O czym może świadczyć ból pleców? Zobacz przyczyny bólu pleców na dole, czyli w kręgosłupie krzyżowym. Co oznacza ból między łopatkami?

Monika Kurowska
Jeżeli ból pleców utrzymuje się dłużej niż trzy miesiące albo nawraca w ciągu pół roku, świadczy o problemie przewlekłym. Należy go leczyć, ponieważ zmienia niekorzystnie funkcjonowanie układu nerwowego.
Jeżeli ból pleców utrzymuje się dłużej niż trzy miesiące albo nawraca w ciągu pół roku, świadczy o problemie przewlekłym. Należy go leczyć, ponieważ zmienia niekorzystnie funkcjonowanie układu nerwowego. Kindel Media/Pexels
Ból pleców to problem, który dotyka większość społeczeństwa. Nie tylko jednak utrudnia codzienne funkcjonowanie i obniża komfort życia, ale też szkodzi zdrowiu. Sprzyja bowiem zaburzeniom nastroju i rozwojowi depresji, ogranicza aktywność i skłania cierpiące na niego osoby do przyjmowania nadmiaru leków przeciwbólowych. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny najczęściej występującego bólu pleców na dole, czyli w części lędźwiowej kręgosłupa. Zwracamy także uwagę na choroby, które mogą objawiać się bólem pleców między łopatkami. Podajemy, jakie badania wykonać w przypadku dolegliwości i na czym polega ich leczenie.

Spis treści

Przyczyny powstawania bólu pleców

Współczesna medycyna wyróżnia kilka rodzajów bólu pleców. Nie każdy z nich świadczy o bezpośrednim problemie z kręgosłupem.

Czytaj także: Bolą cię plecy na dole, między łopatkami, a może po bokach? Nie smaruj się setny raz maścią. Sprawdź, co to oznacza i wylecz przyczynę

Najczęstsze przyczyny bólu pleców to:

  • siedzący tryb życia – przyczynia się do osłabienia mięśni i ich nierównomiernego napięcia i przeciążenia,
  • brak aktywności fizycznej – ruch jest niezbędny do wzmacniania mięśni kręgosłupa,
  • nienaturalna, wymuszona postawa ciała – garbienie się, pochylanie głowy nad ekranem czy inne niefizjologiczne pozycje już po pół godzinie mogą powodować odczuwanie dyskomfortu, a po godzinie przyczyniać się do odczuwania bólu,
  • niewłaściwy sposób podnoszenia przedmiotów – nieprawidłowa pozycja, np. koci grzbiet przy dźwiganiu powoduje nadmierne napięcie mięśni, co zwiększa ryzyko uszkodzenia kręgosłupa, a co za tym idzie – naraża na bardzo ostry ból i długą rekonwalescencję.
  • częste chodzenie w butach na obcasach – zaobserwowano, że u pań chodzących codziennie w butach na wysokich obcasach bóle pleców występują częściej niż u tych noszących obuwie na płaskiej podeszwie. Ból pojawia się szczególnie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Potęguje go nieprawidłowe ułożenie stopy w szpilce, które oddziałuje negatywnie na biodra,
  • nadwaga – nadprogramowe kilogramy są dla obciążeniem dla kręgosłupa zwłaszcza przy chodzeniu i bieganiu,
  • ciąża – szybki przyrost wagi, połączony z niedoborem witamin i wapnia to wyzwanie dla kręgosłupa. Ból pleców w ciąży nie musi oznaczać problemów, bywa jednak sygnałem ostrzegawczym ze strony kręgosłupa.

Dowiedz się na temat:

Bóle pleców związane z kręgosłupem

Ból pleców często jest wynikiem schorzeń kostnych lub wad kręgosłupa. Wiele z chorób jest trudnych do wykrycia, jednak zdecydowana większość jest diagnozowana i leczona poprawnie.

Urazy i schorzenia, które mogą wywołać ból pleców, to:

  • dyskopatia – znana też pod nazwami przepuklina kręgosłupa lub wypadnięcie dysku. Dyski, czyli krążki międzykręgowe, spełniają w kręgosłupie rolę amortyzatorów. Schorzenie powstaje na skutek braku ruchu lub urazu i generuje ostry, nieznośny ból, a także zaburzenia czucia i problemy z poruszaniem się.
  • wady postawy – przyczyną dolegliwości bólowych często są skrzywienia kręgosłupa, określane jako lordoza, kifoza lub skolioza,
  • złamania kręgów – inaczej złamania kompresyjne lub zgnieceniowe najczęściej występują u osób z osteoporozą. Ich bezpośrednią przyczyną jest uraz, np. upadek z krzesła. Głównym objawem takiego urazu jest nagły, ostry ból w odcinku piersiowym lub lędźwiowym. Przy tym schorzeniu bolesne jest pozostawanie w pozycji siedzącej lub stojącej, ulgę natomiast przynosi pozycja leżąca. Przy złamaniu kompresyjnym dochodzi do zapadania się kręgu. Czasami fragmenty zmiażdżonego kręgu mogą się przemieścić i doprowadzić do niedowładu lub zaburzenia czucia.
  • zwichnięcia i skręcenia kręgosłupa – najczęściej występują w odcinku szyjnym, bardzo rzadko w lędźwiowym. Powstają wskutek gwałtownego szarpnięcia głową, np. podczas wypadku komunikacyjnego. Objawami są przede wszystkim ból i sztywność karku, zawroty i ból głowy oraz nudności.
  • zwyrodnienie kręgosłupa – to najczęściej spotykana przyczyna bólu pleców. Polega ona na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek łączących kręgi kręgosłupa i powstaje na skutek zmniejszenia się ilości mazi stawowej, co z kolei prowadzi do tego, że chrząstka stawowa staje się cieńsza. Gdy zaniknie całkowicie, kości ocierają się o siebie bez żadnego stabilizatora, co generuje ogromny ból. Schorzenie dotyka głównie osób starszych i prowadzących siedzący tryb życia. Zwyrodnienie jest też częstsze w przypadku otyłości, urazów i nadmiernej eksploatacji organizmu, np. przy ciężkiej pracy fizycznej.
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Przyczyny jej powstawania nie są znane, a diagnostyka możliwa jest dopiero po kilku latach rozwoju choroby, gdy jest już za późno na odwrócenie zmian. ZZSK jest chorobą podstępną – najpierw objawy nie są zbytnio nasilone, a ból w odcinku krzyżowym (okolice pośladów) pojawia się w nocy lub rano i mija w ciągu dnia pod wpływem aktywności fizycznej. Z tego powodu często jest bagatelizowany. W przypadku zauważenia takich objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
  • nowotwór kręgosłupa – rusztowanie ciała, jakim jest kręgosłup, jest najbardziej narażone na przerzuty raka z innych organów. Dolegliwości są wtedy spowodowane nacieczeniem tkanki kostnej przez przerzut nowotworowy. To właśnie ból jest jednym z głównych symptomów nowotworu, a do innych należą zaburzenia czucia, częste złamania lub urazy oraz neuralgie.
  • nowotwór kości (białaczka) – ta choroba występuje pod bardzo wieloma postaciami, od guza po zmiany pierwotne (powodujące wyniszczenie kości od środka). W zależności od rodzaju, może być uleczalne lub zagrażać życiu. Objawia się zazwyczaj obrzękiem, silnym bólem (zwłaszcza po wysiłku fizycznym) i zapaleniem stawów.

Bóle pleców wywołane chorobami. Uwaga, może boleć między łopatkami!

Nie każdy wie o tym, że ból pleców nie zawsze musi być następstwem przeciążenia czy niehigienicznego trybu życia. Istnieją choroby, które go wywołują, lecz nie są jego bezpośrednią przyczyną.

Ból pleców może wiązać się z chorobami, m.in. takimi jak:

  • tętniak aorty brzusznej – to niebezpieczne schorzenie często mylone jest z rwą kulszową. Wywołuje ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego i zagraża bezpośrednio zdrowiu i życiu człowieka.
  • zawał mięśnia sercowego – podczas zawału można zaobserwować charakterystyczny, gniotący ból między łopatkami. Jest to jeden z jego głównych symptomów – w przypadku jego zaobserwowania takiego bólu należy natychmiast zadzwonić na pogotowie, zwłaszcza, jeśli jednocześnie występują nudności i duszności.
  • choroba kości Pageta – chorzenie to powstaje w wyniku nadmiernego niszczenie komórek kości przez inną grupę ich komórek. Objawia się bólem pleców, który może wystąpić w każdej ich części. Najczęściej obejmuje kości miednicy, udowe i kręgosłupa.
  • półpasiec – często wywołuje ostry ból i pieczenie w okolicach kręgosłupa. Charakterystyczne dla tej tej choroby są pęcherzyki pojawiające się tuż przy bolącym miejscu i nadwrażliwość na dotyk.
  • ostre zapalenie opon mózgowych – często objawia się ostrymi bólami mięśniowo-stawowymi, w tym również bólami kręgosłupa. To groźna choroba o wysokim ryzyku powikłań neurologicznych, a także sporej śmiertelności.
  • zapalenie płuc lub opłucnej – jego objawem jest ostry ból pleców między łopatkami. Nieleczone może zagrać zdrowiu lub nawet życiu człowieka.

Sprawdź ponadto:

Co oznacza ból pleców „na dole”, czyli w kręgosłupie lędźwiowym?

Ból pleców w okolicy lędźwiowej jest jednym z najczęściej spotykanych rodzajów bólu pleców i może być wywołany przez poważne schorzenia. Należą do nich m.in.:

  • choroby nerek – częstą przyczyną bólu pleców są kamienie nerkowe. Wywołują kolkę nerkową: ból o charakterze ostrym i przerywanym,
  • rwa kulszowa – to szczególnie nieprzyjemny rodzaj bólu, związany bezpośrednio z odcinkiem lędźwiowym. Jest ostry i ciągły, promieniuje zwykle do pośladka, tylnej powierzchni łydki lub stopy. Powstaje wskutek nacisku na nerwy rdzeniowe, np. przy urazie biodra.
  • choroby przewodu pokarmowego – ze względu na swoją lokalizację ból pleców na dole może oznaczać problemy z żołądkiem, nerkami czy zapalenie trzustki. Ból promieniujący do kręgosłupa może być też wywołany zapaleniem pęcherzyka żółciowego, perforacją jelita czy nawet silnym zaparciem,
  • choroby ginekologiczne – wiele kobiet uskarża się na ból w dole pleców podczas miesiączek. Często pojawia się on również w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego, zapalenia przydatków (jajniki i jajowód) i endometriozy, w tym endometrialnej torbieli jajnika.
Rozciąganie na dzień dobry. Wypróbuj te poranne ćwiczenia, a nie pożałujesz

Rozciąganie na dzień dobry. Wypróbuj te poranne ćwiczenia, a nie pożałujesz

Gdy rano bolą plecy i trudno się schylić, warto zacząć od stretchingu. Wystarczy kilka ćwiczeń, by zmniejszyć napięcie mięśni, poprawić elastyczność ciała, podnieść poziom energii, a zmniejszyć nasile...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Sprawdź także, jakie są przyczyny dolegliwości w innych rejonach pleców:

Polecamy również:

Metody leczenia bólu pleców

W przypadku pojawienia się bólu pleców niezbędna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem, który po wstępnej diagnozie zazwyczaj kieruje na dodatkowe badania. Konieczne jest określenie dokładnej lokalizacji bólu, momentu, w którym się pojawił i czasu, od jakiego się utrzymuje lub pojawia, jakiego jest rodzaju i jaką ma intensywność. Może to być np. ból pulsujący, rwący lub promieniujący, np. do sąsiednich stawów.

