Czym jest olejek eteryczny, co zawiera i na czym polega jego działanie?
Olejki eteryczne to produkty pozyskiwane z surowców roślinnych, które stanowią złożone mieszanki różnych lotnych związków zapachowych. W ich skład wchodzą przede wszystkim związki z grupy monoterpenów (np. limonen), seskwiterpenów (np. farnezol) i fenylopropanoidów (np. kwas cynamonowy), choć również wiele innych.
Olejki eteryczne mają właściwości antyoksydacyjne i zwalczające bakterie, grzyby oraz wirusy, a ponadto przeciwzapalne, modulujące odporność, a także upłynniające wydzielinę śluzową i rozszerzające oskrzela, które są studiowane od lat.
Cenne właściwości olejków eterycznych wynikają nie tylko z działania ich poszczególnych składników, ale też ich wzajemnych interakcji, które wzmacniają ich aktywność. Te naturalne mieszanki zawierają tak wiele różnych związków, że odtworzenie ich działania na organizm za pomocą syntetycznych leków nigdy nie będzie możliwe. W sytuacji braku środków farmakologicznych, które zapewniałyby pełną skuteczność przeciw COVID-19, naukowcy coraz częściej zwracają się w stronę terapii roślinnych.
Dowiedz się także:
Przeciwwirusowe właściwości olejków eterycznych
Dzięki swoim aktywnym związkom olejki eteryczne zakłócają funkcjonowanie wirusów, przy czym mechanizmy takiego działania są różne. Za sprawą swojego powinowactwa do tłuszczów (lipofilowości), czyli skłonności do rozpuszczania się w nich, olejki eteryczne mają potencjał wnikania w podwójną warstwę lipidową, którą posiadają wirusy otoczkowe (należy do nich również SARS-CoV-2). W ten sposób zmieniają właściwości otoczki, uniemożliwiając infekowanie ludzkich komórek, a nawet powodują jej pękanie i inaktywację wirusa.