Pękające pięty – przyczyny i leczenie. Domowe sposoby na popękane pięty i zalecana pielęgnacja stóp

Justyna Śmigaruk
Pękające pięty to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny, dlatego nie należy go bagatelizować.
Pękające pięty to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny, dlatego nie należy go bagatelizować. alexsfoto/gettyimages.com
Udostępnij:
Pękające pięty to problem estetyczny, ale też zdrowotny, który zagraża powikłaniami. Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich maści, jak i prawidłowej pielęgnacji skóry stóp. Uporczywe pękanie pięt można też leczyć z pomocą podologa. Jeśli jednak zły stan naskórka pięt wynika z choroby, leczenie w gabinecie podologicznym ani tym bardziej domowe sposoby na popękane pięty nie będą skuteczne. Warto więc upewnić się, jakie może być źródło problemu, i podjąć odpowiednie kroki – podpowiadamy, jakie.

Spis treści

Pękanie pięt jako skutek stylu życia

Skóra na piętach jest bardzo gruba i szybko rogowacieje. To naturalny mechanizm, który sprawia, że pięty mogą stale stykać się z podłożem i nosić ciężar całego ciała. Gdyby skóra na piętach była równie delikatna, jak na pozostałych częściach stopy, chodzenie sprawiałoby nieustanny ból. Ponieważ jednak pokrywający ją naskórek z czasem ulega nadmiernemu pogrubieniu, niezbędne jest jego systematyczne usuwanie – w przeciwnym razie może zacząć pękać.

Pęknięcia pięt wynikające z zaniedbań pielęgnacyjnych dotyczą zwykle kilku wierzchnich warstw naskórka. Jeśli zaniedbania są duże i nakładają się na nie predyspozycje genetyczne, pęknięcie może sięgnąć nawet poziomu skóry właściwej. Wówczas zdarzają się krwawienia, a tak głębokim szczelinom w skórze towarzyszy też ból.

Przeczytaj również:

Dlaczego pękają pięty? Możliwe przyczyny problemu

Gdy pięty nie są poddawane regularnemu złuszczaniu, skóra je pokrywająca staje się mocno zrogowaciała i sztywna, a więc podatna na pękanie. Sprzyja temu również tendencja do nadmiernego rogowacenia naskórka, niedostateczne stosowanie kremów do stóp oraz noszenie odkrytego obuwia, co można zaobserwować zwłaszcza w okresie letnim.

Pękające pięty to często występująca dolegliwość u osób wykonujących pracę stojącą, a także przenoszących ciężary, zwłaszcza w połączeniu z przesuszeniem skóry stóp. Jeszcze większa podatność na pękanie skóry pięt wiąże się z występowaniem u danej osoby nadwagi. Przyczynia się do tego stałe obciążanie pięt, przez które skóra zaczyna się rozchodzić i powstają w niej szczeliny. Nacisk wywierany na piętę zwiększa się również w wyniku noszenia niewygodnego obuwia, zwłaszcza z bardzo cienką podeszwą, która nie zapewniającą odpowiedniej amortyzacji.

Pogorszenie stanu skóry, a w efekcie pękanie pięty, może ponadto świadczyć o odwodnieniu organizmu i niedoborach witamin, zwłaszcza witaminy A, E oraz B5. Gdy ich podaż z dietą nie jest dostateczna, skóra łatwo ulega przesuszeniu, trudno się goi i regeneruje, a także nie zatrzymuje prawidłowo wody. E efekcie staje się szorstka, a na jej powierzchni pojawiają się uszkodzenia. Przy większych niedoborach witamin może też ulegać wzmożonemu rogowaceniu i łatwiej pękać. Problem nasila mało zróżnicowana dieta oraz picie niedostatecznej ilości płynów.

Warto dowiedzieć się więcej:

Pękające pięty a tarczyca, cukrzyca i łuszczyca

Pękające pięty są zwykle uważane za problem czysto kosmetyczny. Ponieważ wyglądają nieestetycznie, często bywają ukrywane, a powodowane przez nie dolegliwości są ignorowane. Tymczasem pękanie pięt może wiązać się z nie tylko z niepokojącymi stanami organizmu, ale też świadczyć o problemach zdrowotnych.

Jeśli domowe sposoby na popękane pięty nie działają, lub pomimo stosowania maści, kremów i wzmożonej pielęgnacji stóp problem wciąż nawraca, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać komplet badań profilaktycznych. Zaniedbane pęknięcia skóry na piętach mogą tak bardzo się pogłębić, że poruszanie się zaczynie sprawiać silny ból. Co więcej, powstałe szczeliny w skórze są przerwą w podstawowej barierze ochronnej organizmu, przez którą mogą wynikać drobnoustroje, doprowadzając do zakażeń.

Gdy pielęgnacja stóp jest właściwa, zabiegom złuszczania i nawilżania nie ma końca, a skóra i tak pęka, warto wykonać pakiet badań i skonsultować się z lekarzem. Popękane pięty mogą być wynikiem jednej z poniższych chorób:

  • Niedoczynność tarczycy – niedobór hormonów produkowanych przez tarczycę może wiązać się z problemami skórnymi, w tym jej nadmiernym przesuszeniem, utratą elastyczności i w efekcie pękaniem. Niedoczynność tarczycy jest też częstą przyczyną rozwoju nadwagi i otyłością oraz utrudnionego przepływu krwi, co utrudnia naturalną regenerację skóry.
  • Cukrzyca – związek cukrzycy typu 2 z pękaniem pięt jest wielotorowy. Obu dolegliwościom sprzyja podobny, mało aktywny tryb życia, któremu towarzyszy nadmierna masa ciała. Osoby chorujące na cukrzycę mają też skórę podatną na uszkodzenia, które bardzo trudno się goją, a na dodatek mocno przesuszoną ze względu na ogólnoustrojowe odwodnienie. Zwykłe, a nawet apteczne maści na pękające pięty nie są wtedy wystarczające, by zapanować nad procesem rogowacenia i pękania naskórka. Co więcej, upośledzenie krążenia sprawia, że cukrzycy nie odczuwają bólu tak intensywnie, jak osoby zdrowe. Dlatego niejednokrotnie zwlekają z wizytą u lekarza aż do momentu, w którym stan stóp jest bardzo zły. Tak zwany zespół stopy cukrzycowej wymaga troskliwej opieki lekarskiej, ponieważ zaniedbany doprowadza do znacznych uszkodzeń tkanek i zakażeń, w rezultacie prowadząc nawet do amputacji.
  • Łuszczyca – przesuszona, popękana skóra na piętach może być jednym z objawów łuszczycy. Rzadko bywa jednak objawem odosobnionym. Osoby, u których zdarzały się epizody występowania objawów łuszczycy, powinny baczniej zwracać uwagę na stan skóry na stopach, pękające pięty mogą bowiem świadczyć o nawrocie choroby. Warto od razu skonsultować się z dermatologiem i podjąć leczenie, które doprowadzi do remisji.
  • Atopowe zapalenie skóry – przyspieszone rogowacenie naskórka jest też problemem osób z atopowym zapaleniem skóry, która pozbawiona jest naturalnej warstwy ochronnej. W przypadku AZS wskazany jest jednak ostrożny dobór kosmetyków do stóp, które mogą mieć silne działanie drażniące, a w przypadku kremów i maści z dużym stężeniem mocznika czy złuszczających kwasów konieczne może być nakładanie ich w rękawiczkach.

Dowiedz się więcej na temat:

Leczenie pękających pięty w gabinecie podologicznym

Pękające pięty mogą stać się bramą, przez którą do organizmu przedostaną się groźne drobnoustroje. Zakażenie wymaga szybkiej interwencji lekarza, zanim z miejscowego stanie się ogólnoustrojowe. Dlatego przy tendencji do nadmiernego rogowacenia skóry i pękania naskórka stóp warto podjąć regularne zabiegi pielęgnacyjne, stosować złuszczanie skóry i jej nawilżanie. Wykonywane cyklicznie zabiegi złuszczania i nawilżenie sprawiają, że pięty zachowują dobry wygląd i nie pękają.

Specjalistą, którym zajmuje się zdrowiem stóp jest podolog. Doświadczony i wykwalifikowany podolog znajdzie odpowiedni sposób na pękające pięty i zajmie się nimi kompleksowo. Szkolenia podologiczne może odbyć także kosmetyczka. Warto jednak upewnić się, że w wybranym gabinecie pracuje osoba przygotowana w tym zakresie. Fachowiec powinien wskazać klientowi, kiedy problem wybiega poza kwestię estetyki i przychodzi pora na konsultację z lekarzem oraz wykonanie niezbędnych badań.

W gabinecie podologa stosuje się profesjonalne zabiegi usuwania zrogowaceń i modzeli na stopach. Służy do tego specjalny sprzęt, taki jak elektryczne tarki czy końcówki szlifujące. Gdy nagromadzenie stwardniałego i popękanego naskórka jest znaczne, zabieg taki musi przebiegać etapami. Usunięcie zbyt grubej warstwy skóry podczas jednej wizyty spowodowałoby uruchomienie mechanizmu obronnego, polegającego na jeszcze intensywniejszym rogowaceniu.

Czasem przed mechanicznym usunięciem naskórka koniecznie jest założenie opatrunku z substancjami zmiękczającymi. Pomaga to w wykonaniu zabiegu w bezpieczny dla pacjenta i całkowicie bezbolesny sposób. Po usunięciu zrogowaciałej i popękanej warstwy z pięt pacjenta podolog dobierze odpowiednie kremy i maści, aby zapobiec ponownemu nagromadzeniu się naskórka. Poinstruuje też pacjenta, w jaki sposób należy dbać o skórę stóp na co dzień.

Jeśli pęknięcia są bardzo głębokie, w skórę wdało się zakażenie lub wraz z pękaniem pięt pojawiły się inne, niepokojące objawy, konieczna będzie konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu.

Witaminy to składniki niezbędne dla zdrowia, które musimy przyjmować z dietą. Współczesna żywność i styl życia sprawiają jednak, że coraz częściej mamy ich niedobory. Sprawdź, jakich witamin możesz potrzebować w większych ilościach, jak podnieść ich poziom w posiłkach i jakie produkty wybierać najczęściej! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Witaminy – działanie, dzienne zapotrzebowanie i najlepsze źr...

Co na pękające pięty? Krem, maść czy nawilżające skarpetki?

Pękające pięty wymagają silnego nawilżenia, a często także zastosowania składników antybakteryjnych. Maść na pękające pięty może zawierać mocznik, który rozpulchnia skórę, wspomaga zatrzymywanie wody w naskórku i sprzyja jego złuszczaniu. Podobnie działającym składnikiem jest kwas glikolowy,

W pielęgnacji przesuszonej skóry pięt warto też postawić na kosmetyki zawierające witaminy A i E, które wspomagają odbudowę naskórka i sprawiają, że staje się on bardziej elastyczny.

Apteczne specyfiki na pękające pięty powinny mieć proste składy i zawierać wymienione powyżej substancje w wysokim stężeniu. Tylko wtedy mogą skutecznie zadziałać. Stosuje się je na noc, po nałożeniu grubej warstwy zakładając na stopy bawełniane skarpetki. Podczas snu krem wnika w skórę i wspomaga procesy regeneracyjne. Nie należy też liczyć na spektakularne efekty po jednokrotnym nałożeniu kremu czy maści – trzeba powtarzać ten zabieg przez kilka dni, zanim stan skóry wyraźnie się poprawi.

W sprzedaży są też dostępne specjalne skarpetki nawilżające, które mają postać odżywczo-nawilżającej maski, nakładanej bezpośrednio na stopy, albo hydrożelowych stopek, uzupełniających poziom wilgoci w naskórku. Nie należy mylić ich jednak ze skarpetkami złuszczającymi, które co prawda mogą być pomocne przy zrogowaciałych piętach, ale nie mogą być stosowane w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń naskórka.

Sucha skóra to częsty skutek braku pielęgnacji lub stosowania niewłaściwych kosmetyków lub zabiegów. Gdy naskórek zaczyna się łuszczyć i pojawiają się podrażnienia, warto szybko działać. Sprawdź 10 sposobów na poprawę kondycji przesuszonej skóry! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Sucha skóra – 10 kosmetycznych rozwiązań z użyciem naturalny...

Domowe sposoby na popękane pięty

Pękające pięty w początkowym stadium rozwoju problemu można wyleczyć za pomocą metod domowych. Wystarczy kilka prostych produktów z ogródka, kuchni lub sklepu zielarskiego, tarka do stóp, krem glicerynowy oraz systematyczność i cierpliwość. Polecane są m.in.:

  • Kąpiele stóp – aby wspomóc regenerację skóry na piętach i zapobiegać jej pękaniu, warto regularnie moczyć je w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kuchennej, w ilości 3-6 łyżek na litr wody. Szczególnie korzystnie działa też zaparzone siemię lniane, które osłania naskórek i zatrzymuje wodę (zalecana proporcja to 2 łyżki nasion na litr). Korzystne działanie wykazują też napary z nasion kozieradki, koszyczków nagietka, ziela krwawnika pospolitego czy liści babki lancetowatej. Kąpiele warto powtarzać regularnie, przynajmniej dwa razy w tygodniu, za każdym razem mocząc stopy przez ok. 20 minut. Po zakończeniu kąpieli należy osuszyć skórę ręcznikiem, posmarować kremem glicerynowym, założyć cienkie, bawełniane skarpetki i poczekać, aż krem się wchłonie.
  • Złuszczanie martwego naskórka na piętach – to podstawowy sposób na pękające pięty. Ulegający rogowaceniu naskórek trzeba regularnie usuwać za pomocą tarki do pięt, którą następnie należy umyć i wysuszyć. Zawsze należy ścierać pięty, które uprzednio zostały wymoczone, nigdy nie przeprowadza się tego zabiegu na suchej, a zwłaszcza przesuszonej skórze, ponieważ może to spowodować wzmożone pękanie. Wyjątkiem są niektóre rodzaje tarek (m.in. mineralnych), przeznaczone do użytku zarówno na mokro, jak i na sucho. Można też wybrać tarkę elektryczną (nazywaną też pilnikiem elektrycznym), której stosowanie wymaga nieco mniej wysiłku niż w przypadku tarki manualnej.
  • Stosowanie kremów do stóp po każdym ich myciu – niezależnie od stosowanych kąpieli i masek do stóp należy zadbać o ich nawilżenie i natłuszczenie za każdym razem, gdy są poddawane działaniu detergentów. Po każdym myciu należy nałożyć krem do stóp – taki, który po nałożeniu likwiduje dyskomfort związany z przesuszeniem naskórka.

Efekty uzyskane za pomocą sposobów domowych, podobnie jak efekty po zabiegach profesjonalnych, trzeba utrzymywać. Nie pomoże jednorazowa sesja moczenia stóp i ścierania zrogowaciałych warstw. Czynności te należy powtarzać regularnie, zwłaszcza, że zabiegi wykonywane na zadbanych piętach nie wymagają już tak wiele czasu i wysiłku.

Nadchodzi czas odsłony stóp – warto więc się przygotować! Sprawdź, jak kompleksowo zadbać o estetyczny wygląd tej części ciała, by później móc ograniczyć regularne zabiegi do minimum.Polecamy TOP 10 sposobów na gładkie i atrakcyjne stopy!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pokaż stopy! 10 niezawodnych sposobów na piękne i gładkie st...

ZOBACZ: Czym są choroby autoimmunologiczne, takie jak łuszczyca, choroba Hashimoto czy AZS?

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Taka Ja
Zrób odświeżającą kąpiel – Do miski z ciepłą wodą dodaj sól z Morza Martwego Palacio, gdyż jest ona bogata mineralne składniki i ma działanie odświeżające. Taka kąpiel pomaga w walce z obrzękami, zmiękcza naskórek i pozwala się zrelaksować. Stopy warto moczyć w wodzie z solą konopną z Morza Martwego mniej więcej 15 minut, po czym osusz je ręcznikiem i odsuń drewnianym patyczkiem skórki paznokci.

Peeling do stóp – Regularne złuszczanie naskórka to klucz do delikatnych i gładkich stóp. Najlepiej pozbyć się go stosując tarki do pedicure’u. W ten sposób najszybciej usuniesz zgrubiały naskórek na spodniej części stóp, bokach oraz piętach.

Czas na nawilżenie – Oprócz takiego domowego spa przeprowadzanego raz w tygodniu, warto używać na stopy balsam konopno-ziołowy od Palacio wysoka zawartość oleju konopnego bo aż 12% nawilży stopy każdego dnia – stosuj najlepiej przed snem. Nałóż Balsam do stóp Palacio na stopy, odczekaj 15-20 minut, a następnie wmasuj pozostałości preparatu. Wówczas twoje stopy będą perfekcyjnie nie tylko jesienią, ale również przez cały rok. te produkty kupisz w Konopnej farmacji w Poznaniu lub w ich sklepie online
A
AGNIESZKAA

a ja z kolei polecę profesjonalnego podologa, nikt nie zadba o stopy samodzielnie tak jak u specjalisty, sama korzystałam kilka razy i jestem super zadowolona, ja akurat korzystałam z Mos Beauty w Warszaiwe

M
Malwisiak

Na zniszone, popekane stopy uzywam kremu i peelingu miętowego z Bielendy z tej serii Minty Fresh Foot Care. Bardzo dobre preparaty

K
Katarzyna

Mnie pomaga olejek Busajna na przesuszoną skórę, zaczełam używać w ciazy i po ciazy na brzuch - dzieki temu nie ma rozstępow i brzuch wróćił szybko do formy i jędrnosci - świetnie się ten olejek sprawdza i wyleczyłam też przesuszone pięty i łokcie bo z tym miałam od zawsze ogromny problem bo mam niedoczynnośc tarczycy

M
Maja
16 kwietnia, 18:57, Anka:

Mi domowe sposoby nie pomogły, dopiero wizyta u podologa (Instytut Podologiczny w Rzeszowie) przyniosła ulgę i dobry efekt :)

Ja też tam chodzilam :) kilka zabiegów i pięty wyglądały już zupełnie inaczej, więc polecam wybrać się z tym problemem do podologa, bo specjalista będzie wiedział lepiej co zastosować i jak to powstrzymać :)

A
Anka

Mi domowe sposoby nie pomogły, dopiero wizyta u podologa (Instytut Podologiczny w Rzeszowie) przyniosła ulgę i dobry efekt :)

Dodaj ogłoszenie