Spis treści
Jak covid wpływa na serce?
Przejście COVID-19 wpływa niekorzystnie na serce i może zwiększyć prawdopodobieństwo zdarzeń kardiologicznych takich, jak zawał serca, udar mózgu i zgon, na co wskazują badania zespołu naukowców z Cleveland Clinic i Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Ryzyko to jest aż dwukrotnie większe.
Zagrożenie dla układu krwionośnego okazuje się zwiększać każdy, nawet lekki rodzaj infekcji koronawirusem SARS-CoV-2. Utrzymuje się nawet przez 3 lata po infekcji i jest znacząco wyższe w przypadku pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Przejście zakażenia ma nawet większy wpływ na ryzyko sercowe niż historia chorób układu krążenia u danej osoby.
Ryzyko zawału i udaru a grupa krwi ozdrowieńca
Ryzyko dla serca związane z COVID-19 dla części populacji jest większe niż dla pozostałych. Jak pokazała dalsza analiza genetyczna przeprowadzona w ramach badania, osoby z grupą krwi A, B albo AB doświadczali niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych dwukrotnie częściej niż osoby z grupą krwi 0. Już wcześniejsze prace wykazały przy tym, że osoby z grupami A, B i AB są bardziej podatne na zarażenie się covid.
Na ryzyko sercowe po covid nie wpływały jednak warianty genetyczne powiązane z rozwojem choroby wieńcowej, zawałem i infekcją koronawirusem.
Badanie opisane na łamach „Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology” bazuje na informacjach z brytyjskiej bazy UK Biobank, uwzględniając dane ponad 10 tys. osób po COVID-19 i ponad 217,7 tys. osób, które nie zachorowały. To bardzo duża grupa, stąd tak ważne są wnioski z badania.
Biorąc pod uwagę fakt, że ok. 60 proc. światowej populacji ma grupę krwi inną niż 0 (w Polsce to ok. 55 proc. osób), odkrycie naukowców ma ważne implikacja dla zdrowia publicznego. Zwraca bowiem uwagę na zagrożenie dla zdrowia i życia u ozdrowieńców i może wymagać dodatkowej diagnostyki i profilaktyki chorób sercowo-krążeniowych u tych osób.
Źródło: COVID-19 survivors at greater risk for heart attack, stroke and death News Medical