Spis treści
Wcale nie tak zdrowa żywność. Tych produktów lepiej unikać
Chcesz dobrze się odżywiać i chronić przed chorobami? Na pewno chętnie sięgasz po produkty powszechnie polecane jako zdrowe. Problem w tym, że wiele z nich nie dorasta do pozytywnych opinii, jakie krążą na ich temat. Zamiast więc jeść po nie częściej, powinniśmy więc unikać ich regularnego, a zwłaszcza nadmiernego spożywania.
Popularność nie do końca zdrowych produktów może wynikać z faktu, że odkrycia na ich temat są stosunkowo nowe. Niedoceniane niekorzystne działanie na organizm często ma też związek z wysokim stopniem przetworzenia żywności, przez który traci ona swoje cenne działanie prozdrowotne, zyskując związki niepożądane lub szkodliwe w nadmiarze.
Sprawdź: Tak zepsujesz zdrowe jedzenie. Zobacz, czego z nim nie robić
Regularne jedzenie konkretnych produktów może ponadto sprawić, że staną się źródłem zbyt dużych, szkodliwych ilości składników odżywczych czy zanieczyszczeń. Dlatego wybierając e częściej należy brać pod uwagę również skład reszty diety.
Polecane produkty to nie zawsze zdrowe odżywianie
Skąd konkretnie biorą się rozbieżności pomiędzy tym, jakie produkty poleca się jako zdrowe, a tym, co naprawdę jest korzystne dla organizmu? Powody bywają różne, a dla wielu artykułów spożywczych jest ich na pewno więcej niż jeden.
- Produkt zawiera nadmierny dodatek cukru, soli, tłuszczu i/lub występują w nim sztuczne dodatki do żywności, których obecność nie jest wcale wymagana, bo można by było z nich zrezygnować lub zastąpić tymi bardziej naturalnymi.
- W produkcie wykrywa nadmierny poziom zanieczyszczeń. Dotyczy to zwłaszcza pokarmów odzwierzęcych oraz roślinnych pochodzących z rejonów, gdzie stosuje się nadmierne ilości nawozów i środków ochrony roślin czy występuje skażenie środowiska.
- Produkt zapewnia zbyt pokaźne dawki korzystnych związków, które nie powinny być spożywane w nadmiarze, ponieważ nie są szybko i sprawne usuwane z organizmu – dotyczy to zwłaszcza witamin rozpuszczalnych w tłuszczu (zwłaszcza witaminy A) czy składników mineralnych, szczególnie takich jak żelazo, fluor czy selen.
- W produkcie obecne są związki antyodżywcze, które w najlepszym przypadku uniemożliwiają wchłanianie towarzyszących im składników (np. mineralnych w bogatych w błonnik produktach zbożowych), mogą też jednak zaburzać gospodarkę niektórymi składnikami zwłaszcza u podatnych na to osób, np. jodu w przypadku bogatych w glukozynolany warzyw kapustowatych. Pewne metody obróbki produktów pozwalają pozbywać się ich lepiej niż inne, np. moczenie nasion, ich kiełkowania i fermentacja rozkłada fityniany lepiej niż gotowanie i pieczenie, a gotowanie bez przykrywki pomaga znacznie zmniejszyć zawartość glukozynolanów w brokule czy kapuście.
Dlaczego jedzenie traci właściwości
Jedzenie, które uważa się za korzystne dla zdrowia, nie zawsze jest do końca tym, co finalnie konsumujemy – może bowiem stawać się szkodliwe na skutek przygotowania do spożycia. Są to mniej oczywiste wady artykułów spożywczych.
Po pierwsze to sytuacja, gdy polecany produkt wymaga obróbki termicznej. Zdrowe jedzenie poddane ogrzewaniu, zwłaszcza intensywnemu, np. na patelni czy grillu, nie tylko traci cenne składniki (m.in. witaminy, antyoksydanty czy zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3), ale też zyskuje szkodliwe czy nawet toksyczne składniki – dotyczy to zwłaszcza związków odpowiadających za rumiany kolor dań oraz produktów rozkładu tłuszczów, do których należą kwasy tłuszczowe typu trans, nadtlenki, polimery i inne.
Może być też tak, że sam surowiec jest zdrowy, ale przetwarzanie pogarsza jego właściwości, sprawiając, że gotowy produkt staje się źródłem łatwo przyswajalnej energii. Dotyczy to produktów rozdrobnionych, gotowanych, suszonych, ekstrudowanych (tzw. dmuchane pieczywo i ziarna). W takiej formie żywność bardziej tuczy i sprzyja zaburzeniom metabolicznym.
Zobacz, jakie produkty uznawane za zdrowe wcale takie nie są.