Spis treści
Nowy wariant koronawirusa Omikron w Europie
W Europie szybko szerzy się nowa wersja wirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19. Koronawirus XEC to podwariant KP.3, który jest z kolei wariantem Omikrona. Ten ostatni dominuje już od dłuższego czasu, przy czym KP.3 zdobył prym wśród zakażeń w wielu krajach dopiero w ciągu ostatnich miesięcy.
Już nawet za kilka tygodni wariant XEC może stać się wersją dominującą w Europie. Po raz pierwszy wykryto go pod koniec czerwca w Maharasztra w Indiach. Jeszcze w tym samym miesiącu pojawił się też Europie: w Niemczech, a następnie w Danii i Wielkiej Brytanii.
Zobacz też: Leki na COVID-19 w Polsce. Komu przysługuje refundacja?
– Nowy podwariant rozprzestrzenia się dość szybko i wygląda na potencjalnego kolejnego konkurenta w walce z dominującymi obecnie podwariantami KP.3.1.1., być może rywalizującymi z XEC – twierdzi na platformie X Mike Honey z Melbourne w Australii, analityk danych dotyczących COVID-19.
Potwierdza to dyrektor Scripps Research Translation Institute prof. Eric Topol, dla którego XEC wydaje się być najbardziej prawdopodobnym następcą dotychczasowych wariantów.
Wariant XEC a skuteczność szczepień
XEC jest hybrydą panujących w Europie podwariantów KS.1.1 and KP.3.3, ale ma w sobie mutację, przez którą może być bardziej zaraźliwy. Dotychczasowe szczepionki nie są jednak ukierunkowane na tak nowe wersja koronawirusa.
Sprawdź także: Nowe szczepionki na COVID-19 już są w Polsce. Od dziś dostaniesz skierowanie na bezpłatne szczepienie. Sprawdź, gdzie się zaszczepić
Jak pociesza prof. Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki Uniwersytetu College London, zaktualizowane szczepionki powinny dobrze chronić również przed wariantem XEC. Poza tym, w jego ocenie XEC zacznie dominować dopiero zimą. Szczyt kolejnej fali zakażeń COVID-19 prognozuje się na listopad.
– Szczepienia zapewniają najlepszą ochronę przed groźnymi zakażeniami, takimi jak COVID-19, dlatego zalecamy, by jesienią się zaszczepić – przekonuje dr Gayatri Amirthalingam, dyrektor UK Health Security Agency.
W Polsce nowe szczepionki będą dostępne najwcześniej w październiku. Tymczasem sytuacja z zachorowaniami wydaje się być stabilna. Od kilku tygodni liczba raportowanych przypadków zarażenia koronawirusem wynosi ok. 3 tysięcy (poza weekendami). Zdarzają się jednak ogniska choroby, przez co niektóre placówki medyczne wprowadzają ograniczenia i obostrzenia.
Źródło:
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Naukowcy nie dowierzają. Delfiny uzależnione od najgroźniejszych narkotyków
- Oto najlepsze cięte riposty nauczycieli. Zgasiły niejednego ucznia!
- Szaleniec wjechał mazdą do salonu, bo dealer nie chciał zwrotu auta - WIDEO
- Awantura podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej. Macierewicz kontra protestujący