Czy powinniśmy pić mleko? Okazuje się, że nie wszyscy. Sprawdź, kto powinien unikać mleka

Gabriela Fedyk
Nie wszyscy powinni spożywać mleko. Na kolejnych zdjęciach przekonasz się, komu nie zaleca się picia mleka. Przesuwaj zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Nie wszyscy powinni spożywać mleko. Na kolejnych zdjęciach przekonasz się, komu nie zaleca się picia mleka. Przesuwaj zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. freepik
Mleko to popularny napój i dodatek do kawy czy herbaty. Mleko dodajemy do płatków śniadaniowych, znajdziemy je w pieczywie i w cieście. Ten biały napój jest niemal wszędzie. Mleko jest źródłem wapnia i innych składników odżywczych, jednak nie dla wszystkich spożywanie go jest korzystne. Kto nie powinien pić mleka?

Spis treści

Jakie są rodzaje mleka? Wartości odżywcze i witaminy, które zawiera mleko

Mleko jest źródłem wielu składników odżywczych, w tym wapnia, białka i witaminy D. Przez wiele osób jest uznawane za niezbędny element zbilansowanej diety. Inni z kolei rezygnują ze spożywania mleka, przytaczając swoje argumenty.

Jest wiele rodzajów mleka, m.in.:

  • krowie,
  • kozie,
  • owcze,
  • wielbłądzie,
  • bawole.

Na rynku dostępne są też roślinne alternatywy dla mleka, tzw. napoje roślinne:

  • sojowe,
  • migdałowe,
  • owsiane,
  • ryżowe,
  • kokosowe,
  • konopne,
  • orzechowe i inne.

Skupimy się jednak na mleku krowim, które jest najpopularniejsze w naszej szerokości geograficznej.

Czytaj też: Najgorsze mleko do kawy. Ma mnóstwo kalorii, tłuszczu i cukru. Przez nie przytyjesz. Podnosi też poziom glukozy i cholesterolu

Mleko jest bogate w składniki mineralne i witaminy. Znajdziemy w nim wapń, magnez, potas, fosfor, cynk, sód czy selen. Mleko zawiera też wiele witamin, w tym witaminę D, witaminy z grupy B, witaminę A, E i K.

Sprawdź również:

Mleko to odżywczy napój. Czy jest zdrowe?

Mimo że w mleku znajdziemy wiele witamin i składników mineralnych, to nadmierne spożycie mleka może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Mleko pite w dużych ilościach:

  • nasila objawy trądziku pospolitego i różowatego,
  • zaburza gospodarkę kwasowo zasadową organizmu, co może powodować utratę wapnia z układu kostnego,
  • może się przyczynić do rozwoju insulinooporności i cukrzycy typu 2,
  • sprzyja rozwojowi niektórych rodzajów nowotworów.

Mleko może też wywoływać alergię (nie mylić z nietolerancją). Może się ona objawiać reakcjami skórnymi jak np. egzema, dolegliwościami jelitowymi (biegunka, zaparcia, kolka) czy trudnościami z oddychaniem.

Niektórzy ludzie nie tolerują laktozy, a mleko krowie odznacza się tym, że ma jej więcej niż mleka innych zwierząt. W 2015 roku szacowano, że aż 65 do 70 proc. światowej populacji ma jakąś formę nietolerancji laktozy. Większość tych osób może bezpiecznie spożywać niewielkie ilości nabiału.

Nie wszyscy powinni pić mleko. Kto powinien go unikać?

Mleko zawiera wiele cennych składników, jednak są osoby, dla których spożywanie mleka może mieć szczególnie zgubne działanie na organizm. Kto nie powinien pić mleka? Sprawdź w naszej galerii.

Płatki śniadaniowe to zdrowe śniadanie? Tych płatków lepiej unikać

Płatki śniadaniowe to zdrowe śniadanie? Tych płatków lepiej unikać

Poranki bywają nerwowe, mamy mało czasu, spieszymy się, a płatki śniadaniowe to jedna z najszybszych opcji, jaką możemy sobie zaserwować na pierwszy posiłek w ciągu dnia. W misce ląduje gotowy produkt...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia