Tradycyjna medycyna chińska (TCM) w walce z koronawirusem SARS-CoV-2
Tradycyjna medycyna chińska (ang. traditional chinese medicine, TCM) to system medycyny naturalnej liczący sobie kilka tysięcy lat, stosowany szeroko na kontynencie Azji. Uwzględnia m.in. ziołolecznictwo, akupunkturę, stawianie baniek, masaż gua sha, ćwiczenia qi gong i terapię dietą.
Chociaż założenia tradycyjnej medycyny chińskiej bazują na starożytnej wiedzy niemedycznej, wiele z nich znalazło już potwierdzenie według współczesnych kryteriów.
Tradycyjne ziołolecznictwo chińskie stosowano przez ostatnie 2 tysiące lat do zwalczania 320 epidemii, które spadły w tym czasie na ludy azjatyckie. Tak, jak wiele innych praktyk TCM, wciąż budzi jednak kontrowersje m.in. w związku z wykorzystaniem silnie działających i potencjalnie toksycznych składników. Nazwa tej naturalnej terapii jest przy tym myląca, gdyż oprócz surowców roślinnych wykorzystuje również produkty mineralne, zwierzęce, a nawet ludzkie, choć ma to miejsce coraz rzadziej. Pozyskiwanie tych przedostatnich przyczynia się do ginięcia wielu gatunków rzadkich zwierząt na świecie, jest nieetyczne i niedopuszczalne z świecie zachodnim.