Rozstępy na udach i pośladkach – przyczyny powstawania i sposoby na ich redukcję. Czy można skutecznie pozbyć się rozstępów?

Agata Orzełowska
Kremy na rozstępy mogą znacznie poprawić wygląd ud i pośladków, jednak trzeba stosować je jak najszybciej po powstaniu tych blizn. Gdy zmienią kolor z czerwonego na biały, efekty nie będą już tak znaczne.
Kremy na rozstępy mogą znacznie poprawić wygląd ud i pośladków, jednak trzeba stosować je jak najszybciej po powstaniu tych blizn. Gdy zmienią kolor z czerwonego na biały, efekty nie będą już tak znaczne. domenicogelermo/123RF
Rozstępy na udach i pośladkach to problem, z którym boryka się wiele kobiet. Jest to szczególny rodzaj blizn, które nie są poprzedzone pojawieniem się ran, tylko powstają na skutek pękania zewnętrznych warstw skóry. Najczęściej tworzą sią na skutek wahań wagi i poziomu hormonów, stąd kłopot z nimi ma nawet 70 proc. kobiet w ciąży. Zwalczanie rozstępów wymaga nieco pracy, a całkowita likwidacja nie jest do końca możliwa, choć da się je znacznie zminimalizować. Wiele zależy od tego, jak wcześnie podejmie się odpowiednie działania. Mimo to istnieją skuteczne sposoby redukcji rozstępów – warto je wypróbować przed udaniem się na kosztowny zabieg medycyny estetycznej.

Czym są rozstępy na udach i innych częściach ciała?

Rozstępy to wrzecionowate blizny powstające na skórze. Mają wygląd poprzecznych pręg, czerwonych, różowych, sinych lub białych (zależnie od fazy ich rozwoju). Najczęstszym problemem są rozstępy na udach, ale mogą one pojawić się także na pośladkach, na brzuchu, na piersiach, w okolicy lędźwiowej i na ramionach.

Ubytki skóry często przebiegają równolegle do siebie, a skóra w ich obrębie pozbawiona jest gruczołów łojowych i potowych oraz mieszków włosowych. Problem rozstępów najczęściej dotyczy kobiet, ale może zdarzyć się także u mężczyzn.

Rozstępy często tworzą się w czasie ciąży (co dotyczy ok. 70 procent kobiet) i podczas menopauzy. Są też częste w okresie dojrzewania, kiedy skóra rozciąga się z powodu szybkiego wzrostu i zwiększenia masy ciała. Bliznowate zmiany to także problem sportowców oraz kulturystów, bo u nich również następuje u nich szybki przyrost masy mięśniowej.

Wygląd rozstępów zmienia się w zależności od kolejnych faz rozwoju:

  • w fazie wstępnej mogą mieć kolor czerwony,
  • w fazie zapalnej są obrzęknięte i różowe,
  • w fazie bliznowacenia robią się perłowobiałe,
  • w fazie zaniku blizny stają się zapadnięte i lekko pomarszczone.

Warto przeczytać poradniki na temat:

Przyczyny powstawania rozstępów na udach i pośladkach

Najczęstszą przyczyną powstawania rozstępów są uwarunkowania genetyczne wpływające na mniejszą sprężystość włókien białkowych budujących skórę, zwłaszcza kolagenowych, elastynowych i siateczkowatych, które również zawierają kolagen.

Powstawaniu rozstępów sprzyjają wahania masy ciała, zwłaszcza nagły przyrost tkanki tłuszczowej lub mięśniowej, oraz poziomu hormonów, dlatego nierzadko pojawiają się u nastolatków (pojawiają się np. na plecach w okresie dojrzewania i wzrostu) i osób przyjmujących sterydy. Mogą powstawać również na skutek chorób i zmian fizjologicznych..

Rozstępy mogą także pojawić się w wyniku chorób endokrynologicznych, na przykład zespołu Cushinga i nadczynności nadnerczy. Skóra jest wówczas cieńsza, a jej włókna mniej elastyczne.

Leki sterydowe i wyżej wymienione schorzenia przyczyniają się do zmian skórnych bardziej widocznych i większych niż te powodowane przez zmiany fizjologiczne.

Rozstępy to także problem osób odchudzających się, u których następuje szybki spadek wagi. Zjawisko nasila uboga odżywczo dieta, która sprawia, że upośledzone są procesy przebudowy białek takich jak kolagen i elastyna.

Jak pozbyć się rozstępów i jak im przeciwdziałać?

Leczenie już istniejących rozstępów jest trudne i zazwyczaj nie przynosi spektakularnych efektów. Zdecydowanie lepiej jest przeciwdziałać ich powstawaniu niż je leczyć.

Jedną z metod profilaktyki rozstępów jest kontrola masy ciała i zapobieganie jej dużym wahaniom. Należy też stosować dietę bogatą w produkty białkowe, witaminy E, A, PP oraz B5 oraz przeciwutleniacze.

W zwalczaniu rozstępów na udach pomocne są masaże poprawiające mikrokrążenie krwi oraz przepływ limfy, przyczyniające się do zwiększenia elastyczności skóry. Sprawiają też, że włókna kolagenowe układają się w odpowiednim kierunku i rozstępy tworzą się w mniejszym stopniu.

Kolejne działanie profilaktyczne to ujędrnianie i nawilżanie skóry. Dobre działanie mają kosmetyki (balsamy i kremy) przeznaczone do zapobiegania tworzeniu się rozstępów – najlepiej z dodatkiem ekstraktów z bluszczu, wąkrotki azjatyckiej, kasztanowca, przywrotnika czy skrzypu polnego, a także kofeiny lub zawierających ją wyciągów.

Warto przeczytać również:

Każdorazowo przy nakładaniu takiego balsamu warto wykonać masaż, który poprawi ukrwienie skóry. W przypadku kobiet w ciąży powinien on być delikatny, w innych przypadkach warto sięgnąć po rozmaite masażery, które poprawią ukrwienie skóry i działanie kosmetyku. Rozstępy na udach i brzuchu mogą wówczas ulec redukcji, która będzie nawet o 40 procent większa niż w przypadku niestosowania balsamów przeciw rozstępom i masażu.

Do masażu skóry przeznaczone są też specjalne szczotki z naturalnego włosia. Są przeznaczone do szczotkowania ciała na sucho, które wykonuje się posuwistymi ruchami od dołu do góry. Najlepiej stosować je na całe ciało (oprócz delikatnych miejsc takich jak piersi i dekolt), ze szczególnym uwzględnieniem rejonów, w których mogą powstawać rozstępy – zwłaszcza ud, pośladków i brzucha. Taki zabieg pobudza mikrokrążenie w skórze, a przy okazji usuwa martwy naskórek oraz stymuluje krążenie limfy, ma więc realny wpływ na kondycję skóry i profilaktykę rozstępów.

Dobrym sposobem na rozstępy, a zarazem metodą zapobiegania ich powstawaniu, jest wykonywanie peelingu ciała, a następnie masażu przy użyciu oliwy z oliwek, oleju migdałowego czy dedykowanej oliwki do ciała.

Jeśli rozstępy już są i znajdują się w fazie zabliźniania (czyli z czerwonych stają się białe), można zastosować mechaniczne albo chemiczne (np. z kwasem glikolowym) złuszczanie naskórka w miejscu, gdzie są widoczne. Zabieg taki najbezpieczniej przeprowadzić w gabinecie kosmetycznym za pomocą stężonych kosmetyków, choć podobny efekt można uzyskać za pomocą regularnego masażu ciała preparatami drogeryjnymi, choć trzeba na niego poczekać.

W salonach kosmetycznych dostępne są też specjalne zabiegi mające na celu redukcję rozstępów. To m.in. dermabrazja (głębokie złuszczanie skóry), a także mezoterapia i terapia laserowa. Niestety, jeżeli rozstępy są w ostatniej fazie, czyli tworzenia się blizn, nie da się usunąć ich całkowicie nawet za pomocą metod inwazyjnych. Zabiegi sprawiają jednak, że skóra staje się bardziej jędrna, a przez to rozstępy są mniej widoczne.

Przeczytaj również:

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kaska

W sumie to nie pomyślałam żeby tak zrobić, a brzmi sensownie :) Tylko co z tym robiłaś w ogóle?

J
Jalka
8 kwietnia, 10:13, Kaska:

Mi się wydaje, że zabiegi byłyby najbardziej sensowne i chyba na to sobie pozbieram :)

To wykorzystaj ten czas póki nie możesz iść na ten zabieg żeby normalnie w domu z tym walczyć jeszcze. U mnie takie coś zmniejszyło ilość koniecznych sesji na przykład, bo też byłam na zabiegach

K
Kaska

Mi się wydaje, że zabiegi byłyby najbardziej sensowne i chyba na to sobie pozbieram :)

J
Jowia

samej mi się pojawiły rozstępy a na dodatek mam też pajączki na nogach a nie wszystko można wtedy stosować, najlepiej z tego co czytałam to jakiś ruszczyk kolczasty? zna się ktoś może i mógłby doradzić?

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia