Domowe sposoby na pękające pięty. Jak szybko wyleczyć ten problem i usunąć jego przyczyny? Zobacz, co działa na szorstkie i popękane pięty

Justyna Śmigaruk
Przed wiosenno-letnią odsłoną zadbaj o pięty. To nie tylko kwestia estetyki, ale też bezpieczeństwa, bo popękana skóra to wrota do infekcji skóry.
Przed wiosenno-letnią odsłoną zadbaj o pięty. To nie tylko kwestia estetyki, ale też bezpieczeństwa, bo popękana skóra to wrota do infekcji skóry.
Pękające pięty są nie tylko bolesne i nieestetycznie, ale sprzyjają też zakażeniom. Przyczyną nie zawsze jest brak niektórych witamin czy nieprawidłowa pielęgnacja stóp. Szorstkość i pękanie pięt mogą mieć też źródło w chorobach. Ponieważ się pogłębiają, warto szybko podjąć środki zaradcze. W leczeniu pękających pięt stosuje się sposoby domowe, a gdy te nie pomagają, warto skorzystać z pomocy podologa. Wyjaśniamy, co może powodować problemy i co stosować na popękane pięty.

Spis treści

O czym świadczą pękające pięty?

Pękanie pięt może być spowodowane pogorszeniem się kondycji skóry i może świadczyć o odwodnieniu organizmu i niedoborach witamin, zwłaszcza witaminy A, E oraz B5. Gdy ich spożycie z dietą jest niedostateczne, skóra łatwo ulega przesuszeniu, trudno się goi i regeneruje, a także nie zatrzymuje prawidłowo wody. W efekcie staje się szorstka, a na jej powierzchni pojawiają się uszkodzenia.

Przy większych niedoborach witamin skóra na pietach może ulegać wzmożonemu rogowaceniu i pękać jeszcze łatwiej. Problem nasila mało zróżnicowana dieta oraz picie niedostatecznej ilości płynów.

Pękające pięty to dolegliwość często występująca u osób wykonujących pracę stojącą, a także przenoszących ciężary zwłaszcza w połączeniu z przesuszeniem skóry pięt. Jeszcze większa podatność na pękanie skóry pięt wiąże się z występowaniem u danej osoby nadwagi. Przyczynia się do tego stałe obciążanie stóp, przez które skóra zaczyna się rozchodzić i powstają w niej szczeliny. Nacisk wywierany na piętę zwiększa się również w wyniku noszenia niewygodnego obuwia, zwłaszcza z bardzo cienką podeszwą, która nie zapewnia odpowiedniej amortyzacji.

Przeczytaj również:

Pielęgnacja pięt to podstawa

Pękanie i szorstkość pięt może mieć źródło w niewłaściwej pielęgnacji skóry stóp. Gdy nie jest ona poddawana regularnemu złuszczaniu, staje się mocno zrogowaciała i sztywna, a więc podatna na samoistne uszkodzenia. Sprzyja temu również:

 • tendencja do nadmiernego rogowacenia naskórka u danej osoby,
 • noszenie odkrytego obuwia,
 • niedostateczne stosowanie kremów do stóp.

Dlaczego pięty sprawiają problemy? Pokrywająca je skóra jest bardzo gruba i szybko rogowacieje. To naturalny mechanizm, który sprawia, że pięty mogą stale stykać się z podłożem i nosić ciężar całego ciała. Gdyby skóra na piętach była równie delikatna, jak na pozostałych częściach stopy, chodzenie sprawiałoby nieustanny ból. Ponieważ jednak pokrywający ją naskórek z czasem ulega nadmiernemu pogrubieniu, niezbędne jest jego systematyczne usuwanie – w przeciwnym razie może zacząć pękać.

Pęknięcia pięt wynikające z zaniedbań pielęgnacyjnych dotyczą zwykle kilku wierzchnich warstw naskórka. Jeśli zaniedbania są duże i nakładają się na nie predyspozycje genetyczne, pęknięcie może sięgnąć nawet poziomu skóry właściwej. Wówczas zdarzają się krwawienia, a tak głębokim szczelinom w skórze towarzyszy też ból.

Warto dowiedzieć się więcej:

Pękanie pięt może mieć przyczyny w chorobach

Pękające pięty są zwykle uważane za problem czysto kosmetyczny. Ponieważ wyglądają nieestetycznie, często bywają ukrywane, a powodowane przez nie dolegliwości są ignorowane. Tymczasem pękanie pięt może wiązać się z nie tylko z niepokojącymi stanami organizmu, ale też świadczyć o problemach zdrowotnych.

Gdy pielęgnacja stóp jest właściwa, a mimo zabiegów złuszczania i nawilżania, skóra nadal pęka, warto wykonać pakiet badań i skonsultować się z lekarzem.

Sprawdź: Objawy choroby Parkinsona na stopach. Te zmiany powinny zaniepokoić. Zobacz, jak rozpoznać nietypowe oznaki parkinsona po wyglądzie stóp

Popękane pięty mogą być wynikiem jednej z poniższych chorób:

 • Niedoczynność tarczycy – niedobór hormonów produkowanych przez tarczycę może wiązać się z problemami skórnymi, w tym jej nadmiernym przesuszeniem, utratą elastyczności i w efekcie pękaniem. Niedoczynność tarczycy jest też częstą przyczyną rozwoju nadwagi i otyłością oraz utrudnionego przepływu krwi, co utrudnia naturalną regenerację skóry.
 • Cukrzyca – związek cukrzycy typu 2 z pękaniem pięt jest wielotorowy. Obu dolegliwościom sprzyja podobny, mało aktywny tryb życia, któremu towarzyszy nadmierna masa ciała. Osoby chorujące na cukrzycę mają też skórę podatną na uszkodzenia, które bardzo trudno się goją, a na dodatek mocno przesuszoną ze względu na ogólnoustrojowe odwodnienie. Zwykłe, a nawet apteczne maści na pękające pięty nie są wtedy wystarczające, by zapanować nad procesem rogowacenia i pękania naskórka. Co więcej, upośledzenie krążenia sprawia, że cukrzycy nie odczuwają bólu tak intensywnie, jak osoby zdrowe. Dlatego niejednokrotnie zwlekają z wizytą u lekarza aż do momentu, w którym stan stóp jest bardzo zły. Tak zwany zespół stopy cukrzycowej wymaga troskliwej opieki lekarskiej, ponieważ zaniedbany doprowadza do znacznych uszkodzeń tkanek i zakażeń, w rezultacie prowadząc nawet do amputacji.
 • Łuszczyca – przesuszona, popękana skóra na piętach może być jednym z objawów łuszczycy. Rzadko bywa jednak objawem odosobnionym. Osoby, u których zdarzały się epizody występowania objawów łuszczycy, powinny baczniej zwracać uwagę na stan skóry na stopach, pękające pięty mogą bowiem świadczyć o nawrocie choroby. Warto od razu skonsultować się z dermatologiem i podjąć leczenie, które doprowadzi do remisji.
 • AZS – przyspieszone rogowacenie naskórka jest też problemem osób z atopowym zapaleniem skóry, która pozbawiona jest naturalnej warstwy ochronnej. W przypadku AZS wskazany jest jednak ostrożny dobór kosmetyków do stóp, które mogą mieć silne działanie drażniące, a w przypadku kremów i maści z dużym stężeniem mocznika czy złuszczających kwasów konieczne może być nakładanie ich w rękawiczkach.

Dowiedz się więcej na temat:

Co na szorstkie i popękane pięty? Kremy, maści i nawilżające skarpetki

Pękające pięty wymagają silnego nawilżenia, a często także zastosowania składników antybakteryjnych. Maść na pękające pięty może zawierać mocznik, który rozpulchnia skórę, wspomaga zatrzymywanie wody w naskórku i sprzyja jego złuszczaniu. Podobnie działającym składnikiem jest kwas glikolowy.

Zobacz: Gładkie i miękkie stopy bez wizyty u kosmetyczki? Zastosuj ten trik! Potrzebne są tylko 3 składniki, które masz w domu

W pielęgnacji przesuszonej skóry pięt warto też postawić na kosmetyki zawierające witaminy A i E, które wspomagają odbudowę naskórka i sprawiają, że staje się on bardziej elastyczny. Apteczne specyfiki na pękające pięty powinny mieć proste składy i zawierać wymienione powyżej substancje w wysokim stężeniu. Tylko wtedy mogą skutecznie zadziałać.

Stosuje się je na noc, po nałożeniu grubej warstwy zakładając na stopy bawełniane skarpetki. Podczas snu krem wnika w skórę i wspomaga procesy regeneracyjne. Nie należy też liczyć na spektakularne efekty po jednokrotnym nałożeniu kremu czy maści – trzeba powtarzać ten zabieg przez kilka dni, zanim stan skóry wyraźnie się poprawi.

W sprzedaży są też dostępne specjalne skarpetki nawilżające, które mają postać odżywczo-nawilżającej maski, nakładanej bezpośrednio na stopy, albo hydrożelowych stopek, uzupełniających poziom wilgoci w naskórku. Nie należy mylić ich jednak ze skarpetkami złuszczającymi, które co prawda mogą być pomocne przy zrogowaciałych piętach, ale nie mogą być stosowane w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń naskórka.

Dowiedz się więcej:

Domowe sposoby na popękane pięty

Pękające pięty w początkowym stadium rozwoju problemu można wyleczyć za pomocą metod domowych. Wystarczy kilka prostych produktów z ogródka, kuchni lub sklepu zielarskiego, tarka do stóp, krem glicerynowy oraz systematyczność i cierpliwość. Polecane są m.in.:

 • Kąpiele stóp – aby wspomóc regenerację skóry na piętach i zapobiegać jej pękaniu, warto regularnie moczyć je w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kuchennej, w ilości 3-6 łyżek na litr wody.
 • Siemię lniane, które osłania naskórek i zatrzymuje wodę (zalecana proporcja to 2 łyżki nasion na litr ciepłej wody). Korzystne działanie wykazują też napary z nasion kozieradki, koszyczków nagietka, ziela krwawnika pospolitego czy liści babki lancetowatej. Kąpiele warto powtarzać regularnie, przynajmniej dwa razy w tygodniu, za każdym razem mocząc stopy przez ok. 20 minut. Po zakończeniu kąpieli należy osuszyć skórę ręcznikiem, posmarować kremem glicerynowym, założyć cienkie, bawełniane skarpetki i poczekać, aż krem się wchłonie.
 • Złuszczanie martwego naskórka na piętach – to podstawowy sposób na pękające pięty. Ulegający rogowaceniu naskórek trzeba regularnie usuwać za pomocą tarki do pięt, którą następnie należy umyć i wysuszyć. Zawsze należy ścierać pięty, które uprzednio zostały wymoczone, nigdy nie przeprowadza się tego zabiegu na suchej, a zwłaszcza przesuszonej skórze, ponieważ może to spowodować wzmożone pękanie. Wyjątkiem są niektóre rodzaje tarek (m.in. mineralnych), przeznaczone do użytku zarówno na mokro, jak i na sucho. Można też wybrać tarkę elektryczną (nazywaną też pilnikiem elektrycznym), której stosowanie wymaga nieco mniej wysiłku niż w przypadku tarki manualnej.
 • Stosowanie kremów do stóp po każdym ich myciu – niezależnie od stosowanych kąpieli i masek do stóp należy zadbać o ich nawilżenie i natłuszczenie za każdym razem, gdy są poddawane działaniu detergentów. Po każdym myciu należy nałożyć na stopy dedykowany krem, który likwiduje dyskomfort związany z przesuszeniem naskórka.

Efekty uzyskane za pomocą sposobów domowych, podobnie jak efekty po zabiegach profesjonalnych, trzeba utrzymywać. Nie pomoże jednorazowa sesja moczenia stóp i ścierania zrogowaciałych warstw. Czynności te należy powtarzać regularnie, zwłaszcza, że zabiegi wykonywane na zadbanych piętach nie wymagają już tak wiele czasu i wysiłku.

Leczenie pękających pięt u podologa

Jeśli domowe sposoby na popękane pięty nie działają, lub pomimo stosowania maści, kremów i wzmożonej pielęgnacji stóp problem wciąż nawraca, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać komplet badań profilaktycznych.

Zaniedbane pęknięcia skóry na piętach mogą tak bardzo się pogłębić, że poruszanie się zaczynie sprawiać silny ból.

Powstałe szczeliny w skórze są przerwą w podstawowej barierze ochronnej organizmu. Mogą więc stać się bramą, przez którą do organizmu przedostaną się groźne drobnoustroje, doprowadzając do zakażeń. Taka infekcja wymaga szybkiej interwencji lekarza, by z miejscowego problemu nie stała się zakażeniem ogólnoustrojowym. Dlatego przy tendencji do nadmiernego rogowacenia skóry i pękania naskórka stóp warto podjąć regularne zabiegi pielęgnacyjne, stosować złuszczanie skóry i jej nawilżanie. Wykonywane cyklicznie zabiegi złuszczania i nawilżenie sprawiają, że pięty zachowują dobry wygląd i nie pękają.

Specjalistą, którym zajmuje się zdrowiem stóp jest podolog. Doświadczony i wykwalifikowany podolog znajdzie odpowiedni sposób na pękające pięty i zajmie się nimi kompleksowo. Szkolenia podologiczne może odbyć także kosmetyczka. Warto jednak upewnić się, że w wybranym gabinecie pracuje osoba przygotowana w tym zakresie. Fachowiec powinien wskazać klientowi, kiedy problem wybiega poza kwestię estetyki i przychodzi pora na konsultację z lekarzem oraz wykonanie niezbędnych badań.

W gabinecie podologa stosuje się profesjonalne zabiegi usuwania zrogowaceń i modzeli na stopach. Służy do tego specjalny sprzęt, taki jak elektryczne tarki czy końcówki szlifujące. Gdy nagromadzenie stwardniałego i popękanego naskórka jest znaczne, zabieg taki musi przebiegać etapami. Usunięcie zbyt grubej warstwy skóry podczas jednej wizyty spowodowałoby uruchomienie mechanizmu obronnego, polegającego na jeszcze intensywniejszym rogowaceniu.

Czasem przed mechanicznym usunięciem naskórka koniecznie jest założenie opatrunku z substancjami zmiękczającymi. Pomaga to w wykonaniu zabiegu w bezpieczny dla pacjenta i całkowicie bezbolesny sposób. Po usunięciu zrogowaciałej i popękanej warstwy z pięt pacjenta podolog dobierze odpowiednie kremy i maści, aby zapobiec ponownemu nagromadzeniu się naskórka. Poinstruuje też pacjenta, w jaki sposób należy dbać o skórę stóp na co dzień.

Jeśli pęknięcia są bardzo głębokie, w skórę wdało się zakażenie lub wraz z pękaniem pięt pojawiły się inne, niepokojące objawy, konieczna będzie konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o swoje stopy

Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
domka
u mnie łuszczyca atakuje m.in. pięty. spróbuję u siebie tego sposobu. na skórę głowy to już znalazłam sobie psorisel na łzs. na skórę na nogach, rękach i też piętach jeszcze ideału nie znalazłam.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia