O czym może świadczyć ból pleców? Zobacz przyczyny bólu pleców na dole, czyli w kręgosłupie krzyżowym. Co oznacza ból między łopatkami?

Monika Kurowska
Jeżeli ból pleców utrzymuje się dłużej niż trzy miesiące albo nawraca w ciągu pół roku, świadczy o problemie przewlekłym. Należy go leczyć, ponieważ zmienia niekorzystnie funkcjonowanie układu nerwowego.
Jeżeli ból pleców utrzymuje się dłużej niż trzy miesiące albo nawraca w ciągu pół roku, świadczy o problemie przewlekłym. Należy go leczyć, ponieważ zmienia niekorzystnie funkcjonowanie układu nerwowego. Kindel Media/Pexels
Ból pleców to problem, który dotyka większość społeczeństwa. Nie tylko jednak utrudnia codzienne funkcjonowanie i obniża komfort życia, ale też szkodzi zdrowiu. Sprzyja bowiem zaburzeniom nastroju i rozwojowi depresji, ogranicza aktywność i skłania cierpiące na niego osoby do przyjmowania nadmiaru leków przeciwbólowych. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny najczęściej występującego bólu pleców na dole, czyli w części lędźwiowej kręgosłupa. Zwracamy także uwagę na choroby, które mogą objawiać się bólem pleców między łopatkami. Podajemy, jakie badania wykonać w przypadku dolegliwości i na czym polega ich leczenie.

Spis treści

Przyczyny powstawania bólu pleców

Współczesna medycyna wyróżnia kilka rodzajów bólu pleców. Nie każdy z nich świadczy o bezpośrednim problemie z kręgosłupem.

Najczęstsze przyczyny bólu pleców to:

 • siedzący tryb życia – przyczynia się do osłabienia mięśni i ich nierównomiernego napięcia i przeciążenia,
 • brak aktywności fizycznej – ruch jest niezbędny do wzmacniania mięśni kręgosłupa,
 • nienaturalna, wymuszona postawa ciała – garbienie się, pochylanie głowy nad ekranem czy inne niefizjologiczne pozycje już po pół godzinie mogą powodować odczuwanie dyskomfortu, a po godzinie przyczyniać się do odczuwania bólu,
 • niewłaściwy sposób podnoszenia przedmiotów – nieprawidłowa pozycja, np. koci grzbiet przy dźwiganiu powoduje nadmierne napięcie mięśni, co zwiększa ryzyko uszkodzenia kręgosłupa, a co za tym idzie – naraża na bardzo ostry ból i długą rekonwalescencję.
 • częste chodzenie w butach na obcasach – zaobserwowano, że u pań chodzących codziennie w butach na wysokich obcasach bóle pleców występują częściej niż u tych noszących obuwie na płaskiej podeszwie. Ból pojawia się szczególnie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Potęguje go nieprawidłowe ułożenie stopy w szpilce, które oddziałuje negatywnie na biodra,
 • nadwaga – nadprogramowe kilogramy są dla obciążeniem dla kręgosłupa zwłaszcza przy chodzeniu i bieganiu,
 • ciąża – szybki przyrost wagi, połączony z niedoborem witamin i wapnia to wyzwanie dla kręgosłupa. Ból pleców w ciąży nie musi oznaczać problemów, bywa jednak sygnałem ostrzegawczym ze strony kręgosłupa.

Dowiedz się na temat:

Bóle pleców związane z kręgosłupem

Ból pleców często jest wynikiem schorzeń kostnych lub wad kręgosłupa. Wiele z chorób jest trudnych do wykrycia, jednak zdecydowana większość jest diagnozowana i leczona poprawnie.

Urazy i schorzenia, które mogą wywołać ból pleców, to:

 • dyskopatia – znana też pod nazwami przepuklina kręgosłupa lub wypadnięcie dysku. Dyski, czyli krążki międzykręgowe, spełniają w kręgosłupie rolę amortyzatorów. Schorzenie powstaje na skutek braku ruchu lub urazu i generuje ostry, nieznośny ból, a także zaburzenia czucia i problemy z poruszaniem się.
 • wady postawy – przyczyną dolegliwości bólowych często są skrzywienia kręgosłupa, określane jako lordoza, kifoza lub skolioza,
 • złamania kręgów – inaczej złamania kompresyjne lub zgnieceniowe najczęściej występują u osób z osteoporozą. Ich bezpośrednią przyczyną jest uraz, np. upadek z krzesła. Głównym objawem takiego urazu jest nagły, ostry ból w odcinku piersiowym lub lędźwiowym. Przy tym schorzeniu bolesne jest pozostawanie w pozycji siedzącej lub stojącej, ulgę natomiast przynosi pozycja leżąca. Przy złamaniu kompresyjnym dochodzi do zapadania się kręgu. Czasami fragmenty zmiażdżonego kręgu mogą się przemieścić i doprowadzić do niedowładu lub zaburzenia czucia.
 • zwichnięcia i skręcenia kręgosłupa – najczęściej występują w odcinku szyjnym, bardzo rzadko w lędźwiowym. Powstają wskutek gwałtownego szarpnięcia głową, np. podczas wypadku komunikacyjnego. Objawami są przede wszystkim ból i sztywność karku, zawroty i ból głowy oraz nudności.
 • zwyrodnienie kręgosłupa – to najczęściej spotykana przyczyna bólu pleców. Polega ona na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek łączących kręgi kręgosłupa i powstaje na skutek zmniejszenia się ilości mazi stawowej, co z kolei prowadzi do tego, że chrząstka stawowa staje się cieńsza. Gdy zaniknie całkowicie, kości ocierają się o siebie bez żadnego stabilizatora, co generuje ogromny ból. Schorzenie dotyka głównie osób starszych i prowadzących siedzący tryb życia. Zwyrodnienie jest też częstsze w przypadku otyłości, urazów i nadmiernej eksploatacji organizmu, np. przy ciężkiej pracy fizycznej.
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Przyczyny jej powstawania nie są znane, a diagnostyka możliwa jest dopiero po kilku latach rozwoju choroby, gdy jest już za późno na odwrócenie zmian. ZZSK jest chorobą podstępną – najpierw objawy nie są zbytnio nasilone, a ból w odcinku krzyżowym (okolice pośladów) pojawia się w nocy lub rano i mija w ciągu dnia pod wpływem aktywności fizycznej. Z tego powodu często jest bagatelizowany. W przypadku zauważenia takich objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
 • nowotwór kręgosłupa – rusztowanie ciała, jakim jest kręgosłup, jest najbardziej narażone na przerzuty raka z innych organów. Dolegliwości są wtedy spowodowane nacieczeniem tkanki kostnej przez przerzut nowotworowy. To właśnie ból jest jednym z głównych symptomów nowotworu, a do innych należą zaburzenia czucia, częste złamania lub urazy oraz neuralgie.
 • nowotwór kości (białaczka) – ta choroba występuje pod bardzo wieloma postaciami, od guza po zmiany pierwotne (powodujące wyniszczenie kości od środka). W zależności od rodzaju, może być uleczalne lub zagrażać życiu. Objawia się zazwyczaj obrzękiem, silnym bólem (zwłaszcza po wysiłku fizycznym) i zapaleniem stawów.

Bóle pleców wywołane chorobami. Uwaga, może boleć między łopatkami!

Nie każdy wie o tym, że ból pleców nie zawsze musi być następstwem przeciążenia czy niehigienicznego trybu życia. Istnieją choroby, które go wywołują, lecz nie są jego bezpośrednią przyczyną.

Ból pleców może wiązać się z chorobami, m.in. takimi jak:

 • tętniak aorty brzusznej – to niebezpieczne schorzenie często mylone jest z rwą kulszową. Wywołuje ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego i zagraża bezpośrednio zdrowiu i życiu człowieka.
 • zawał mięśnia sercowego – podczas zawału można zaobserwować charakterystyczny, gniotący ból między łopatkami. Jest to jeden z jego głównych symptomów – w przypadku jego zaobserwowania takiego bólu należy natychmiast zadzwonić na pogotowie, zwłaszcza, jeśli jednocześnie występują nudności i duszności.
 • choroba kości Pageta – chorzenie to powstaje w wyniku nadmiernego niszczenie komórek kości przez inną grupę ich komórek. Objawia się bólem pleców, który może wystąpić w każdej ich części. Najczęściej obejmuje kości miednicy, udowe i kręgosłupa.
 • półpasiec – często wywołuje ostry ból i pieczenie w okolicach kręgosłupa. Charakterystyczne dla tej tej choroby są pęcherzyki pojawiające się tuż przy bolącym miejscu i nadwrażliwość na dotyk.
 • ostre zapalenie opon mózgowych – często objawia się ostrymi bólami mięśniowo-stawowymi, w tym również bólami kręgosłupa. To groźna choroba o wysokim ryzyku powikłań neurologicznych, a także sporej śmiertelności.
 • zapalenie płuc lub opłucnej – jego objawem jest ostry ból pleców między łopatkami. Nieleczone może zagrać zdrowiu lub nawet życiu człowieka.

Sprawdź ponadto:

Co oznacza ból pleców „na dole”, czyli w kręgosłupie lędźwiowym?

Ból pleców w okolicy lędźwiowej jest jednym z najczęściej spotykanych rodzajów bólu pleców i może być wywołany przez poważne schorzenia. Należą do nich m.in.:

 • choroby nerek – częstą przyczyną bólu pleców są kamienie nerkowe. Wywołują kolkę nerkową: ból o charakterze ostrym i przerywanym,
 • rwa kulszowa – to szczególnie nieprzyjemny rodzaj bólu, związany bezpośrednio z odcinkiem lędźwiowym. Jest ostry i ciągły, promieniuje zwykle do pośladka, tylnej powierzchni łydki lub stopy. Powstaje wskutek nacisku na nerwy rdzeniowe, np. przy urazie biodra.
 • choroby przewodu pokarmowego – ze względu na swoją lokalizację ból pleców na dole może oznaczać problemy z żołądkiem, nerkami czy zapalenie trzustki. Ból promieniujący do kręgosłupa może być też wywołany zapaleniem pęcherzyka żółciowego, perforacją jelita czy nawet silnym zaparciem,
 • choroby ginekologiczne – wiele kobiet uskarża się na ból w dole pleców podczas miesiączek. Często pojawia się on również w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego, zapalenia przydatków (jajniki i jajowód) i endometriozy, w tym endometrialnej torbieli jajnika.

Sprawdź także, jakie są przyczyny dolegliwości w innych rejonach pleców:

Polecamy również:

Metody leczenia bólu pleców

W przypadku pojawienia się bólu pleców niezbędna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem, który po wstępnej diagnozie zazwyczaj kieruje na dodatkowe badania. Konieczne jest określenie dokładnej lokalizacji bólu, momentu, w którym się pojawił i czasu, od jakiego się utrzymuje lub pojawia, jakiego jest rodzaju i jaką ma intensywność. Może to być np. ból pulsujący, rwący lub promieniujący, np. do sąsiednich stawów.

Badania, które zleca lekarz, to najczęściej:

 • rezonans magnetyczny,
 • badania rentgenowskie,
 • tomografia komputerowa.

Zobacz: Medyczna marihuana może wspomóc terapię przewlekłego bólu, endometriozy i zapalenia jelit.

Ból pleców leczony jest za pomocą ćwiczeń, choć nierzadko potrzebna jest również ingerencja chirurgiczna. W przypadku schorzeń niezwiązanych bezpośrednio z kręgosłupem podejmowane jest leczenie konkretnego organu. W domowych warunkach również można ulżyć sobie w bólu. Zalecane są gorące lub zimne okłady bolącego miejsca, aktywność fizyczna i zlikwidowanie źródła problemu (np. otyłości). Warto jednak pamiętać, że fachowa diagnostyka jest najważniejsza.

Przeczytaj także na temat:

Zadbaj o swoje stopy

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
od 16 lat
Wideo

Akcja czad / DZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Elżbieta

Z osteoporozą nie ma żartów. Miałam złamanie w biodrze jakieś pół roku temu i cała rekonwalescencja to jakaś masakra. Trzeba było kupować nowy materac, dostosować całe mieszkanie do mojego "nowego" stanu. Dlatego ze swojego doświadczenia gorąco polecam zapobiegać póki jeszcze jest na to czas. Witaminy, ruch i dobra dieta to podstawa. Ja tak naprawdę tuż po 60tce zaczęłam się źle czuć i teraz jest coraz gorzej. Przykładowy artykuł, gdzie jest fajne napisane jak przeciwdziałać i czym tak naprawdę osteoporoza jest :https://www.zdrowykregoslup.pl/osteoporoza/. Dbajmy o siebie. Pozdrawiam

g
gosiaaa

Ja przeszłam nierozpoznany przez lekarza półpasiec. Ból był nie okropny - prawy bark i miejsce nad łopatką, ból ciągnoł od łokcia do szyi.. Przez pół roku przez to, ze lekarz nie rozpoznał choroby i powiedział, ze to nic takiego. Nie dostałam jakichkolwiek leków przeciwbólowych, maści ani wskazówek..... Na internecie znalazłam poradę, ze na bolące miejsca przy półpaścu

stosować olej CBD 10 % Care to połaczenie copaiby,kurkumy, pieprzu czarnego, cynamonu i dzikiej pomarańczy, dodatkowo brać wit.B1, kwas foliowy i wit.C w kropelkach, krople walerianowe i przykładać zimno, lód (owinięty w folię)- na koniec smarować maścią konopną uniwersalną Carun nie wierzyłam a przechodził ból rzeczywiście.witaminy kupicie w aptece produkty tj, olej CBD i maść carun znalałam w internecie bo sklep stacjonarny jest w Poznaniu więc mi jest za daleko z Warszawy wiec kupiłam tu konopiafarmacja pl

Po jakimś czasie jak mi ulżyło - lekarza nagle oświeciło i stwierdził, ze przebyłam agresywny półpasiec i żebym poczytała sobie o nim...gdzieś tam.....

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia