Tak zepsujesz zdrowe jedzenie. Zobacz, czego z nim nie robić. Oto najgorsze pomysły na posiłki, których warto unikać w zdrowej diecie

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Nawet najzdrowszy produkt może stać się bezwartościowy, a wręcz szkodliwy, jeśli stosuje się pewne techniki kulinarne, zwłaszcza nieumiejętne. Warto więc wiedzieć, czego z jedzeniem najlepiej nie robić, albo co robić jedynie sporadycznie.Zobacz najbardziej niepolecane metody obróbki żywności, które niszczą jego wartość odżywczą. MangoStar_Studio/Getty Images
Większość z nas chce jeść zdrowo i wkłada w to wiele pracy, jednak efekt nie zawsze jest taki, jak nam się wydaje. Wiele popularnych metod kulinarnych sprawia bowiem, że nawet najzdrowsze jedzenie traci swoje cenne właściwości. Czego więc nie robić, by zadbać o naprawdę zdrowe jedzenie? Sprawdź.

Spis treści

Jak jeść zdrowo?

Aby zadbać o dobre odżywianie, nie wystarczy wybierać zdrowe produkty. Ważne jest także, co później z nimi robimy. A z żywnością często obchodzimy się w niewłaściwy sposób, co wynika m.in. ze zwyczajów wyniesionych z domu czy lansowanych w mediach. Jeśli robimy to regularnie, każdego dnia czy w ramach większości posiłków, nie pozostanie to bez wpływu na organizm.

Zobacz też: Jak wybierać zdrowe produkty i komponować dobry jadłospis?

Zdrowa dieta to posiłki przygotowane bez kulinarnych błędów. Zobacz w naszej galerii, czego nie robić z jedzeniem oraz jak zadbać o to, by miało najbardziej korzystne działanie.

Tanie i zdrowe odżywianie. Co jeść na co dzień?

Zdrowe odżywianie nie musi być drogie, jeśli wiemy, jak zadbać o dobrej jakości produkty i przy tym nie przepłacać, a także przygotować z nich posiłek w domu.

Podstawą zdrowej diety są warzywa i owoce, które warto kupować na targu od rolników. Nawet zapasy na cały tydzień będą świeższe niż słabej jakości produkty z supermarketu, a także tańsze w przypadku tych sezonowych.

Źródłem energii w diecie powinny być pełnoziarniste zboża, które również nie należą do drogich. Nie trzeba przy tym opierać posiłków na egzotycznych ziarnach (np. komosy, quinoa), bo wystarczą rodzime kasze i płatki. Źródłem dobrego białka są natomiast niedrogie nasiona roślin strączkowych, a także oleiste, jak pestki słonecznika i dyni.

Czytaj też: „Moje zdrowie, moje prawo”. Zadbaj o te 3 aspekty zdrowia, a będziesz szczęśliwy

Droższe produkty, takie jak orzechy, dobrej jakości oleje, roślinne zamienniki mięsa, produkty mięsne, mleczne, ryby, jajka itp. to tylko dodatek do posiłków. Wcale nie musi być ich w diecie tak dużo, jak w diecie w stylu zachodnim, a przy tym powinny być jak najmniej przetworzone. Polecana jest dieta w stylu śródziemnomorskim, bliska Polakom, smaczna i uznana za najlepszą dietę 2023 r.

Zobacz, jak zdrowo przyrządzać posiłki, a czego unikać.

Dodaj firmę Autopromocja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sandra
Jem zdrowiej odkąd mam pomocnika w kuchni - multicooker kohersen :) Przyrządzam pełnowartościowe zupy i obiady, dzięki czemu łatwiej mi przemycić warzywa w diecie dzieciaków, a nie stoję przy garnkach całymi dniami.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia