Domowe zabiegi SPA z aromaterapią. Oto przepisy na relaks we własnym domu. Wykorzystaj lecznicze właściwości soli i innych składników

Anna Rokicka-Żuk
Chwile spędzone w wannie oprócz relaksu mogą też przynieść ukojenie dla skóry. Ważne jednak, aby zamiast chemicznych płynów używać naturalnych kosmetyków, które można też łatwo przygotować w domu
Chwile spędzone w wannie oprócz relaksu mogą też przynieść ukojenie dla skóry. Ważne jednak, aby zamiast chemicznych płynów używać naturalnych kosmetyków, które można też łatwo przygotować w domu RossHelen/GettyImages
Naturalne składniki pielęgnują skórę i pomagają przy różnych problemach. Dodane do kąpieli ułatwiają też relaks, koją zmysły i poprawiają nastrój. Sprawdź, jak działają cenne składniki morskie, szlachetne oleje i olejki eteryczne do aromaterapii – a także, jak wykorzystać ich działanie, by stworzyć SPA we własnej łazience!

Spis treści

Naturalne kosmetyki do kąpieli

Naturalne kosmetyki są coraz łatwiej dostępne i przystępne cenowo. Wyróżnia je wysoka zawartość roślinnych składników i pozyskiwanych z nich kompozycji aromatycznych. Wciąż przybywa polskich producentów, a ich wyroby nierzadko mają certyfikat ekologiczny i wegański. Ich jakość jest często o wiele lepsza niż tych zagranicznych, dostępnych w luksusowych drogeriach i aptekach.

Kosmetyki naturalne do kąpieli można zrobić samodzielnie z podstawowych składników, takich jak sól, borowina, glinka czy błoto, dodając oleje natłuszczające i olejki eteryczne o wybranym przez siebie działaniu. Składniki wspomagające dobroczynne działanie relaksu w wannie można łączyć w różnych kombinacjach albo używać oddzielnie.

Dowiedz się więcej na temat:

Jak działa kąpiel wzbogacona w sól, borowinę i glinkę?

Dodatek soli do wody pomaga osiągnąć bardziej fizjologiczne stężenie związków mineralnych i wspomaga oczyszczanie skóry.

  • Sól himalajska, morska lub kamienna – to składnik niedrogi i ogólnie dostępny, ale do kąpieli warto wybierać tę niejodowaną. Najlepszej jakości sól to m.in. ta złożona z kryształków tzw. kwiatu soli.
  • Sól z Morza Martwego, szara sól oceaniczna, błoto morskie – oprócz chlorku sodu zapewnią cenne składniki mineralne, m.in. o działaniu przeciwzapalnym, łagodzącym stany alergiczne czy wspomagającym metabolizm.
  • Borowina – błoto torfowe należy do najbogatszych w związki regenerujące skórę, które ułatwiają usuwanie z niej toksyn i regenerację. Dostarcza do skóry związki przeciwzapalne i wspomagające gospodarkę hormonalną.
  • Glinki – zależnie od koloru wspomogą stan skóry, m.in. wchłaniają zanieczyszczenia ze skóry, wspomagają jej elastyczność, mają właściwości odżywcze, chronią przed bakteriami i stanami zapalnymi. Niektóre szczególnie skutecznie wspomagają regenerację (glinka biała), obkurczają naczynia krwionośne (glinka czerwona i żółta) czy wchłaniają nadmiar sebum i ściągają pory (glinka zielona, marokańska Ghassoul).
  • Koncentrat alg, algi sproszkowane, ziemia okrzemkowa – zapewnią cenne mikroskładniki, m.in. jod. Działają na skórę oczyszczająco, regenerująco i pomagają łagodzić podrażnienia.
  • Sól Epsom (siarczan magnezu) albo olejek magnezowy (gęsty, nasycony roztwór chlorku magnezu z wodą) – zapewniają jony magnezu, które w warunkach ciepłej kąpieli mogą przenikać poprzez skórę, wywierając działanie wspomagające relaksację mięśni, a także łagodząc stany alergiczne i inne dolegliwości zapalne.
Serum nawilżające do twarzy to kosmetyk do każdego rodzaju skóry, ale najbardziej potrzebuje go ta sucha. Oto najskuteczniejsze składniki kosmetyku. Najlepiej, jeśli zawiera kilka z nich naraz!

Gdy skóra chce pić, sięgnij po takie serum. Najlepszy kosmet...

Oleje roślinne i olejki szlachetne w kąpieli

Naturalne olejki natłuszczają skórę, wspomagają jej regenerację i działają antyoksydacyjnie. Najwięcej cennych właściwości mają te tłoczone na zimno i nierafinowane, bo oprócz korzystnych dla naskórka kwasów tłuszczowych zapewniają też pochodzące z surowców bioaktywne związki.

Zobacz też: Weź głęboki oddech. Wypróbuj ćwiczenia oddechowe, które złagodzą stres, ułatwią zasypianie i poprawią pamięć. Jak je wykonywać?

Cięższe olejki będą lepsze dla skóry suchej. Są stałe lub gęste w temperaturze otoczenia. Poleca się m.in. olej kokosowy virgin, masło karite (inaczej shea), olej z awokado, oliwa z oliwek extra virgin.

Czytaj też: Zimowa hibernacja pozwoli ci zadbać o siebie. Zwolnij tempo przed wiosną. Daj sobie czas na odpoczynek i leniuchuj bez wyrzutów sumienia

Lżejsze olejki są polecane dla skóry normalnej i tłustej, które mają ciekłą konsystencję. Szczególnie polecane są nawet niewielkie ilości dodatku olejków szlachetnych. Sprawdzi się np. olejek arganowy, olejek migdałowy, olejek rycynowy, olej z pestek winogron.

Dowiedz się więcej na temat:

Olejki eteryczne do aromaterapii w wannie

Sprawiają, że kąpiel lub pielęgnacja skóry stają się przyjemnością. Mogą też poprawiać nastrój, dodawać energii, a nawet łagodzić ból czy ułatwiać zaśnięcie. Większość z naturalnych aromatów ma potwierdzone naukowo korzystne działanie na mózg i całe ciało, a to dlatego, że receptory związków aromatycznych są zlokalizowane nie tylko w okolicy nosa, ale we wszystkich tkankach organizmu. Większość z nich działa przeciwzapalnie, niektóre działają przeciwdepresyjnie (np. olejek z cytryny czy jaśminu), inne ułatwiają relaksację (olejek lawendowy, z trawy cytrynowej), a jeszcze inne – mają właściwości pobudzające (olejek z imbiru czy goździkowy). Więcej o działaniu poszczególnych zapachów dowiesz się z naszej galerii.

Czytaj też: Odpręży, ułatwi oddychanie i wygładzi skórę. Na co pomaga grota solna? Poznaj korzyści i przeciwwskazania do korzystania z jaskini solnej

Do kąpieli warto dodać ulubiony olejek eteryczny przeznaczony do zastosowania na skórę, a nie tylko do kominków aromatycznych (które też mają korzystny wpływ na organizm, ale już lepiej nie dodawać ich do wody. Warto sprawdzić tę informację na opakowaniu oraz przed kąpielą wykonać test alergiczny. Do kąpieli można też dodawać napary z ziół, zgniecione świeże liście lub łodygi (np. trawy cytrynowej), świeże kwiaty czy przyprawy suszone, np. roztarte w moździerzu.

Jak sprawdzić, że olejek eteryczny albo inny pachnący kosmetyk nie wywoła odczynu alergicznego? Należy nanieść małą ilość np. mieszanki kąpielowej z olejkiem na zgięcie łokcia i odczekać najlepiej 24 godziny. Jeśli olejek dodajemy do wody razem z solą, do wykonania próby należy użyć samego olejku rozcieńczonego olejem neutralnym dla skóry.

Naturalne olejki eteryczne poprawiają samopoczucie psychiczne i fizyczne, co zostało potwierdzone w badaniach. Jak stosować olejki aromatyczne na co dzień? To zależy od konkretnych potrzeb. Sprawdź, jakie działanie mają twoje ulubione zapachy. Zobacz kolejne slajdy.

Jaki olejek eteryczny do aromaterapii? Zobacz, na co działaj...

Przeczytaj również:

ZOBACZ: Aromatyczne kąpiele dla dzieci. Jakie składniki można stosować? Eskpert: Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Wpadnij po sole do kąpieli https://eco-space.eu/kategoria-produktu/pielegnacja-ciala/
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia