Spis treści
Jak usunąć zrogowaciały naskórek na stopach? Prosty domowy sposób
Dbanie o stopy wymaga poświęcenia im odpowiedniej ilości czasu, najlepiej codziennie. Co, jednak jeżeli tego czasu nie mamy albo po prostu nam się nie chce? Mamy dobrą wiadomość! Jest prosty sposób, żeby mieć zdrowe, piękne stopy bez większego wysiłku. Wypróbuj ten domowy środek na zrogowaciały naskórek na stopach. Pozbędziesz się go bez długiego szorowania!
Do przygotowania kąpieli stóp, które pomoże ci usunąć martwy naskórek, potrzebujesz trzech składników, miski i ręcznika.
Kąpiel stóp na zrogowaciały naskórek – składniki:
- 3 szklanki ciepłej wody
- pół szklanki octu
- pół szklanki płynu do płukania ust
Kąpiel stóp na zrogowaciały naskórek – wykonanie:
- Przygotuj miskę, ręcznik i składniki potrzebne do wykonania kąpieli.
- Wlej przygotowane płyny do miski, usiądź wygodnie i zamocz stopy.
- Mocz stopy przez 10-15 minut. Zrelaksuj się.
- Jeżeli woda stygnie, możesz dolać trochę ciepłej wody.
- Po 10-15 minutach wytrzyj stopy ręcznikiem. Możesz też delikatnie zetrzeć naskórek pumeksem lub tarką, ale ostrożnie – chcemy osiągnąć efekt gładkich stóp, a nie doprowadzić do zwiększenia rogowacenia naskórka.
Pamiętaj: Ocet i płyn do płukania ust są mocnymi środkami, dlatego taka kąpiel może być wykonywana maksymalnie raz w tygodniu, a najlepiej jeszcze rzadziej.
Kto nie powinien robić kąpieli stóp z octem i płynem do płukania ust?
Choć kąpiel stóp z octem i płynem do płukania ust może dać spektakularne efekty, to niektóre osoby powinny zachować ostrożność i nie wykonywać jej.
Osoby, które powinny zrezygnować z tego typu zabiegu to:
- osoby z otwartymi ranami na stopach,
- osoby z wrażliwą skórą na stopach,
- małe dzieci.
Zainteresuje cię też: Tani, skuteczny i niebezpieczny trend w pielęgnacji stóp. Ekspertka ostrzega przed konsekwencjami. Szczególnie zagrożone są osoby z cukrzycą
Jak zapobiec rogowaceniu naskórka na stopach?
W zapobieganiu zrogowaceniom na stopach kluczowa jest właściwa pielęgnacja. Jeżeli wymoczyłaś stopy w powyższej mieszance lub np. w occie jabłkowym, to tuż po niej posmaruj stopy obfitą ilość kremu do stóp, najlepiej z odżywczym mocznikiem. Dla lepszego efektu nałóż świeże, bawełniane skarpetki. Pamiętaj o kremie do stóp codziennie, a także o tym, że zbyt częste szorowanie stóp powoduje gromadzenie się zrogowaciałego naskórka.
Dlaczego skóra na stopach rogowacieje?
Zrogowaciały naskórek na stopach może mieć wiele przyczyn. Może być wynikiem zarówno braku odpowiedniej pielęgnacji domowej, jak i nadmiernego ścierania i złuszczania naskórka. Jeżeli nie stosujemy kremu do stóp lub zbyt często używamy pumeksu (albo inne tarki przeznaczone do stóp), to w efekcie możemy dorobić się zrogowaciałego naskórka. Kiedy nieustannie sięgamy po środki złuszczające, skóra zaczyna się bronić, przez co wzmaga się rogowacenie. Jeszcze innym powodem może być chodzenie w niewygodnych butach, jak np. buty na obcasach. Czynniki, które nie sprzyjają skórze stóp, to też:
- gorący piasek,
- słona woda morska,
- chlorowana woda.
Rogowacenie skóry na stopach może mieć też podłoże genetyczne lub chorobowe. Szczególnie narażone na to są osoby, które zmagają się z:
- otyłością,
- łuszczycą,
- cukrzycą,
- niedoczynnością tarczycy,
- wadami postawy,
- chorobami reumatycznymi.