W jaki sposób można trwale poprawić urodę z korzyścią dla cery, napiąć skórę bez skalpela, zyskać sylwetkę nieosiągalną za pomocą diety i ćwiczeń? To potrafi obecnie medycyna estetyczna, której zabiegi są coraz łatwiej dostępne dla osób poszukujących skutecznych rozwiązań problemów estetyczno-zdrowotnych. Przybywa oferujących je klinik i gabinetów, a koszty ich wykonania spadają. Wśród oferowanych metod znajdą się propozycje na różnym pułapie cenowym. Te najbardziej nowoczesne, a przy tym najdroższe, mogą być nawet opcją bardziej ekonomiczną dzięki swojej wysokiej skuteczności, która umożliwia uzyskanie pożądanych efektów przy mniejszej liczbie zabiegów w serii.
Medycyna estetyczna – co to właściwie jest?
Medycyna estetyczna jest stosunkowo nową dziedziną medycyny, zajmującą się problemami z pogranicza kosmetologii i chirurgii plastycznej. Oferuje zdecydowanie bardziej zaawansowane i efektywne rozwiązania od tej pierwszej, natomiast w porównaniu z chirurgią jest mało inwazyjna i nie wymaga rekonwalescencji – lub jest ona krótka.
Zabiegi medycyny estetycznej mają za zadanie poprawiać komfort życia pacjentów, związany z zadowoleniem z wyglądu zewnętrznego. Dotyczą zarówno korekty mankamentów urody, w tym niedoskonałości figury, jak i spowolnienia procesów starzenia się skóry. Coraz częściej odbywa się to bez negatywnego wpływu na jej kondycję, a wręcz zapewnia pozytywne skutki.
Chociaż zabiegi często ingerują w głębokie warstwy skóry, są wykonywane ambulatoryjnie i często nie wymagają nawet rekonwalescencji. Mimo to z ich wykonywaniem może wiązać się odczuwanie bólu w trakcie procedury, jak i po niej, powstanie opuchlizny, zaczerwienienia i zasinienia skóry, złuszczanie się naskórka i swędzenie w trakcie gojenia.
Medycyna estetyczna dla odmładzania skóry – nie tylko botoks
Wraz z postępem nauki medycyna estetyczna rozwija się coraz prężniej, a jej rynek w kraju wzrasta o ponad 8 proc. rocznie. Wśród rozwiązań najczęstszych problemów Polek największą popularnością cieszą się zabiegi wygładzające zmarszczki za pomocą śródskórnych wstrzyknięć żelu hialuronowego, jak również blokujący powstawanie zmarszczek mimicznych botoks, stosowany też m.in. do niwelowania nadmiernej potliwości czy poprawy kondycji włosów.
Tam, gdzie zmarszczki są już widoczne, wstrzykuje się natomiast wypełniacze z kwasem hialuronowym, które cieszą się w kraju największą popularnością – wg danych LEA Vivacy Polska w 2016 roku wykorzystano go w ponad 20 proc. wykonanych zabiegów medycyny estetycznej. Podawany do skóry właściwej, kwas hialuronowy znacząco zwiększa poziom jej nawilżenia, pomaga też zagęścić warstwę naskórka, a sama iniekcja może stymulować syntezę kolagenu. Efektem zabiegu jest wygładzenie drobnych zmarszczek oraz poprawa jędrność i elastyczność skóry. Działanie utrzymuje się przez 6-12 miesięcy, po czym zabieg trzeba powtórzyć. Kwas hialuronowy coraz częściej podaje się też dość płytko do skóry, by uzyskać efekt dobrze nawodnionej, rozświetlonej cery.
Przeczytaj również:
W drugiej kolejności sięgano po botoks, czyli toksynę botulinową (jad kiełbasiany). Botulina była początkowo stosowana w medycynie do leczenia zeza, a później również w nadmiernym i nieprawidłowym napięciu mięśniowym. Szybko stała się złotym Graalem medycyny estetycznej. Powoduje bowiem paraliż mięśnia w miejscu iniekcyjnego podania, blokując powstawanie lub pogłębianie się zmarszczek mimicznych. Zabieg najlepiej powtarzać co 4-6 miesięcy. Botulina jest też stosowana do niwelowania nadmiernej potliwości, leczenia migren, bruksizmu (zgrzytania zębami) czy poprawy kondycji włosów.
W porównaniu do mody z czasów rozkwitu popularności botoksu, a zarazem medycyny estetycznej, dzisiejsze zabiegi z botuliną mają pomóc zachować naturalny wygląd twarzy, dlatego podaje się mniejsze jej dawki i unieruchamia się tylko niektóre mięśnie, by uniknąć sztucznego efektu związanego z brakiem mimiki twarzy, a zwłaszcza oczu.
Jak wynika z dostępnych danych w postaci pierwszego w Polsce profesjonalnego badania rynku zabiegów z wykorzystaniem wspomnianych metod, zrealizowanego przez firmę BCMM dla Galderma Polska na grupie 2 tys. osób, co najmniej jednorazowo skorzystało z nich ok. 2,3 proc. badanych osób w wieku 18-65 lat, w tym 16 proc. mężczyzn. Najwięcej badanych poddających się tym procedurom (30 proc.) było w wieku 35-44 lat oraz 55-65 lat (28 proc.), natomiast blisko jedną piątą stanowiły osoby w wieku 45-54 lat. A jakie były efekty zabiegu? Zadowolenie z nich deklarowało aż 96 proc. osób, a o kolejnych „poprawkach” myślało 88 proc. Większość badanych dysponowało szeroką wiedzą na temat zabiegów z użyciem botuliny i kwasu hialuronowego, a dbałości o urodę najczęściej towarzyszyła też troska o zdrową dietę i zaplanowana aktywność fizyczna.
Zabiegi medycyny estetycznej na twarz – osocze bogatopłytkowe, komórki macierzyste, nici liftingujące, peeling chemiczny, IPL
Większość zabiegów medycyny estetycznej wykonywanych na twarz koncentruje się na uzyskaniu efektu przeciwstarzeniowego. Wygładzanie zmarszczek, wyrównanie kolorytu cery lub usuwanie niedoskonałości – blizn potrądzikowych, naczynek, przebarwień – to najczęstsze potrzeby Polek. Opcji poprawy wyglądu jest coraz więcej. Do korekty rysów twarzy wraz z regeneracją skóry stosuje się z powodzeniem ostrzykiwanie skóry osoczem bogatopłytkowym, uzyskanym z krwi pacjenta (tzw. wampirzy lifting), a także komórkami macierzystymi z tkanki tłuszczowej; bruzdy wypełniania się też tłuszczem pobranym z innej części ciała.
Odbudowie naturalnego „rusztowania” skóry z białek kolagenu i elastyny sprzyjają iniekcje z zastosowaniem hydroksyapatytu wapnia. W naturalny sposób stymulująco na skórę działa również niechirurgiczny lifting twarzy przy użyciu specjalnych nici, które „podnoszą” rysy twarzy i umożliwiają utrzymanie wprowadzonych zmian, ponieważ stymulują powstawania kolagenu, a po pewnym czasie ulegają rozpuszczeniu.
Do wyrównywania powierzchni skóry stosuje się m.in. głębokie peelingi chemiczne i lasery o różnej głębokości złuszczania, natomiast jej łagodną regenerację i zwiększenie gęstości stymulują m.in. zabiegi z wykorzystaniem fal elektromagnetycznych czy świetlnych. Zastosowanie intensywnego światła impulsowego IPL (Intensive Pulse Light) umożliwia m.in. trwałe usuwanie owłosienia, przebarwień, zmian naczyniowych i drobnych zmarszczek.
Zabiegi antycellulitowe i odchudzające – fale elektromagnetyczne, kriolipoliza i mezoterapia
Najszybciej rosnącym zainteresowaniem cieszą się zabiegi modelujące sylwetkę i ukierunkowane na redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej, zwłaszcza tej opornej, zlokalizowanej w nietypowych miejscach czy skupiskach tworzących tzw. pomarańczową skórkę. Coraz częściej wykonuje się zabiegi termoliftingu z wykorzystaniem fal elektromagnetycznych: dźwiękowych, radiowych i promieniowania podczerwonego, które często łączy się z innymi technikami. Popularna jest też liposukcja laserowa, która jest mniej inwazyjna od klasycznych metod liposukcji.
Skuteczna jest też kriolipoliza, czyli likwidacja tkanki tłuszczowej za pomocą zimna. Działanie zabiegów intensyfikuje głęboki masaż tkanek i specjalistyczne preparaty. Efekt redukcji cellulitu i ujędrnienia skóry można uzyskać również za pomocą mezoterapii igłowej i bezigłowej w postaci lipolizy, czyli podawania substancji aktywnych powodujących rozpad komórek t tłuszczowych bezpośrednio do skóry właściwej. Technika ma też wiele innych zastosowań, m.in. w trychologii pomaga zahamować wypadanie włosów i uzyskać ich zagęszczenie lub odrost.
Ginekologia estetyczna dla udanego seksu
Rosnącym zainteresowaniem cieszy się nowa gałąź medycyny estetycznej, ukierunkowana na poprawę jakości życia seksualnego. Zabiegi umożliwiają intensywną regenerację okolic intymnych, zwiększającą ich ukrwienie i podatność na stymulację. To m.in. wstrzyknięcie osocza bogatopłytkowego z krwi pacjentki w okolice łechtaczki i przedniej ściany pochwy, iniekcje z kwasu hialuronowego w okolice punktu G, jak również laserowe obkurczanie pochwy, które prowadzi również do jej lepszego nawilżenia. Również panowie znajdą już rozwiązanie swoich problemów w postaci zabiegów umożliwiających pogrubienie penisa.
Lifting laserem frakcyjnym i laserowe usuwanie owłosienia, blizn czy żylaków
Do najbardziej obiecujących należą obecnie zabiegi z użyciem różnego rodzaju laserów. Największym zainteresowaniem według liczby wyszukiwań w internecie cieszy się laserowe usuwanie owłosienia, blizn oraz żylaków. Przybywa też chętnych, by pozbyć się w ten sposób niechcianego tatuażu (i makijażu permanentnego), rozstępów oraz pieprzyków. Za pomocą lasera chcemy też zamykać popękane naczynka i wybielać zęby.
Warto też zaznaczyć, że laser może być wyjątkowo skutecznym narzędziem wyszczuplającym. Na przykład laser diodowy SculpSure jest w stanie rozbić w nieinwazyjny sposób w ciągu 25 minut aż 25 proc. komórek tłuszczowych z danego obszaru, pobudzając przy tym syntezę kolagenu, która zapewnia efekt ujędrnienia skóry.
Wellness to skuteczne antidotum na stresujący i zabiegany tryb życia
Jeśli już mowa o silnym działaniu, ma je również laser frakcyjny do nieoperacyjnego liftingu skóry. Poprzez punktowe zniszczenie jej komórek pobudza ich intensywną regenerację i zapewnia efekt jej wygładzenia skóry ze zmniejszeniem blizn, świeżych rozstępów, porów i przebarwień. Tu jednak złuszczanie skóry trwa 5-7 dni, a jej pełna regeneracja zabiera od kilku do kilkunastu tygodni.
Wizyta w klinice lub gabinecie medycyny estetycznej – bezpieczeństwo zdrowotne
Chociaż zabiegi medycyny estetycznej nie należą do interwencji chirurgicznych, niosą za sobą pewne ryzyko powikłań, zwłaszcza w przypadku nieumiejętnego wykonania czy problemów medycznych.
Zabiegi medycyny estetycznej są przeznaczone dla osób zdrowych. Przeciwwskazaniem do ich wykonywania jest przede wszystkim przerwanie ciągłości skóry w miejscu zabiegu, ogólne infekcje, choroby nowotworowe, autoimmunologiczne i przebiegające ze spadkiem odporności, przewlekłe leczenie, rekonwalescencja, a często też ciąża. W zależności od rodzaju i obszaru zabiegu obwarowań jest znacznie więcej. W przypadku przyjmowania leków o działaniu rozrzedzającym krew ich zalecane odstawienie należy skonsultować z lekarzem.
Chociaż wstępem do zabiegu jest wypełnienie szczegółowego formularza, który pomaga wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania, warto już wcześniej zapytać o szczegóły. Dobrze też wybrać sprawdzoną klinikę czy gabinet medycyny estetycznej, który zatrudnia wykwalifikowanych lekarzy, zamiast korzystać z oferty salonów kosmetycznych, oferujących usługi o wątpliwej jakości i bezpieczeństwie zdrowotnym.
Jak medycyna estetyczna walczy ze zmarszczkami? Dowiedz się z wywiadu z Marcinem Ambroziakiem, lekarzem medycyny estetycznej i dermatologiem, a także właścicielem klinik medycyny estetycznej.