Spis treści
Jak działają skarpetki złuszczające? Jakie efekty zapewniają?
Skarpetki złuszczające są wygodną alternatywą dla przyrządów, które usuwają zgrubiały naskórek stóp w sposób mechaniczny, takich jak peeling, pumeks, tarka czy frezarka. Produkt ma postać foliowych skarpetek, fabrycznie lub ręcznie wypełnionych kosmetykiem złuszczającym zrogowaciały naskórek na podeszwach, które zakłada się na określony czas.
Pozbycie się zgrubiałego i pękającego naskórka z pięt i paluchów stóp za pomocą skarpetek złuszczających powinno być połączone z odżywczo-nawilżającą pielęgnacją, która pomoże przywrócić odpowiedni poziom nawodnienia tkanek.
Składnikami aktywnymi w skarpetkach złuszczających są kwasy owocowe i inne kwasy organiczne, a najczęściej kwas cytrynowy, glikolowy, mlekowy lub salicylowy.
Związki te przenikają w głąb naskórka, oddziałując na martwe komórki i prowadzące do ich rozkładu – mają więc działanie keratolityczne. Podczas zabiegu zaleca się zawinięcie stóp w ręcznik lub założenie ciepłych skarpet materiałowych, ponieważ podwyższona temperatura przyspiesza przebieg tych procesów. Zachodzą one w naskórku stopniowo w ciągu kilku dni, chociaż nawet przez pierwszy tydzień ich efekty mogą nie być jeszcze widoczne. Po zabiegu początkowo odczuwane jest napięcie skóry, które nie przeszkadza przy chodzeniu.
Na efekty działania skarpetek złuszczających trzeba poczekać od 7 do 14 dni, gdyż na przestrzeni takiego czasu martwy naskórek zaczyna złuszczać się płatami i odpadać od podeszwy.
Dobroczynne działanie wykorzystywanych kwasów to również poprawa kondycji skóry, zwiększenie jej elastyczność i miękkości. Dodatkowo w płynie wypełniającym skarpetki złuszczające zawarte są substancje o działaniu nawilżającym i odżywczym. Często wykorzystywany jest:
- natłuszczający olej kokosowy lub rycynowy,
- wyciągi z trawy cytrynowej lub cytryny, które rozjaśniają przebarwienia,
- wspierające barierę lipidową witaminy A i E,
- mocznik (urea), który silnie zmiękcza naskórek i ułatwia pozbywanie się zrogowaceń.
Przeczytaj także:
Jak stosować skarpetki złuszczające?
Skarpetki złuszczające można kupić w każdej drogerii i większości aptek. W opakowaniu produktu znajduje się najczęściej jedna parę foliowych skarpet zakończonych gumką lub sznureczkami do zawiązania, aby nie spadły podczas zabiegu, a płyn się nie wylał.
W zależności od producenta skarpetki mogą być od wewnątrz pokryte mieszaniną kwasów oraz substancji nawilżających i odżywiających. Druga możliwość to, że substancje czynne są dołączone oddzielnie. Przed domowym zabiegiem należy je samodzielnie zaaplikować do wnętrza foliowych skarpetek.
Zabieg z użyciem skarpetek złuszczających trzeba zacząć od dokładnego umycia stóp. W zależności od zaleceń producenta konieczne może okazać się wstępne zmiękczanie naskórka poprzez dłuższe namaczanie stóp w wodzie z solą. Dzięki temu kwasy będę mogły lepiej zadziałać od pierwszych chwil kontaktu ze skórą.
Skarpetki złuszczające będą musiały pozostać na stopach przez 1-2 godziny, przy czym czas zabiegu nie może być dłuższy od tego zalecanego przez producenta.
Na foliowe skarpety złuszczające warto założyć zwykłą parę skarpetek, dzięki czemu kontakt kwasu ze skórą będzie intensywniejszy. Zwiększa to także komfort zabiegu i daje możliwość poruszania się. Najlepiej jednak maksymalnie ograniczyć mobilność podczas aplikacji kwasów przy pomocy skarpet złuszczających.