Jak prawidłowo przycinać paznokcie?
Podobnie jak reszta ciała, również i paznokcie u nóg powinny być poddawane odpowiedniej pielęgnacji. Aby ich prawidłowa kondycja została utrzymana, musimy regularnie je przycinać.
Podstawowym błędem, który popełnia większość z nas, jest obcinanie paznokci u nóg na sucho. Osoby specjalizujące się w dziedzinach związanych z pielęgnacją nóg zgodnie twierdzą, że przycięcie paznokci powinno być poprzedzone kąpielą stóp.
Temperatura wody nie powinna przekroczyć 35 stopni Celsjusza, gdyż jej podwyższenie mogłoby oparzyć stopy. Kąpiel stóp powinna trwać od 3 do 5 minut, w których trakcie paznokcie ulegają delikatnemu zmiękczeniu. Powszechnie stosowana metoda na sucho może zwiększać ryzyko łamliwości i odkształcania płytki paznokciowej.
Po wykonaniu kąpieli stóp możemy przystąpić do przycięcia paznokci. Proces skracania paznokci powinniśmy wykonywać raz w tygodniu, posługując się pilniczkiem. Specjaliści nie zalecają nożyczek oraz metalowych obcinaczy. Pomimo tego, że pozwalają na szybkie skrócenie płytki, powodują również zgniatanie paznokcia. To z kolei może prowadzić do wytworzenia się specyficznych tuneli, które są wrotami dla drobnoustrojów takich jak grzyby czy bakterie. Nożyczki mogą z kolei powodować skaleczenia na wałach paznokciowych, co może skutkować wykształceniem się odcisków.
Jeśli chodzi o pilniczek do paznokci, powinniśmy wybrać modele mineralne średnioziarniste bądź szklane. Nie zaleca się pilników metalowych, gdyż doprowadzają często do rozerwania płytki paznokciowej, wykształcenia bruzd i uszkodzenia tkanki podpłytkowej zwanej łożyskiem. Paznokcie piłujemy, dopasowując je do kształtu opuszki palca. Nie przycinajmy ich za krótko – długość wolnego brzegu powinna wynosić minimum 2 mm. Stosowanie opisanej metody jest gwarancją tego, że paznokcie nie będą wykazywały tendencji do wrastania.
Warto przeczytać także:
Jak przycinać wrastające paznokcie u stóp?
Paznokcie u nóg, które mają skłonność do wrastania, początkowo powodują niewielki dyskomfort. Jednak w miarę postępowania dolegliwości mogą nawet uniemożliwiać chodzenie. Wrastanie paznokci pod znajdującą się przy nich skórę może być spowodowane niewłaściwym przycinaniem.
Najczęstszym błędem jest nadmierne skracanie paznokci u nóg oraz nadawanie półokrągłego kształtu. Aby więc uniknąć wrastania paznokci, należy nadawać im kwadratowy kształt, a kanty można wówczas delikatnie spiłować pilnikiem mineralnym bądź szklanym.
Jakie dolegliwości dotykają paznokci u stóp?
Choroby paznokci dotykają znacznie częściej stóp niż dłoni. Mogą obejmować jedną płytkę, ale mogą również zaatakować pozostałe paznokcie. Najbardziej powszechną dolegliwością, która rozwija się na płytkach paznokciowych stóp jest grzybica. Stanowi niemal 50 proc. wszystkich schorzeń tego obszaru ciała. Jest wywoływana przez grzyby dermatofityczne. W przebiegu choroby paznokcie u stóp zmieniają swoją barwę – od białej przez żółtą po brunatną.
Grzybica stóp powoduje również silne odkształcenie paznokcia i kruszenie płytki. Leczenie powinno przebiegać pod kontrolą lekarza dermatologa. Jest to długotrwały proces, który wymaga doustnego przyjmowania leków przeciwgrzybiczych. Pomocniczo można wypróbować preparaty miejscowe, dostępne bez recepty. Zawierają w swoim składzie zwykle amorolfinę bądź cyklopiroks.
Inną chorobą, która może rozwinąć się na paznokciach u stóp, jest zanokcica. Stanowi ona infekcję bakteryjną spowodowaną zwykle przez paciorkowce bądź gronkowce. Zanokcica pojawia się w wyniku uszkodzenia paznokcia. Takie warunki są doskonałym podłożem do rozwoju bakterii, które namnażając się, wywołują ból i obrzęk wokół paznokcia.
Paznokcie u stóp bywają również miejscem, w którym dochodzi do infekcji wirusowych. Zmianami, które mogą wywołać wirusy, są brodawki okołopaznokciowe i podpaznokciowe. Objawy obejmują ból i zniekształcenie płytki paznokciowej. Brodawki są dość powszechnie występującą dolegliwością, która wymaga wizyty u dermatologa.
Oprócz wymienionych dolegliwości, paznokcie u stóp mogą zostać objęte łuszczycą i liszajem płaskim. W pierwszym przypadku dochodzi do wykształcenia specyficznych, punktowych dołków, które układają się losowo bądź liniowo. Dochodzi ponadto do wykształcenia żółtawych przebarwień podpaznokciowych. Płytka paznokciowa ulega nadmiernemu pogrubieniu, staje się matowa, a na jej powierzchni pojawiają się poprzeczne bruzdy. W skrajnych przypadkach dochodzi do odklejenia płytki paznokciowej.
Liszaj płaski może spowodować zmiany na jednym bądź kilku paznokciach u stóp. Wzdłuż płytki paznokciowej wykształcają się bruzdy podłużne. W skrajnych przypadkach liszaj może wywoływać całkowity zanik płytki. Obie dolegliwości wymagają konsultacji dermatologicznej.
Warto przeczytać:
Co oznaczają zmiany na paznokciach u stóp?
Paznokcie stanowią nierzadko odzwierciedlenie stanu zdrowia. Żółto zabarwiona płytka paznokciowa może oznaczać nie tylko łuszczycę czy grzybicę, ale również żółtaczkę czy zwiększoną podaż beta-karotenu. Mogą również sugerować przyjmowanie antybiotyków z grupy tetracyklin.
Brązowe zabarwienie płytki paznokciowej może współistnieć z chorobami tarczycy bądź nadużywaniu nikotyny. Z kolei sine zmiany są spowodowane upośledzeniem metabolizowania miedzi bądź zatruciem.
Niekiedy pojawia się również przebarwienie w kolorze zielonym – może to sugerować infekcję pałeczką ropy błękitnej.
Czarne plamy mogą wynikać z uszkodzenia paznokcia bądź pojawienia się krwiaka podpłytkowego. Zwykle tego typu zmiany znikają w miarę wzrostu paznokcia. Jeśli jednak tak się nie dzieje, może to sugerować czerniaka.
Warto przeczytać także:
Jak dbać o paznokcie przy bieganiu na długie dystanse?
Paznokcie u biegaczy długodystansowych są szczególnie narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Intensywny wysiłek i związane z tym duże obciążenie stóp może doprowadzać do wykształcania się krwiaków podpłytkowych bądź wrastania paznokci. Aby tego uniknąć, należy regularnie przycinać paznokcie, zgodnie ze wskazówkami wymienionymi wyżej. Jednak kondycja paznokci zależy również od odpowiedniego doboru butów do biegania. Muszą być idealnie dopasowane, a latem dość przewiewne. Odpowiednia cyrkulacja powietrza może zapobiec rozwojowi grzybicy.
Czym jest fish pedicure?
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?