Spis treści
Długi covid – objawy
Długi covid lub long covid to według definicji WHO zakażenie koronawirusem, którego objawy utrzymują się dłużej niż 3-4 tygodnie. Po takim czasie większość osób dochodzi do zdrowia, jednak u niektórych choroba może trwać znacznie dłużej, a nawet 11-18 miesięcy. Naukowcy z University College London sprawdzili, jakie objawy występują u takich pacjentów.
W swojej pracy, której wyniki opisali w „JRSM Open”, badacze poddali analizie dane zebrane od ponad 1000 dorosłych Brytyjczyków. W okresie od listopada 2020 r. do marca 2022 r. rejestrowali oni objawy długiego covid w specjalnej aplikacji.
– W związku z tym, że COVID-19 nadal jest obecny w populacji, potencjalnie także przypadków long covid będzie coraz więcej. Jest to palący problem i mamy nadzieję, że nasze ustalenia pomogą w kształtowaniu ukierunkowanych interwencji i strategii wsparcia dla osób najbardziej narażonych – powiedział dr David Sunkersing, główny autor pracy.
Sprawdź: To różni covid od grypy w 2024 r. Zwróć uwagę na kolejność objawów
Naukowcy doszli do wniosku, że najbardziej rozpowszechnionym i najpoważniejszym objawem zgłaszanym przez osoby cierpiące na long covid jest ogólnie pojęty ból.
A konkretnie u pacjentów występowały objawy długiego covid takie, jak:
- bóle głowy, stawów i brzucha zgłaszało go 26,5 proc. uczestników.
- na problemy neuropsychologiczne, takie jak lęk i depresja, uskarżało się 18,4 proc. badanych,
- zmęczenie dokuczało 14,3 proc. uczestników badania,
- duszności i zadyszka były problemem u 7,4 proc. osób.
Tak różni pacjenci chorują na długi covid
Jak wykazała analiza wyników, natężenie objawów, w szczególności bólu, u pacjentów z long covid wzrastało średnio o 3,3 proc. miesięcznie od momentu pierwszej rejestracji. Kobiety raportowały przy tym o 9,2 proc. intensywniejsze symptomy niż mężczyźni.
Gdy naukowcy przyjrzeli się potencjalnemu wpływowi czynników demograficznych na intensywność objawów, również zauważyli znaczące różnice między różnymi grupami. Osoby starsze doświadczały znacznie bardziej nasilonych objawów. W porównaniu z osobami w wieku 18-27 lat, u tych mających 68-77 lat dolegliwości były o 32,8 proc. silniejsze, a w wieku 78-87 lat – aż 86 proc. silniejsze.
Badacze wyliczyli ponadto, że ludzie z wyższym wykształceniem doświadczali słabszych objawów, za to mieszkańcy obszarów słabo rozwiniętych chorowali zdecydowanie bardziej. Dotyczyło to także osób, które nie mają białej skóry (dolegliwości były silniejsze o 23,5 proc.). Co jednak ważne, liczba objawów nie różniła się znacząco w zależności od statusu społeczno-ekonomicznego.
– Nasze badanie pokazuje, że ból jest dominującym objawem zgłaszanym przez pacjentów z long Covid, a jednocześnie sugeruje, że czynniki demograficzne odgrywają rolę w nasileniu objawów – powiedział dr Sunkersing.
W podsumowaniu artykułu naukowcy zaznaczyli, że ze względu na istotny wpływ czynników demograficznych na intensywność objawów long covid, konieczne jest zniwelowanie dysproporcji społecznych i zapewnienie równego dostępu do opieki dla wszystkich osób cierpiących na ten zespół.
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?