Badania, które zleca lekarz, to najczęściej:

  • rezonans magnetyczny,
  • badania rentgenowskie,
  • tomografia komputerowa.

Zobacz: Medyczna marihuana może wspomóc terapię przewlekłego bólu, endometriozy i zapalenia jelit.

Ból pleców leczony jest za pomocą ćwiczeń, choć nierzadko potrzebna jest również ingerencja chirurgiczna. W przypadku schorzeń niezwiązanych bezpośrednio z kręgosłupem podejmowane jest leczenie konkretnego organu. W domowych warunkach również można ulżyć sobie w bólu. Zalecane są gorące lub zimne okłady bolącego miejsca, aktywność fizyczna i zlikwidowanie źródła problemu (np. otyłości). Warto jednak pamiętać, że fachowa diagnostyka jest najważniejsza.

Przeczytaj także na temat:

Zadbaj o swoje stopy

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
MOnikaaa
Moja mama zmagała się z rwą kulszową przez długi czas. Ból był tak intensywny, że nie mogła normalnie funkcjonować, a jedynym rozwiązaniem były tabletki przeciwbólowe, które przynosiły tylko chwilową ulgę pleców a podrażniały jej brzuch . Szukając naturalnych metod, które mogłyby jej pomóc, natrafiłam na kilka produktów, które przyniosły niesamowite rezultaty w ciągu tygodnia.

Olej CBD 10% RAW okazał się prawdziwym przełomem w naturalnym leczeniu bólu rwy kulszowej u mamy . Surowy olejek CBD, który moja mama stosowała regularnie, szybko łagodził ból i zmniejszał stany zapalne. Dzięki temu mogła wreszcie poczuć ulgę i zaczęła wracać do normalnego życia.

Dodatkowo suplementy takie jak MSM Pharmovit i omółek nowozelandzki wspierały zdrowie jej stawów i wzmacniały je. Piła również napar z liści laurowych przez 3 dni. Połączenie tych suplementów w jej codziennej diecie przyniosło wyraźną poprawę już po kilku dniach stosowania.

Kąpiele z dodatkiem soli konopnej z Morza Martwego i oleju konopnego firmy Palacio, połączone z naparem z liści laurowych, stały się częścią jej wieczornego rytuału. Te kąpiele działały relaksująco i przeciwbólowo, co przynosiło ulgę po całym dniu i pomagało w regeneracji mięśni.

Maść konopna Thermolka Extra to kolejny produkt, który zasługuje na wyróżnienie. Stosowana bezpośrednio na bolące miejsca, szybko przynosiła ulgę. Dzięki swoim rozgrzewającym i przeciwbólowym właściwościom, mama mogła znowu swobodnie się poruszać.

Te produkty zakupiłam w aptece w Poznaniu, w Konopnej Farmacji na Ratajczaka w Poznaniu . Można je również zamówić przez internet na ich stronie, a także poszukać w lokalnych sklepach zielarskich .

Po tygodniu systematycznego stosowania tych produktów, mama odczuła znaczną ulgę. Po leżeniu tydzień w łóżki mogła cieszyć się znowu życiem bez bólu. Gdy tylko pojawia się nawrót dolegliwości bo to niestety dziadostwo wraca, szybko zaczyna stosować olej CBD, maść Thermolka Extra i pije napar z liści laurowych, aby nie dopuścić do stanu, w którym nie będzie mogła się ruszać z łóżka z bólu.

Wiec jeśli często zmagasz się z rwą kulszową, zdecydowanie warto wypróbować te naturalne produkty. Mogą one przynieść ulgę i poprawić jakość życia już w ciągu tygodnia. Moje doświadczenie pokazuje, że naturalne metody naprawdę działają i mogą odmienić codzienność na lepsze
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia