Spis treści
Czym są rozstępy na ciele?
Rozstępy to rodzaj blizny, która pojawia się wskutek upośledzenia pracy fibroblastów, czyli komórek odpowiadających za produkcję kolagenu i elastyny. Są to białka, które budują strukturę skóry, stanowiąc jej rusztowanie. Gdy ich brakuje, dochodzi do uszkodzeń na poziomie skóry właściwej.
Proces tworzenia się rozstępów przebiega w kilku etapach. Najpierw na skórze pojawiają się czerwone paski, które sprawiają wrażenie lekko obrzmiałych. Z czasem zmiany sinieją, a następnie robią się perłowe i wklęsłe. W końcowym etapie zmieniają kolor na białe.
Skąd biorą się rozstępy na piersiach, udach czy brzuchu? Dlaczego pojawiają się w czasie ciąży?
Do powstawania rozstępów dochodzi wtedy, gdy skóra gwałtownie się rozciąga, a organizm nie jest w stanie odpowiednio szybko zapewnić zwiększenia jej powierzchni. Dzieje się tak m.in. w przypadku gwałtownego zwiększania się obwodów ciała, gdy skóra jest mało elastyczna, m.in. z powodu jej nadmiernej suchości czy słabej jakości, co ma związek z niedoborem składników odżywczych niezbędnych do jej budowy i regeneracji.
Rozstępy częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn, ponieważ panie mają cieńszą i delikatniejszą skórę. Ich powstawanie następuje najczęściej w okresie ciąży: skóra poddana gwałtownemu rozciąganiu przez rosnący brzuch nie jest wystarczająco elastyczna, by podołać zmianom.
Rozstępy mogą pojawić się na całym ciele, ale najczęściej występują na brzuchu, udach i pośladkach, brzuchu, piersiach, ramionach, a także łydkach i plecach.
Kto jeszcze jest narażony na tworzenie się rozstępów? To m.in.:
- nastolatki w okresie gwałtownego wzrostu,
- sportowcy, szczególnie kulturyści, u których następuje szybki przyrost masy mięśniowej,
- osoby, które szybko przytyły,
- osoby, które szybko schudły,
- osoby ze skłonnością do wahań wagi.
Istnieją też inne przyczyny powstawania tych nieestetycznych blizn na skórze. Są to:
- predyspozycje genetyczne – wrodzoną zmniejszona sprężystość włókien białkowych w skórze oznacza jej mniejszą odporność na rozciąganie i zwiększoną podatność na rozrywanie struktur.
- uboga dieta – większość diet odchudzających, a także współczesny model żywienia opartego o przetworzone produkty prowadzi do niedoborów składników umożliwiających prawidłowe procesy zachodzące w skórze,
- nadmierny stres – zaburza gospodarkę hormonalną i jest źródłem nadmiaru wolnych rodników, które osłabiają tkanki organizmu, w tym struktury skóry,
- nadmiar kortykosteroidów – nasilone wydzielanie tych hormonów przy nadczynności nadnerczy czy chorobie Cushinga, a także długotrwałe leczenie sterydami sprawia, że skóra staje się cienka, wiotka i podatna na uszkodzenia.
Sposoby na rozstępy – jak zapobiec powstawaniu blizn?
W początkowym etapie powstawania rozstępów, gdy zmiany są jeszcze czerwone, zmniejszenie ich widoczności jest możliwe za pomocą kosmetyków i zabiegów domowych. Najważniejsza jest jednak profilaktyka, czyli wzmacnianie skóry zanim pojawią się jej uszkodzenia.
Aby zapobiegać powstawaniu rozstępów, polecane są:
- regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry w zależności od jej potrzeb, zwykle 2 razy dziennie,
- naprzemienne zimne i ciepłe prysznice,
- regularne masaże ciała, szczególnie w miejscach podatnych na powstawanie rozstępów, za pomocą szorstkiej gąbki lub rękawicy (pod prysznicem) lub szczotkowanie skóry na sucho,
- masaż ciała z użyciem kremów i balsamów zawierających składniki kondycjonujące skórę i wpływające na jej elastyczność,
- urozmaicona dieta bazująca na naturalnych produktach, bogata w białko i przeciwutleniacze,
- aktywność fizyczna, która zapewni jędrność skóry, nie zaś przyrost masy mięśniowej,
- dbałość o utrzymywanie prawidłowej masy ciała i unikanie wahań wagi.
Jak pozbyć się rozstępów?
Pojawienie się czerwonych śladów na ciele to znak, że w skórze właściwej doszło do stanu zapalnego i obrzęku – to faza zapalna, w której zmiany są zwykle lekko wypukłe. Na tym etapie możliwe jest jeszcze zahamowanie stanu zapalnego i niedopuszczenie do ścieńczenia skóry.
Aby zmniejszyć widoczność białych blizn w przyszłości, przy wciąż świeżych zmianach polecane są masaże pobudzające krążenie, skoncentrowane kosmetyki pielęgnacyjne (przeciwdziałające rozstępom i te specjalistyczne do stosowania na blizny), a także dieta wzmacniająca elastyczność skóry.
Dobry krem lub balsam na rozstępy zawiera zwykle składniki takie, jak m.in.:
- witamina E,
- szlachetne olejki, bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe,
- kolagen,
- elastyna,
- śluz ślimaka,
- pantenol,
- kwas foliowy,
- wyciąg z wąkrotki azjatyckiej,
- wyciąg ze skrzypu,
- wyciąg z kasztanowca,
- wyciąg z arniki,
- wyciąg z zielonej herbaty,
- wyciąg z cebuli,
- wyciag z alg,
- wyciągi z ziół i innych składników roślinnych.
Jeśli jednak na tym etapie nie podjęto działań, następuje faza zanikowa, a rozstępy stają się białe. Oznacza to, że prawidłowa tkanka skórna została już zastąpiona tkanką bliznową. Na tym etapie kosmetyki pielęgnacyjne zwykle nie przynoszą efektów, a białe blizny można usuwać wyłącznie za pomocą metod medycyny estetycznej, które pozwalają znacząco ograniczyć widoczność zmian.
Białe rozstępy można też redukować za pomocą zabiegów takich jak głębokie peelingi (chemiczne, mikrodermabrazja), laseroterapia i mezoterapia.
Peelingi powodują głębokie złuszczenie skóry, dzięki czemu regeneruje się ona z wytworzeniem gładszej powierzchni, natomiast laser wywołuje zwykle jej kontrolowane mikrouszkodzenia, dzięki czemu jest pobudzana do tworzenia nowych komórek. W ten sposób stare, białe rozstępy ulegają wyraźnemu spłyceniu. Mezoterapia polega natomiast na podawaniu do skóry skoncentrowanych składników aktywnych, które pobudzają mechanizmy jej do odnowy.
Kosmetyki z apteki
Marta "Mandaryna" Wiśniewska o kobiecej solidarności
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?