Spis treści
Mężczyzna miał ekstremalne zaparcia. Nie robił kupy przez 3 miesiące
Takie przypadki nie zdarzają się codziennie. Nawet lekarz, który przyjmował pacjenta z zatrzymaniem stolca, musiał się podzielić tym na platformie Reddit. Tomografia komputerowa ujawniła bowiem, że w okrężnicy mężczyzny zebrało się tyle ziarnistej masy stolcowej, że jego brzuch wyglądał jak brzuch kobiety, która jest w ciąży z trojaczkami.
Lekarz stwierdził, że pacjent cierpiał na zaparcia tak ekstremalne, że kał stwardniał i utknął w okrężnicy – problem znany jako zatrzymanie kału.
– Musiałem zapytać pacjenta po skanie, kiedy ostatni raz się wypróżniał. Powiedział, że ostatnia kupa była trzy miesiące temu – napisał lekarz na Reddit.
Przypadek opisał też na swoim TikToku lekarz radiolog, dr Justin Shafa, pokazując na skanach, gdzie zgromadził się stolec.
– W przypadku zatrzymania kału konieczne będzie usunięcie twardej masy stolca z okrężnicy lub odbytnicy w celu poprawy stanu zdrowia. Problem ten nie zniknie samoistnie i może prowadzić do śmierci, jeśli jego stan się pogorszy – podaje portal WebMD.
Co zrobić, gdy stolec nie chce wyjść?
Zatrzymanie kału to nic przyjemnego. Poza bólem, wzdęciami i dyskomfortem, może być niebezpieczne dla zdrowia. Lekarze leczą to poprzez ręczne usunięcie kału lub lewatywę.
Lewatywa jest najczęstszym sposobem leczenia zatrzymania stolca. Lekarz wprowadza do odbytnicy specjalny płyn, który ma na celu zmiękczyć kupę. Lewatywa często powoduje wypróżnienie, więc jest możliwe, że pacjent będzie w stanie samodzielnie wypchnąć kał, gdy zostanie on zmiękczony.
W niektórych przypadkach sama lewatywa nie wystarcza. Wtedy stolec musi zostać rozbity i usunięty ręcznie przez przeszkoloną pielęgniarkę lub lekarza.
Co powoduje zatrzymanie stolca?
Zablokowanie stolca może być spowodowane przewlekłymi zaparciami, odwodnieniem lub dietą ubogą w błonnik. Przyczynić się do tego mogą też niektóre leki, brak aktywności fizycznej, a także choroby lub urazy. Wszystko to może prowadzić do tworzenia się stwardniałych mas, a następnie blokowania przewodu pokarmowego.
Początkowo kał cofa się w odbytnicy, a następnie stopniowo gromadzi się w okrężnicy lub jelicie grubym. Gdy stolec pozostaje zablokowany, organizm nadal wchłania wodę i wilgoć z mas, powodując stwardnienie i zwapnienie kału.
Zatrzymanie stolca jest spowodowane zaparciami, ale mogą się pojawić też inne objawy, takie jak:
ból pleców lub brzucha,
obrzęk brzucha,
bardzo wodnista biegunka, która wycieka lub eksploduje,
biegunka lub stolec, który wycieka podczas kaszlu lub śmiechu,
obrzęk wokół odbytu,
niewielka ilość moczu lub jego brak (i brak parcia na mocz),
szybkie bicie serca (tachykardia),
gorączka,
dezorientacja.
Zatrzymanie stolca dotyczy głównie osób starszych (np. mieszkańców domów opieki).
Co zrobić, żeby nie było zaparcia? Sposoby na uniknięcie zatrzymania kału
Historia mężczyzny, którego wnętrze wypełniła taka ilość kału, nie chciałaby być twoim udziałem, prawda? Żeby uniknąć zatrzymania stolca, najlepiej jest unikać zaparć. Co zrobić, żeby nie było zaparcia? Zadbaj przede wszystkim w swój styl życia.
Wskazówki na uniknięcie zaparć (i zatrzymania kału):
Pij dużo wody. W ten sposób każdego dnia zadbasz o odpowiednie nawodnienie i zapobiegniesz odwodnieniu.
Pij inne płyny. Sięgnij po te, które działają jak naturalne środki przeczyszczające. Może to być sok z suszonych śliwek (albo kompot z suszu), kawa i herbata.
Jedz błonnik. Wybieraj produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa czy płatki owsiane.
Ogranicz cukier. Spożywanie produktów bogatych w cukier może powodować zaparcia, a właśnie tego chcesz uniknąć.
Ruszaj się. Ćwicz codziennie, aby utrzymać prawidłową pracę układu trawiennego.
Źródła:
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!