proc. całkowitego dziennego spożycia kalorii w grupie osób w wieku 19-50 lat,
- 36 proc. w grupie osób w wieku 51-70 lat,
- 25 proc. w grupie osób w wieku powyżej 71 lat.
Natomiast spożycie cukru z pozostałej części diety stanowiło:
- 48 proc. całkowitego dziennego spożycia kalorii w grupie osób w wieku 19-50 lat,
- 64 proc. w grupie osób w wieku 51-70 lat,
- 75 proc. w grupie osób w wieku powyżej 71 lat.
Lubisz słodycze i słodkie napoje? Możesz mieć niedobory witamin
Zaobserwowano również, że większy odsetek osób spożywających duże ilości cukru dodanego ze słodzonych napojów spożywało równocześnie niewystarczające ilości składników odżywczych. Miały one więc niedobory witamin i mikroelementów, ponieważ ich spożycie było poniżej średniego zapotrzebowania na nie.
Natomiast wśród osób spożywających napoje owocowe i mleko smakowe, a także cukier dodany z reszty diety występował wyższy odsetek dorosłych spożywających odpowiednią ilość niektórych składników odżywczych.
Okazuje się więc, że większe spożycie cukru dodanego ze słodzonych napojów bezalkoholowych może przyczyniać się do niedoborów składników mineralnych i witamin w organizmie. Natomiast spożywanie cukru dodanego z soku owocowego, mleka smakowego i reszty diety może dostarczać odpowiednich ilości składników odżywczych niezbędnych w codziennej diecie.
Źródło: Intakes of Added Sugars, with a Focus on Beverages and the Associations with Nutrient Adequacy in US Adults (NHANES 2003–2018) Nutrients