Twoje gazy „psują powietrze”? Przyczyn śmierdzących bąków jest wiele. Sprawdź, co może powodować brzydko pachnące pierdy

Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Gazy, bąki, pierdy. Często są przyczyną żartów lub zakłopotania, jeśli głośniejszy bąk lub zdradliwy „cichacz” uniosą się w powietrzu. Warto im się jednak przyjrzeć, a raczej: powąchać. Co oznaczają cuchnące gazy? Brzydko pachnące bąki mogą być spowodowane tym, co jesz, ale w niektórych przypadkach problemami zdrowotnymi. Zobacz, o czym świadczą śmierdzące bąki.

Spis treści

Skąd się biorą pierdy?

Gazy, nazywane też bąkami, wiatrami lub pierdami, to nagromadzenie gazów w jelitach. Powstają przez powietrze połykane podczas jedzenia oraz proces trawienia pokarmu. Pierdy to wydalanie gazów jelitowych przez odbytnicę.

W większości przypadków puszczanie bąków jest naturalne i zdrowe. Dziennie większość ludzi puszcza od 5 do 15 bąków, chociaż są i tacy, którzy wypuszczają gazy nawet 25 razy na dobę. Na pewno zdarzyło ci się zauważyć, że bąki są albo śmierdzące, albo nie wydzielają żadnego zapachu. Oba rodzaje pierdów – wonne i bezwonne – są normalne.

Mężczyzna zasłaniający nos przed śmierdzącym zapachem
Na śmierdzące gazy może wpływać m.in. dieta. krakenimages.com/freepik

Niektóre pierdy są ciche i przechodzą niezauważone (tzw. cichacze). Czasem jednak są głośne i śmierdzące. Przed wypuszczeniem gazów możesz odczuwać wzdęcia i ucisk. Na ilość i zapach gazów wpływa wiele czynników, w tym pokarmy, leki czy przyczyny zdrowotne.

Wstrzymujesz bąki? Poznaj 6 strasznych skutków niepuszczania gazów

Wstrzymujesz bąki? Poznaj 6 strasznych skutków niepuszczania gazów

Powstrzymywanie gazów w kinie, urzędzie, restauracji czy innym miejscu publicznym nie jest rzadkością. Nic dziwnego – nie chcemy „psuć powietrza”. Jednak takie postępowanie może mieć przerażające kons...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

O czym świadczą śmierdzące bąki? Przyczyny cuchnących gazów

Zastanawiasz się, skąd się biorą śmierdzące bąki? Zazwyczaj przyczyną większości nieprzyjemnych zapachów z pierdzenia są bakterie jelitowe, które wytwarzają związki zawierające siarkę, takie jak siarkowodór. Smrodliwe pierdy mogą być spowodowane jedzeniem, lekami lub stanem zdrowia.

Najczęstsze przyczyny śmierdzących bąków to:

  • nietolerancja pokarmowa – typowe stany, które mogą powodować brzydko pachnące gazy, to nietolerancja laktozy i glutenu. Niezdolność organizmu do rozkładania laktozy lub glutenu powoduje gromadzenie się i ostatecznie uwalnianie śmierdzących gazów. Inne osoby mogą mieć nietolerancję pokarmową z powodu choroby, takiej jak celiakia.
  • pokarmy bogate w błonnikbłonnik, choć jest bardzo korzystny dla ogólnego stanu zdrowia, to jest trudny do strawienia. Wolno trawione pokarmy ulegają rozkładowi lub fermentacji w przewodzie pokarmowym. Proces fermentacji wytwarza nieprzyjemny zapach, który jest uwalniany wraz z gazami.
  • leki – niektóre leki mogą powodować wytwarzanie śmierdzących wiatrów. Są to m.in.: antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), niektóre środki przeczyszczające, statyny, leki przeciwgrzybicze czy opioidy.
  • zaparcia – zaparcia (lub zatwardzenie) występują, gdy stolec gromadzi się w okrężnicy lub jelicie grubym i nie może się wydostać. Może to być spowodowane przyjmowaniem niektórych leków, niewłaściwą dietą lub innymi przyczynami biologicznymi. Stolec zgromadzony w okrężnicy często powoduje gromadzenie się cuchnących gazów, wzdęcia, dyskomfort, aż w końcu uwolnienie śmierdzących gazów.
  • bakterie i infekcje – czasami poziom bakterii w przewodzie pokarmowym może być niezrównoważony, co może prowadzić do infekcji, która może się objawiać nadmiernymi i śmierdzącymi pierdami, bólem brzucha, biegunką, gorączką, nudnościami, wymiotami i zmęczeniem.
  • rak okrężnicy – choć nie jest to bardzo powszechne, nadmiernie śmierdzące gazy mogą być spowodowane rakiem okrężnicy. Nowotworowe polipy lub guzy mogą tworzyć blokady, które powodują gromadzenie się gazów w jelicie.

Co pomaga na cuchnące gazy? Tak zmniejszysz zapach bąków

Nie da się ukryć – śmierdzące bąki mogą wiele zepsuć. Jak sobie z nimi radzić? Poznaj sposoby na cuchnące pierdy.

  1. Dostosuj dietę i jedz wolniej. Unikaj niektórych pokarmów lub spożywaj małe, częstsze posiłki. Dzięki temu możesz zmniejszyć liczbę bakterii wytwarzających nieprzyjemny zapach. Możesz też prowadzić dziennik żywności i zapisywać, po czym
  2. Pij więcej wody. Większa ilość wody pomaga skuteczniej usuwać odpady z organizmu.
  3. Zażywaj probiotyki. Wprowadź do swojej diety produkty, które zawierają probiotyki (np. jogurt, kefir), aby pomóc przywrócić zdrowe bakterie w organizmie i poprawić trawienie.
  4. Unikaj napojów gazowanych. Napoje z bąbelkami mogą powodować gazy. Jeżeli nie chcesz tak często pierdzieć, odstaw piwo, wino musujące i inne napoje gazowane.
  5. Zażyj leki i suplementy. Niektóre leki i suplementy mogą być pomocne w zmniejszeniu zapachu gazów. Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem stosowania nowego leku lub suplementu dostępnego bez recepty (OTC) skonsultować się z lekarzem.

Śmierdzące gazy mogą być spowodowane wieloma czynnikami – od produktów, które spożywasz, sposób, w jaki to robisz (połykanie powietrza w trakcie), przyjmowane leki, a także zaparcia, nietolerancje pokarmowe i niektóre choroby związane z układem pokarmowym. Jeżeli cuchnące gazy często ci dokuczają, skonsultuj się z lekarzem.

Męczą Cię gazy? Poznaj 9 domowych sposobów na zniwelowanie gazów

Męczą Cię gazy? Poznaj 9 domowych sposobów na zniwelowanie gazów

Zaparcia, wzdęcia, gazy – wszystkie te dolegliwości wiążą się z dyskomfortem, który odczuwamy w okolicy brzucha. Niezależnie od tego, czy właśnie jest sezon grillowy, czy oddajemy się przyjemnościom j...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia