18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Medycyna estetyczna – najskuteczniejsze zabiegi dostępne w klinice lub gabinecie medycyny estetycznej

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Medycyna estetyczna coraz częściej wykorzystuje zabiegi laserowe, które wyróżniają się wyjątkową skutecznością działania
Medycyna estetyczna coraz częściej wykorzystuje zabiegi laserowe, które wyróżniają się wyjątkową skutecznością działania bartekwardziak/123RF
Medycyna estetyczna oferuje rozwiązania, które umożliwiają skuteczne rozwiązanie problemów natury estetyczno-zdrowotnej. Dzisiejsze zabiegi na twarz i ciało wspierają ich kondycję, pomagając zwalczać zmarszczki, cellulit i wiotką skórę – i wszelkie inne niedoskonałości cery i figury. Termolifting, kriolipoliza i lasery to tylko kilka dostępnych opcji.

W jaki sposób można trwale poprawić urodę z korzyścią dla cery, napiąć skórę bez skalpela, zyskać sylwetkę nieosiągalną za pomocą diety i ćwiczeń? To potrafi obecnie medycyna estetyczna, której zabiegi są coraz łatwiej dostępne dla osób poszukujących skutecznych rozwiązań problemów estetyczno-zdrowotnych. Przybywa oferujących je klinik i gabinetów, a koszty ich wykonania spadają. Wśród oferowanych metod znajdą się propozycje na różnym pułapie cenowym. Te najbardziej nowoczesne, a przy tym najdroższe, mogą być nawet opcją bardziej ekonomiczną dzięki swojej wysokiej skuteczności, która umożliwia uzyskanie pożądanych efektów przy mniejszej liczbie zabiegów w serii.

Medycyna estetyczna – co to właściwie jest?

Medycyna estetyczna jest stosunkowo nową dziedziną medycyny, zajmującą się problemami z pogranicza kosmetologii i chirurgii plastycznej. Oferuje zdecydowanie bardziej zaawansowane i efektywne rozwiązania od tej pierwszej, natomiast w porównaniu z chirurgią jest mało inwazyjna i nie wymaga rekonwalescencji – lub jest ona krótka.

Zabiegi medycyny estetycznej mają za zadanie poprawiać komfort życia pacjentów, związany z zadowoleniem z wyglądu zewnętrznego. Dotyczą zarówno korekty mankamentów urody, w tym niedoskonałości figury, jak i spowolnienia procesów starzenia się skóry. Coraz częściej odbywa się to bez negatywnego wpływu na jej kondycję, a wręcz zapewnia pozytywne skutki.

Chociaż zabiegi często ingerują w głębokie warstwy skóry, są wykonywane ambulatoryjnie i często nie wymagają nawet rekonwalescencji. Mimo to z ich wykonywaniem może wiązać się odczuwanie bólu w trakcie procedury, jak i po niej, powstanie opuchlizny, zaczerwienienia i zasinienia skóry, złuszczanie się naskórka i swędzenie w trakcie gojenia.

Zabiegi medycyny estetycznej wciąż wykorzystują zastrzyki z botoksu, które powodują czasowy paraliż mięśni twarzy, blokując w ten sposób powstawanie
Zabiegi medycyny estetycznej wciąż wykorzystują zastrzyki z botoksu, które powodują czasowy paraliż mięśni twarzy, blokując w ten sposób powstawanie zmarszczek mimicznych 123RF

Medycyna estetyczna dla odmładzania skóry – nie tylko botoks

Wraz z postępem nauki medycyna estetyczna rozwija się coraz prężniej, a jej rynek w kraju wzrasta o ponad 8 proc. rocznie. Wśród rozwiązań najczęstszych problemów Polek największą popularnością cieszą się zabiegi wygładzające zmarszczki za pomocą śródskórnych wstrzyknięć żelu hialuronowego, jak również blokujący powstawanie zmarszczek mimicznych botoks, stosowany też m.in. do niwelowania nadmiernej potliwości czy poprawy kondycji włosów.

Tam, gdzie zmarszczki są już widoczne, wstrzykuje się natomiast wypełniacze z kwasem hialuronowym, które cieszą się w kraju największą popularnością – wg danych LEA Vivacy Polska w 2016 roku wykorzystano go w ponad 20 proc. wykonanych zabiegów medycyny estetycznej. Podawany do skóry właściwej, kwas hialuronowy znacząco zwiększa poziom jej nawilżenia, pomaga też zagęścić warstwę naskórka, a sama iniekcja może stymulować syntezę kolagenu. Efektem zabiegu jest wygładzenie drobnych zmarszczek oraz poprawa jędrność i elastyczność skóry. Działanie utrzymuje się przez 6-12 miesięcy, po czym zabieg trzeba powtórzyć. Kwas hialuronowy coraz częściej podaje się też dość płytko do skóry, by uzyskać efekt dobrze nawodnionej, rozświetlonej cery.

Przeczytaj również:

W drugiej kolejności sięgano po botoks, czyli toksynę botulinową (jad kiełbasiany). Botulina była początkowo stosowana w medycynie do leczenia zeza, a później również w nadmiernym i nieprawidłowym napięciu mięśniowym. Szybko stała się złotym Graalem medycyny estetycznej. Powoduje bowiem paraliż mięśnia w miejscu iniekcyjnego podania, blokując powstawanie lub pogłębianie się zmarszczek mimicznych. Zabieg najlepiej powtarzać co 4-6 miesięcy. Botulina jest też stosowana do niwelowania nadmiernej potliwości, leczenia migren, bruksizmu (zgrzytania zębami) czy poprawy kondycji włosów.

W porównaniu do mody z czasów rozkwitu popularności botoksu, a zarazem medycyny estetycznej, dzisiejsze zabiegi z botuliną mają pomóc zachować naturalny wygląd twarzy, dlatego podaje się mniejsze jej dawki i unieruchamia się tylko niektóre mięśnie, by uniknąć sztucznego efektu związanego z brakiem mimiki twarzy, a zwłaszcza oczu.

Jak wynika z dostępnych danych w postaci pierwszego w Polsce profesjonalnego badania rynku zabiegów z wykorzystaniem wspomnianych metod, zrealizowanego przez firmę BCMM dla Galderma Polska na grupie 2 tys. osób, co najmniej jednorazowo skorzystało z nich ok. 2,3 proc. badanych osób w wieku 18-65 lat, w tym 16 proc. mężczyzn. Najwięcej badanych poddających się tym procedurom (30 proc.) było w wieku 35-44 lat oraz 55-65 lat (28 proc.), natomiast blisko jedną piątą stanowiły osoby w wieku 45-54 lat. A jakie były efekty zabiegu? Zadowolenie z nich deklarowało aż 96 proc. osób, a o kolejnych „poprawkach” myślało 88 proc. Większość badanych dysponowało szeroką wiedzą na temat zabiegów z użyciem botuliny i kwasu hialuronowego, a dbałości o urodę najczęściej towarzyszyła też troska o zdrową dietę i zaplanowana aktywność fizyczna.

Zabiegi medycyny estetycznej na twarz – osocze bogatopłytkowe, komórki macierzyste, nici liftingujące, peeling chemiczny, IPL

Większość zabiegów medycyny estetycznej wykonywanych na twarz koncentruje się na uzyskaniu efektu przeciwstarzeniowego. Wygładzanie zmarszczek, wyrównanie kolorytu cery lub usuwanie niedoskonałości – blizn potrądzikowych, naczynek, przebarwień – to najczęstsze potrzeby Polek. Opcji poprawy wyglądu jest coraz więcej. Do korekty rysów twarzy wraz z regeneracją skóry stosuje się z powodzeniem ostrzykiwanie skóry osoczem bogatopłytkowym, uzyskanym z krwi pacjenta (tzw. wampirzy lifting), a także komórkami macierzystymi z tkanki tłuszczowej; bruzdy wypełniania się też tłuszczem pobranym z innej części ciała.

Odbudowie naturalnego „rusztowania” skóry z białek kolagenu i elastyny sprzyjają iniekcje z zastosowaniem hydroksyapatytu wapnia. W naturalny sposób stymulująco na skórę działa również niechirurgiczny lifting twarzy przy użyciu specjalnych nici, które „podnoszą” rysy twarzy i umożliwiają utrzymanie wprowadzonych zmian, ponieważ stymulują powstawania kolagenu, a po pewnym czasie ulegają rozpuszczeniu.

Do wyrównywania powierzchni skóry stosuje się m.in. głębokie peelingi chemiczne i lasery o różnej głębokości złuszczania, natomiast jej łagodną regenerację i zwiększenie gęstości stymulują m.in. zabiegi z wykorzystaniem fal elektromagnetycznych czy świetlnych. Zastosowanie intensywnego światła impulsowego IPL (Intensive Pulse Light) umożliwia m.in. trwałe usuwanie owłosienia, przebarwień, zmian naczyniowych i drobnych zmarszczek.

Medycyna estetyczna oferuje wiele skutecznych rozwiązań, pozwalających na redukcję cellulitu z jednoczesnym ujędrnieniem skóry
Medycyna estetyczna oferuje wiele skutecznych rozwiązań, pozwalających na redukcję cellulitu z jednoczesnym ujędrnieniem skóry rusak/123RF

Zabiegi antycellulitowe i odchudzające – fale elektromagnetyczne, kriolipoliza i mezoterapia

Najszybciej rosnącym zainteresowaniem cieszą się zabiegi modelujące sylwetkę i ukierunkowane na redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej, zwłaszcza tej opornej, zlokalizowanej w nietypowych miejscach czy skupiskach tworzących tzw. pomarańczową skórkę. Coraz częściej wykonuje się zabiegi termoliftingu z wykorzystaniem fal elektromagnetycznych: dźwiękowych, radiowych i promieniowania podczerwonego, które często łączy się z innymi technikami. Popularna jest też liposukcja laserowa, która jest mniej inwazyjna od klasycznych metod liposukcji.

Skuteczna jest też kriolipoliza, czyli likwidacja tkanki tłuszczowej za pomocą zimna. Działanie zabiegów intensyfikuje głęboki masaż tkanek i specjalistyczne preparaty. Efekt redukcji cellulitu i ujędrnienia skóry można uzyskać również za pomocą mezoterapii igłowej i bezigłowej w postaci lipolizy, czyli podawania substancji aktywnych powodujących rozpad komórek t tłuszczowych bezpośrednio do skóry właściwej. Technika ma też wiele innych zastosowań, m.in. w trychologii pomaga zahamować wypadanie włosów i uzyskać ich zagęszczenie lub odrost.

Ginekologia estetyczna dla udanego seksu

Rosnącym zainteresowaniem cieszy się nowa gałąź medycyny estetycznej, ukierunkowana na poprawę jakości życia seksualnego. Zabiegi umożliwiają intensywną regenerację okolic intymnych, zwiększającą ich ukrwienie i podatność na stymulację. To m.in. wstrzyknięcie osocza bogatopłytkowego z krwi pacjentki w okolice łechtaczki i przedniej ściany pochwy, iniekcje z kwasu hialuronowego w okolice punktu G, jak również laserowe obkurczanie pochwy, które prowadzi również do jej lepszego nawilżenia. Również panowie znajdą już rozwiązanie swoich problemów w postaci zabiegów umożliwiających pogrubienie penisa.

Lifting laserem frakcyjnym i laserowe usuwanie owłosienia, blizn czy żylaków

Do najbardziej obiecujących należą obecnie zabiegi z użyciem różnego rodzaju laserów. Największym zainteresowaniem według liczby wyszukiwań w internecie cieszy się laserowe usuwanie owłosienia, blizn oraz żylaków. Przybywa też chętnych, by pozbyć się w ten sposób niechcianego tatuażu (i makijażu permanentnego), rozstępów oraz pieprzyków. Za pomocą lasera chcemy też zamykać popękane naczynka i wybielać zęby.

Laserowa epilacja w gabinecie medycyny estetycznej to sposób, by w trwały sposób pozbyć się niechcianego owłosienia skóry
Laserowa epilacja w gabinecie medycyny estetycznej to sposób, by w trwały sposób pozbyć się niechcianego owłosienia skóry rusak/123RF

Warto też zaznaczyć, że laser może być wyjątkowo skutecznym narzędziem wyszczuplającym. Na przykład laser diodowy SculpSure jest w stanie rozbić w nieinwazyjny sposób w ciągu 25 minut aż 25 proc. komórek tłuszczowych z danego obszaru, pobudzając przy tym syntezę kolagenu, która zapewnia efekt ujędrnienia skóry.

Wellness to skuteczne antidotum na stresujący i zabiegany tryb życia

Wellness to skuteczne antidotum na dzisiejszy stresujący, zabiegany tryb życia. Działania ukierunkowane na zwiększenie dobrostanu ciała i ducha pomagają ograniczyć poziom stresu, rozluźnić mięśnie, zrelaksować umysł i uzyskać wiele innych korzyści zdrowotnych. Takie efekty zapewniają nie tylko masaże wykonywane od stóp do głów, ale przede wszystkim zabiegi z wykorzystaniem wody, bazujące na jej właściwościach oczyszczających, związanych z termiką, ciśnieniem i rodzajem rozpuszczonych składników.

SPA, wellness i relaks – polecamy TOP 15 zabiegów

Jeśli już mowa o silnym działaniu, ma je również laser frakcyjny do nieoperacyjnego liftingu skóry. Poprzez punktowe zniszczenie jej komórek pobudza ich intensywną regenerację i zapewnia efekt jej wygładzenia skóry ze zmniejszeniem blizn, świeżych rozstępów, porów i przebarwień. Tu jednak złuszczanie skóry trwa 5-7 dni, a jej pełna regeneracja zabiera od kilku do kilkunastu tygodni.

Wizyta w klinice lub gabinecie medycyny estetycznej – bezpieczeństwo zdrowotne

Chociaż zabiegi medycyny estetycznej nie należą do interwencji chirurgicznych, niosą za sobą pewne ryzyko powikłań, zwłaszcza w przypadku nieumiejętnego wykonania czy problemów medycznych.

Zabiegi medycyny estetycznej są przeznaczone dla osób zdrowych. Przeciwwskazaniem do ich wykonywania jest przede wszystkim przerwanie ciągłości skóry w miejscu zabiegu, ogólne infekcje, choroby nowotworowe, autoimmunologiczne i przebiegające ze spadkiem odporności, przewlekłe leczenie, rekonwalescencja, a często też ciąża. W zależności od rodzaju i obszaru zabiegu obwarowań jest znacznie więcej. W przypadku przyjmowania leków o działaniu rozrzedzającym krew ich zalecane odstawienie należy skonsultować z lekarzem.

Chociaż wstępem do zabiegu jest wypełnienie szczegółowego formularza, który pomaga wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania, warto już wcześniej zapytać o szczegóły. Dobrze też wybrać sprawdzoną klinikę czy gabinet medycyny estetycznej, który zatrudnia wykwalifikowanych lekarzy, zamiast korzystać z oferty salonów kosmetycznych, oferujących usługi o wątpliwej jakości i bezpieczeństwie zdrowotnym.

Jak medycyna estetyczna walczy ze zmarszczkami? Dowiedz się z wywiadu z Marcinem Ambroziakiem, lekarzem medycyny estetycznej i dermatologiem, a także właścicielem klinik medycyny estetycznej.

Przeczytaj również

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia