Żelazo – norma dla różnych grup wiekowych. Role żelaza w organizmie, a także skutki niedoboru i nadmiaru żelaza we krwi

Justyna Śmigaruk
Najlepiej przyswajalną formą żelaza jest niehemowe, czyli pochodzenia zwierzęcego. Roślinne żelazo przyswajane jest w większych ilościach, gdy występuje w towarzystwie witaminy C, mięsa i kwasów organicznych.
Najlepiej przyswajalną formą żelaza jest niehemowe, czyli pochodzenia zwierzęcego. Roślinne żelazo przyswajane jest w większych ilościach, gdy występuje w towarzystwie witaminy C, mięsa i kwasów organicznych. 123rf
Żelazo – norma tego pierwiastka różni się w zależności od wieku i płci badanej osoby. Ten pierwiastek pełni istotne role w organizmie człowieka, dlatego zarówno niski poziom żelaza, jak i wysoki poziom żelaza powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Badanie żelaza we krwi stanowi ważny element diagnozowania wielu schorzeń. Dowiedz się, jaka jest norma żelaza dla różnych grup wiekowych.

Spis treści

Żelazo: norma ukazana w badaniu

Żelazo to pierwiastek, który pełni wiele ważnych funkcji warunkujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przede wszystkim buduje cząsteczkę hemu, który wchodzi w skład hemoglobiny. Dzięki hemoglobinie krew może sprawnie transportować tlen.

Sprawdź też: Mięso i cukrzyca typu 2. Ryzyko rozwoju zwiększa żelazo hemowe

Żelazo buduje też mioglobinę, białko tworzące mięśnie i umożliwiające im pobieranie tlenu z krwi. Bierze także udział w przemianach metabolicznych cholesterolu i detoksykacji szkodliwych substancji, która przebiega w wątrobie. Prawidłowy poziom żelaza we krwi wspomaga pracę układu nerwowego oraz odpornościowego.

Żelazo, dostarczone wraz ze spożytymi produktami np. mięsem, fasolą jest wchłaniane w dwunastnicy. Następnie wraz z krwią trafia do narządów, w których jest magazynowane – szpiku kostnego, wątroby, śledziony. Charakteryzujące niski poziom żelaza objawy, powinny skłaniać do wykonania badania diagnostycznego.

Badanie poziomu żelaza we krwi oznacza pomiar ilości żelaza krążącego w krwiobiegu, związanego z białkiem transferyną.

Żelazo – norma i wskazanie do badania

Żelazo należy zbadać, gdy pojawiają się objawy wskazujące na niedokrwistość. Należą do nich między innymi:

  • bladość skóry i błon śluzowych,
  • łatwiejsze niż do tej pory męczenie się,
  • poczucie osłabienia i rozdrażnienia,
  • wypadanie włosów (poznaj inne przyczyny łysienia), łamliwość paznokci,
  • zaburzenia koncentracji, nagłe osłabienie pamięci, apatia.

Poziom żelaza we krwi należy też zbadać po większych utratach krwi spowodowanych urazami lub po rozległej operacji. Kobiety mające obfite miesiączki również powinny profilaktycznie badać poziom stężenia żelaza we krwi. Niskie żelazo towarzyszy niektórym nowotworom, chorobom nerek, zaburzeniom wchłaniania w jelitach i osobom z celiakią, które nie stosują się restrykcyjnie do zaleceń diety bezglutenowej.

Istnieją choroby, w których przebiegu pojawia się za dużo żelaza we krwi. Pomiar poziomu tego pierwiastka stanowi element diagnostyki takich schorzeń, jak:

  • hemochromatoza,
  • choroby wątroby.

Podwyższony poziom żelaza to także skutek przyjmowania niektórych leków (np. doustnej antykoncepcji).

Żelazo – norma a przygotowanie do badania i jego przebieg

Żelazo bada się z próbki krwi. Pobranie wygląda tak samo, jak przy zwykłym badaniu hemoglobiny. Nie trzeba się specjalnie przygotowywać, bycie na czczo nie jest konieczne, aby wynik wyszedł miarodajny. Wraz z badaniem żelaza lekarz często zleca także pomiar poziomu ferrytyny.

Badanie poziomu żelaza we krwi można wykonać bezpłatnie ze skierowaniem. Prywatnie kosztuje około 8-10 złotych. Na wynik oczekuje się nie dłużej niż dobę.

Żelazo – norma, niski poziom żelaza i podwyższone żelazo

Żelazo – norma tego pierwiastka w organizmie określa górną oraz dolną granicę. Zarówno zbyt wiele, jak i za mało żelaza we krwi powoduje niepożądane dolegliwości i skutki zdrowotne. Normy żelaza mogą różnić się w zależności od laboratorium, które wykonało badanie. Przeważnie przedstawiają się one następująco:

  • mężczyźni: 90-200 µg/dL,
  • kobiety: 60-170 µg/dL,
  • niemowlęta do 6. miesiąca: 36-156 µg/dL,
  • dzieci od 6. miesiąca do 15. roku życia: 43-184µg/dL,
  • dziewczęta powyżej 15 lat: 37-145 µg/dL,
  • chłopcy powyżej 15 lat: 59-158 µg/dL.

W praktyce klinicznej znacznie częściej diagnozuje się niedobór niż nadmiar żelaza we krwi, zarówno u dorosłych jak i dzieci.

Sprawdź: Jak przyjmować żelazo w suplementach diety?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia