Co oznacza ból pleców między łopatkami? Czy ból z tyłu pleców na wysokości płuc zawsze pochodzi od kręgosłupa?

Artur Białek
Ból między łopatkami to najczęściej objaw schorzeń obejmujących kręgosłup
Ból między łopatkami to najczęściej objaw schorzeń obejmujących kręgosłup Katarzyna Białasiewicz/123RF
Ból pleców między łopatkami jest zwykle objawem schorzeń kręgosłupa, choć dolegliwości takie mogą też wskazywać na choroby narządów wewnętrznych i groźne infekcje. Gdy ból kręgosłupa nasila się podczas pracy, warto zapobiegać utrwaleniu się problemu, przyczyny chorobowe należy natomiast jak najszybciej zdiagnozować i leczyć. Sprawdź najbardziej prawdopodobne przyczyny bólu między łopatkami i sposoby, by mu zapobiegać.

Skąd bierze się piekący ból pleców między łopatkami?

Ból pleców między łopatkami obejmuje obszar na wysokości odcinka piersiowego kręgosłupa. Ból może występować w sposób ciągły lub pojawiać się tylko w konkretnej pozycji ciała lub podczas wykonywania określonego ruchu. Może mieć charakter piekący, kłujący lub rozlany, doprowadzać do sztywności kręgosłupa, a także promieniować do pachy, bocznego obszaru klatki piersiowej lub kończyny górnej.

Ból między łopatkami jest częstą przypadłością u osób wykonujących pracę przy komputerze, m.in. informatyków, grafików, dziennikarzy czy pracowników biurowych, a także wymagającą przyjmowania nienaturalnych pozycji, np. stomatologów i osób zatrudnionych przy linii produkcyjnej.

Przebywanie przez wiele godzin w wymuszonej pozycji stojącej lub siedzącej z ciałem pochylonym do przodu przyczynia się do obciążenia odcinka piersiowego kręgosłupa, mięśni i sąsiadujących tkanek. Ból kręgosłupa między łopatkami jest w takiej sytuacji tylko jedną z konsekwencji nieprawidłowej postawy ciała – w niektórych przypadkach rozwijają się też zaburzenia w obrębie niektórych narządów wewnętrznych.

Co robić, gdy bolą plecy?

Stosowanie tabletek przeciwbólowych może uśmierzyć ból tylko w sposób doraźny, ale nie zlikwiduje źródła problemu. Aby ból nie pojawiał się w przyszłości, należy zadbać o ergonomię stanowiska pracy (o ile pozwalają na to warunki zawodowe). Prawidłowa pozycja ciała to taka, w której uszy, ramiona, biodra, kolana i kostki tworzą prostą linię. W pozycji siedzącej należy zadbać o to, żeby głowa nie była pochylona, a wzrok utrzymywany na wprost. Można to osiągnąć, ustawiając monitor na odpowiedniej wysokości, a w przypadku komputerów przenośnych – stosując specjalne podkładki.

Instrukcja obsługi zdrowego kręgosłupa – jak siedzieć, wstaw...

Ból pleców między łopatkami w ciąży

Ból pleców między łopatkami nie pojawia się w ciąży tak często, jak ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. W większości przypadków nie jest niepokojącym objawem, ponieważ dolegliwości są zwykle spowodowane ciężarem powiększającego się biustu i najczęściej dotyczą kobiet, które miały obfite piersi jeszcze przed ciążą.

Sposobem na złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości jest noszenie specjalnego, prawidłowo dobranego biustonosza, przeznaczonego dla kobiet w ciąży. Ból kręgosłupa między łopatkami może być też wywołany postawą ciała ciężarnej i być pogłębiany przez występujące wcześniej wady postawy.

Już 86 proc. osób cierpi z powodu bólu pleców, a od początku pandemii liczba Polaków z tym problemem wzrosła o 13 procent! Powodem pogorszenia się stanu zdrowia jest brak ruchu oraz przybieranie nieprawidłowych pozycji podczas siedzenia, spania i używania urządzeń mobilnych. Gdy boli kręgosłup, trzeba działać zanim dolegliwości nieodwracalnie się pogłębią! Sprawdź 8 zdrowych nawyków dla kręgosłupa polecanych przez fizjoterapeutów! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zdrowy kręgosłup – 8 kroków w profilaktyce bólu kręgosłupa i...

Ból między łopatkami w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa

Ból pleców między łopatkami jest jednym z symptomów choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Schorzenie ma charakter przewlekły i postępujący. W jego przebiegu dochodzi do przedwczesnego zużycia i zwyrodnienia chrząstki stawowej. Do jej degradacji dochodzi na skutek ograniczenia produkcji mazi stawowej, prowadzące do wytwarzania się tarcia i uszkodzeń mechanicznych. Skutkiem jest stan zapalny i ból.

Inną przyczyną bólu między łopatkami bywa ucisk na nerw, wywołany przez zniekształcenia stawu. Proces ten jest rezultatem powstawania chrzęstnych i kostnych narośli. Ucisk wywołany na nerwy powoduje ból towarzyszący poruszaniu. W rezultacie chory unika ruchu, co doprowadza do osłabienia mięśni.

Ból kręgosłupa towarzyszący zmianom zwyrodnieniowym pojawia się w następstwie długotrwałego obierania nienaturalnej pozycji ciała, wzmożonego wysiłku i lub wykonywania niektórych ruchów (jeżeli jednak nie jest spowodowany naciskiem na nerwy, może towarzyszyć każdemu ruchowi). Dolegliwości bólowe nie dotyczą wyłącznie kręgosłupa, bo również mięśni przykręgosłupowych. Charakterystyczna jest też poranna sztywność kręgosłupa.

Zmiany zwyrodnieniowe mają charakter trwały i nasilający się, a leczenie nie może tego zmienić. Można natomiast spowolnić proces degradacji i walczyć z dolegliwościami bólowymi. Efekt ten jest uzyskiwany poprzez rehabilitację ruchową i fizykoterapię przeciwbólową. Chory, który odczuwa ból kręgosłupa między łopatkami, powinien nosić elastyczny gorset.

Ból między łopatkami jako objaw dyskopatii kręgosłupa piersiowego

Ból pleców między łopatkami pojawia się w przebiegu dyskopatii, czyli zwyrodnienia dysków kręgosłupa (krążków międzykręgowych), które są zbudowane z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego.

Prawidłowo dyski składają się w ok. 90 proc. z wody, jednak procentowy udział substancji płynnych w jądrze miażdżystym zmniejsza się pod wpływem zwężenia kanału kręgowego i otworów międzykręgowych. W rezultacie jądro miażdżyste ulega uwypukleniu. Mamy wówczas do czynienia z przepukliną jądra miażdżystego. Jeżeli w wyniku odwodnienia dojdzie do uszkodzenia lub pęknięcia pierścienia włóknistego, dysk wypada. W obu przypadkach rezultatem jest ucisk na nerwy, wywołujący silne dolegliwości bólowe. Za ból między łopatkami odpowiedzialna jest dyskopatia zlokalizowana w kręgosłupie szyjnym.

Rozwój dyskopatii jest ściśle związana z trybem życia – sprzyja jej wielogodzinne przebywanie w nienaturalnej pozycji, pasywny wypoczynek i otyłość – zwłaszcza u osób młodszych. U tych starszych jest częściej rezultatem procesów starzenia się organizmu.

Podstawową metodą leczenia dyskopatii jest fizjoterapia. Gdy doszło do rozwoju stanu zapalnego, stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Konieczne jest wówczas przerwanie fizjoterapii. W cięższych przypadkach wdrażane jest leczenie farmakologiczne (za pomocą leków przeciwbólowych) z fizykoterapią i gimnastyką korekcyjną. W niektórych sytuacjach, m.in. gdy choroba jest powiązana z infekcją, dyskopatia wymaga leczenia chirurgicznego.

Bolący kręgosłup między łopatkami w skoliozie

Ból pleców między łopatkami może być efektem skoliozy, czyli skrzywienia kręgosłupa rozwijającego się w jego odcinku piersiowym. Dokładniej jest to trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa: w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poziomej. Zmieniony chorobowo kręgosłup przybiera formę przypominającą kształt litery S.

Ból pleców między łopatkami jest następstwem ucisku i nieprawidłowej postawy ciała. Do typowych objawów skoliozy należą:

 • wystające łopatki,
 • uwypuklenie jednej strony pleców,
 • nierówna wysokość ramion i bioder,
 • wyraźniej zaznaczone wcięcie w talii po jednej stronie,
 • różnice w długości kończyn dolnych.

Skolioza częściej występuje u dzieci niż u dorosłych. Może stanowić wadę wrodzoną, ale też mieć charakter nabyty, wynikający z różnic w długości kończyn dolnych lub z przepukliny dysku. Może też być spowodowana guzami kości, dystrofią mięśniową, porażeniem mózgowym lub operacjami przeprowadzanymi w obszarze klatki piersiowej. Najczęściej występuje jednak skolioza idiopatyczna, czyli o nieznanej etiologii. U dorosłych najczęstszą przyczyną schorzenia jest choroba zwyrodnieniowa stawów międzykręgowych.

Wcześnie wykryta skolioza jest leczona za pomocy gimnastyki korekcyjnej. Lekarz może zalecić noszenie gorsetu ortopedycznego, gipsu korygującego lub korzystanie z wyciągów. Znaczne skrzywienia wymagają leczenia chirurgicznego, przewidującego wszczepienie metalowych implantów.

Ból pleców między łopatkami w kifozie

Ból pleców między łopatkami może pojawić się w przebiegu postaci kifozy, które charakteryzuje się nadmiernym wygięciem kręgosłupa w odcinku piersiowym i krzyżowym ku tyłowi.

Kifoza najczęściej stanowi rezultat długotrwałego utrzymywania nieprawidłowej (pochylonej) postawy ciała. Inne czynniki przyczyniające się do powstanie kifozy to m.in.:

 • skolioza,
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
 • wady wrodzone,
 • uraz kręgosłupa,
 • wypadnięcie dysku,
 • artretyzm,
 • osteoporoza,
 • dystrofia mięśniowa,
 • choroba Pageta,
 • polio,
 • proces starzenia się organizmu.

U dzieci przed okresem pokwitania za rozwój schorzenia może odpowiadać kifoza młodzieńcza, inaczej jałowa martwica kręgosłupa lub choroba Scheuermanna. Charakterystycznym objawem choroby są zaokrąglone plecy, a w zaawansowanej fazie schorzenia – uwypuklenie ich górnej części. W przebiegu kifozy dochodzi do nadmiernego wysunięcia głowy i barków ku przodowi. Ramiona stają się zaokrąglone, klatka piersiowa – spłaszczona i zapadnięta, a łopatki – rozsunięte od klatki piersiowej. W wyniku nacisku na kręgosłup pojawia się ból między łopatkami. W przypadku hiperkifozy wywierany jest nacisk na płuca, co powoduje wystąpienie problemów z oddychaniem. Leczenie łagodnej postaci choroby polega na wykonywaniu zaleconych przez lekarza ćwiczeń.

Ból pleców między łopatkami – zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Ból pleców między łopatkami może wskazywać na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). Choroba wywołuje uciążliwy ból, często o znacznym natężeniu, oraz zesztywnienie kręgosłupa. W zaawansowanym stadium schorzenia, dochodzi do powstania kostnego zespolenia w miejscu elastycznych połączeń kręgowych. Skutkuje to wadą postawy ciała (pochylenie do przodu) i znacznym ograniczeniem zdolności ruchowej.

Etiologia tej postępującej choroby autoimmunologicznej nie została do końca poznana. Uważa się, że jej rozwój jest uwarunkowany jednoczesnym wystąpieniem czynników genetycznych, immunologicznych i środowiskowych (np. zakażenia bakteryjnego).

Choroba charakteryzuje się różnym przebiegiem. Najczęściej, w pierwszej kolejności pojawiają się dolegliwości bólowe w odcinku krzyżowym, który ulega nasileniu w ciągu kilku miesięcy.

Ból nasila się w stanie spoczynku, co jest charakterystycznym objawem ZZSK. W ciągu dnia chory odczuwa pewną ulgę, zwłaszcza przy okazji wzmożonej aktywności fizycznej.

Czasami pierwszym objawem ZZSK jest ból w odcinku szyjnym. Dotyczy to przede wszystkim kobiet. W początkowej fazie choroby pojawia się też gorączka, utrata apetytu i złe ogólne samopoczucie. W niektórych przypadkach pierwsze ogniska stanu zapalnego występują w stanie biodrowym, kolanowym lub skokowym.

Z czasem schorzenie obejmuje pozostałe partie kręgosłupa, także odcinek piersiowy. Dochodzi wówczas o wystąpienia bólu między łopatkami. Zmiany obejmują też żebra, co skutkuje zmniejszeniem rozszerzalności klatki piersiowej podczas wdechu. Charakterystyczny jest też ból klatki piersiowej pojawiający się przy kichaniu i kasłaniu. Choroba w fazie zaawansowanej skutkuje całkowitą utratą ruchomości kręgosłupa.

W leczeniu choroby kluczowe znaczenie ma fizjoterapia. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomagają ograniczyć dolegliwości bólowe, zwiększają sprawność i korygują postawę. Stosowane jest także leczenie farmakologiczne (niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i lekami biologicznymi) oraz chirurgiczne (operacja kręgosłupa i endoprotezowanie, jeżeli pojawi się stan zapalny w stawie biodrowym i/lub kolanowym, który wywołuje silne dolegliwości bólowe).

Gdy ból między łopatkami nie wynika ze schorzeń kręgosłupa

Ból pleców między łopatkami, który promieniuje do klatki piersiowej i lewej kończyny górnej, może być objawem zawału serca. W takiej sytuacji równocześnie pojawiają się poty, trudności w oddychaniu, duszność, mdłości, wymioty, zaburzenia pracy serca i zaburzenia przepływu krwi. Może dojść do utraty przytomności. W przypadku stanu przedzawałowego serca dolegliwości zwiększają swoją intensywność po wpływem wysiłku, ale odpoczynek nie powoduje ich złagodzenia.

Ból pleców między łopatkami przy oddychaniu może być wywołany neuralgią międzyżebrową, czyli nerwobólem. To uporczywe schorzenie jest wywołane uszkodzeniem nerwów obwodowych w następstwie urazu, oddziaływania substancji toksycznych bądź zaburzeń metabolicznych w przebiegu cukrzycy. Bywa również powikłaniem półpaśca, boreliozy i stanów zapalnych stawów.

Piekący ból pleców między łopatkami może wskazywać na refluks żołądkowo-przełykowy. W przebiegu choroby dochodzi do cofania się kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Taki stan jest wywołany przez upośledzoną funkcję zwieracza dolnego przełyku, wynikającą ze zwiotczenia mięśnia. Przez większość czasu zwieracz ten powinien pozostawać obkurczony. W prawidłowych warunkach jego rozluźnienie następuje w momencie przełykania śliny, napoju lub pokarmu. Jeżeli stan rozluźnienia trwa dłużej (u chorych na chorobę refluksową – nawet przez minutę po każdym przełknięciu), kwaśna treść żołądkowa ulega cofnięciu do przełyku.

ZOBACZ: Jak uniknąć bólu pleców na skutek nieprawidłowej pozycji za kierownicą?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
Uncjusz

Mój syn ma kifozę i w sumie to wywnioskowaliśmy po przeczytaniu jednego z artykułów na portalu Zdrowykregoslup.pl. Od razu umówiliśmy wizytę do lekarza i młody dostał serię ćwiczeń, które mam nadzieję, że przy systematycznym powtarzaniu pomogą.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie