Popijać czy nie popijać? Eksperci wyjaśniają, czy picie wody podczas posiłku jest korzystne dla zdrowia

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Czy jedząc posiłek, sięgasz po szklankę wody? A może powstrzymujesz się i pijesz dopiero 30 minut po zjedzeniu? No właśnie – czy można pić wodę podczas posiłku? Wokół tego tematu urosło wiele mitów. Eksperci je obalają i mówią, czy picie wody w trakcie jedzenia jest korzystne dla zdrowia.

Spis treści

Czy można pić wodę podczas posiłku?

Picie wody „wypłukuje” pokarm z organizmu i może rozcieńczać enzymy trawienne – to jedne z wielu mitów, jakie narosły wokół sięgania po wodę podczas spożywania posiłku. Czy są one jednak prawdziwe? Czy to pomaga, a może utrudnia trawienie? Eksperci z Gut Health Doctor obalają kilka dietetycznych mitów.

– Dla większości ludzi wypicie szklanki wody podczas posiłku nie będzie miało żadnego negatywnego wpływu na trawienie – czytamy na blogu Gut Health Doctor.

Picie wody jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Picie wody jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. freepik

Picie wody ani nie „wypłukuje” pokarmu z organizmu, ani nie „rozcieńcza” enzymów trawiennych. Zamiast tego może po prostu sprawić, że poczujesz się pełniejszy, a u niektórych osób może wywołać tymczasowe objawy refluksu. Dodatkowo popijanie wody może być dobrym rozwiązaniem, jeżeli szybko jesz – pozwoli ci nieco zwolnić.

Dr Michael Picco, certyfikowany przez zarząd ekspert gastroenterologii w Mayo Clinic potwierdził, że woda podczas posiłków zwykle nie jest zła.

– Nie ma obaw, że woda rozrzedza lub osłabia (rozcieńcza) soki trawienne lub zakłóca trawienie – wyjaśnił dr Picco. – W rzeczywistości picie wody podczas lub po posiłku pomaga organizmowi rozkładać i przetwarzać żywność (trawienie).

Chcesz wolniej się starzeć i żyć dłużej? Pij wodę. Odwodnienie zwiększa ryzyko chorób

Chcesz wolniej się starzeć i żyć dłużej? Pij wodę. Odwodnienie zwiększa ryzyko chorób

Długotrwałe odwodnienie sprawia, że wyglądasz na starszego, niż jesteś. Przyczynia się również do rozwoju chorób przewlekłych i zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Do takich wniosków doszli naukowc...

Monika Góralska
Monika Góralska

Czy picie wody pomaga na trawienie? Picie wody a odchudzanie

Picie wody jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiednie nawodnienie pomaga m.in. w trawieniu czy regulacji temperatury ciała.

– Woda jest niezbędna dla dobrego zdrowia. Woda i inne napoje pomagają rozkładać żywność, dzięki czemu organizm może przyjmować (wchłaniać) składniki odżywcze – wyjaśnia dr Picco z Mayo Clinic.

Dodatkowo spożywanie wody przed posiłkami może się wiązać też z potencjalnymi korzyściami w zakresie utraty wagi, co zostało to przedstawione w badaniu z 2009 roku. Jego uczestnicy stracili aż 2 kg po okresie picia 500 ml wody codziennie przed obiadem.

Dalsze badania z 2024 roku przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim również przyniosły podobne wyniki. Choć nie koncentrowały się one wyłącznie na piciu wody w porze posiłków, to w jednym z badań zaobserwowano, że uczestnicy, którzy pili więcej wody, tracili na wadze od 44 do 100 proc. więcej niż grupy kontrolne. Było to szczególnie widoczne przy piciu sześciu filiżanek wody dziennie.

– W przypadku tak wszechobecnej i prostej interwencji dowody nie były jasne, a korzyści nie były dobrze ugruntowane, więc chcieliśmy przyjrzeć się im bliżej – powiedział Benjamin Breyer, starszy i korespondujący autor. – Ilość rygorystycznych badań okazała się ograniczona, ale w niektórych konkretnych obszarach odnotowano statystycznie istotne korzyści. Zgodnie z naszą wiedzą, jest to pierwsze badanie oceniające korzyści płynące ze spożycia wody na wyniki kliniczne w szerokim zakresie – podał ekspert.

To wręcz nieprawdopodobne. Czy czysta woda może tuczyć? Zobacz wyniki badań

To wręcz nieprawdopodobne. Czy czysta woda może tuczyć? Zobacz wyniki badań

Ma zero dodatków i zero kalorii, ale przez nią możesz tyć. Jak to możliwe, skoro woda jest znana z właściwości wspomagających odchudzanie? Zobacz, co na ten temat mówią naukowcy i kto powinien uważać.

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia