Najlepsze produkty bogate w błonnik. Nie wszystkie są równie zdrowe i polecane! Ten błonnik na zaparcia i odchudzanie jest najlepszy

Anna Rokicka-Żuk
Polecamy najlepsze produkty błonnikowe, które wspomagają komfort trawienia, zwiększają sytość i wyszczuplają talię. Sięgaj po nie codziennie, zwiększając też porcje wypijanej wody. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Polecamy najlepsze produkty błonnikowe, które wspomagają komfort trawienia, zwiększają sytość i wyszczuplają talię. Sięgaj po nie codziennie, zwiększając też porcje wypijanej wody. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. iuliian/123RF
Produkty bogate w błonnik zapwniają lepsze trawienie, bardziej płaski brzuch, mniejszy apetyt i większą utratę wagi, dlatego warto zadbać o odpowiednie porcje tego składnika w diecie. Nie wszystkie wysokobłonnikowe pokarmy jednak równie zdrowe i polecane, a dotyczy to szczególnie pokarmów o wysokiej zawartości związków nierozpuszczalnych w wodzie. Podpowiadamy, które produkty są najlepszym źródłem łagodnie działającego błonnika rozpuszczalnego i jak korzystać z ich cennych właściwości.

Spis treści

TOP 10 produktów bogatych w błonnik

Błonnik pokarmowy to grupa związków zawartych w jedzeniu, które nie są trawione (ew. zapewniają tylko niewielkie ilości energii), a za to wspomagają sprawne trawienie rozumiane jako szybki pasaż jelitowy, czyli czas przejścia jedzenia przez układ pokarmowy. Wzbogacając dietę w błonnik, warto wybierać jednak pokarmy o łagodnym działaniu, które nie podrażniają zbytnio układu trawienia.

Zobacz w naszej galerii produkty najbogatsze w błonnik rozpuszczalny w wodzie i sięgaj po nie każdego dnia!

Jaki błonnik na odchudzanie i jelita?

Nie każdy rodzaj błonnika jest jednak dobry na odchudzanie i problemy jelitowe. Polecany jest bowiem błonnik rozpuszczalny w wodzie.

Czytaj: Te produkty mają najwięcej prebiotyków. Łatwo zapewnisz sobie odpowiednią dawkę

Ten rodzaj zwiększa objętość i wilgotność treści pokarmowej, ułatwiając jej przesuwanie w jelitach. Działa też osłaniająco na śluzówkę układu pokarmowego i łagodzi ew. stany zapalne, odżywia niezbędne dla zdrowia bakterie probiotyczne, które wpływają na odporność, metabolizm i nastrój. A dodatkowo wchłania z pokarmu toksyny i część cholesterolu! To nie koniec korzyści: ten rodzaj błonnika zapewnia też większą sytość po jedzeniu, a dzięki temu ułatwia kontrolę apetytu i masy ciała!

Sprawdź: Chcesz schudnąć i mieć dobry humor? Na przekąskę wybierz orzechy

Co jednak ważne, dodając do posiłków produkty błonnikowe, zwłaszcza te suche i mocno pęczniejące, należy wypijać też odpowiednio większe ilości wody – najlepiej szklankę na każdą łyżkę nasion chia czy siemienia lnianego oraz min. pół szklanki na łyżkę płatków albo otrębów.

Czytaj także: Dodaj je do swojej diety, a schudniesz. Zmienią reakcję twojego mózgu na jedzenie

W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, gdy pojawią się zaparcia albo pogłębi się już istniejący problem. Na spożywanie wysokobłonnikowych produktów muszą przy tym uważać osoby z chorobami zapalnymi jelit. W ich przypadku skład diety warto skonsultować z lekarzem.

Przeczytaj także:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia