Produkty bogate w błonnik na sprawne trawienie – TOP 10 pokarmów, które są korzystne dla zdrowia, smaczne i wygodne

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Polecamy sposób na komfort trawienia, większą sytość i szczuplejszą talię! Wystarczy każdego dnia sięgać po produkty bogate w błonnik, zwiększając też porcje wypijanej wody. Sprawdź, które pyszne i zdrowe naturalne produkty błonnikowe sprawdzą się najlepiej! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Polecamy sposób na komfort trawienia, większą sytość i szczuplejszą talię! Wystarczy każdego dnia sięgać po produkty bogate w błonnik, zwiększając też porcje wypijanej wody. Sprawdź, które pyszne i zdrowe naturalne produkty błonnikowe sprawdzą się najlepiej! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. natavkusidey/123RF
Sposób na lepsze trawienie, bardziej płaski brzuch i mniejszy apetyt to zjadanie większych porcji błonnika. Oto produkty bogate w ten składnik, które wspomogą pracę jelit i utratę zbędnych kilogramów. Można sięgać po nie codziennie – a nawet trzeba, bo działają delikatnie, a przy tym są zdrowe i smaczne!

Choć błonnik bywa omijany na etykietach produktów spożywczych, jest nie mniej ważny od wymienianych tam głównych składników odżywczych. Związki należące do tej kategorii nie są trawione (ew. zapewniają tylko niewielkie ilości energii), a za to wspomagają sprawne trawienie rozumiane jako szybki pasaż jelitowy, czyli czas przejścia jedzenia przez układ pokarmowy.

Czytaj także: Chcesz schudnąć i mieć dobry humor? Zamiast przekąski sięgnij po orzechy. Zadbasz o smukłą sylwetkę i wzmocnisz serce. Ile orzechów jeść?

Szczególnie cennym rodzajem błonnika jest ten rozpuszczalny w wodzie, który zwiększa objętość i wilgotność treści pokarmowej, ułatwiając jej przesuwanie w jelitach. Działa też osłaniająco na śluzówkę układu pokarmowego i łagodzi ew. stany zapalne, odżywia niezbędne dla zdrowia bakterie probiotyczne, które wpływają na odporność, metabolizm i nastrój. A dodatkowo wchłania z pokarmu toksyny i część cholesterolu! To nie koniec korzyści: ten rodzaj błonnika zapewnia też większą sytość po jedzeniu, a dzięki temu ułatwia kontrolę apetytu i masy ciała!

Przeczytaj także:

Wzbogacając dietę o błonnik warto wybierać produkty bogate w jego rodzaje o łagodnym działaniu, które nie podrażniają zbytnio układu trawienia – czyli z przewagą związków rozpuszczalnych w wodzie.

Co jednak ważne, dodając do posiłków produkty błonnikowe, zwłaszcza te suche i mocno pęczniejące, należy wypijać też odpowiednio większe ilości wody – najlepiej szklankę na każdą łyżkę nasion chia czy siemienia lnianego oraz min. pół szklanki na łyżkę płatków albo otrębów.

Czytaj także: Nie zmieniasz diety, a tyjesz? Te leki mogą powodować przybieranie na wadze. Zobacz, jak zapobiec otyłości stosując leki długotrwale

W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, gdy pojawią się zaparcia albo pogłębi się już istniejący problem. Na spożywanie wysokobłonnikowych produktów muszą przy tym uważać osoby z chorobami zapalnymi jelit. W ich przypadku skład diety warto skonsultować z lekarzem.

Zobacz 10 produktów, które należą do najbardziej polecanych źródeł dodatkowych porcji błonnika w diecie!

ZOBACZ: Śliwki mają wiele cennych właściwości, m.in. regulują trawienie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie