Powoduje cukrzycę. Większość Polaków je to codziennie. Zapewnia składnik, który wcale nie jest zdrowy

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wiele osób stara się ograniczyć spożycie, inne nawet nie próbują. Ten produkt Polacy jedzą na potęgę, na co dzień, a nawet w każdym posiłku. Niektórzy uważają też, że bez niego nabawią się niedoborów pokarmowych. Tymczasem właśnie ten najbardziej pożądany składnik zwiększa ryzyko rozwoju nie tylko raka, ale i cukrzycy typu 2.

Spis treści

Składnik mineralny, który zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy

Ten składnik jest niezbędny dla zdrowia i życia, jednak nadmiar szkodzi na różne sposoby. Mowa o żelazie zawartym w mięsie – ma ono specjalną postać, zwaną hemową. Nadmiar żelaza hemowego, które pochodzi z mięsnej diety, sprzyja nie tylko nowotworom i chorobom serca.

Posiłek na trawie podczas pikniku
W Polsce ten produkt jedzony jest każdego dnia, a nawet w każdym posiłku, podczas gdy w zdrowej diecie powinno być go maksymalnie 500 g i jest to waga na surowo roman023/123RF

Jak czytamy na łamach pisma „Nature Metabolism”, zidentyfikowano istotny związek pomiędzy żelazem hemowym występującym w czerwonym mięsie i innych produktach zwierzęcych a ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2.

– W porównaniu z wcześniejszymi badaniami, które opierały się wyłącznie na danych epidemiologicznych, my zintegrowaliśmy wiele warstw informacji, w tym dane epidemiologiczne, konwencjonalne biomarkery metaboliczne i najnowocześniejszą metabolomikę – wyjaśnił dr Fenglei Wang, główny autor publikacji. – Umożliwiło nam to uzyskanie bardziej kompleksowego zrozumienia związku między spożyciem żelaza a ryzykiem cukrzycy typu 2, a także uwidoczniło potencjalne szlaki metaboliczne leżące u jego podstaw.

Materiałem do badania były zbierane na przestrzeni 36 lat raporty dietetyczne, które pozyskano od ponad 206,5 tys. osób. Naukowcy wzięli pod uwagę różne formy żelaza – całkowite, hemowe, niehemowe, pochodzące z żywności oraz z suplementów diety. Analizując ich związek z cukrzycą, uwzględnili także inne czynniki zdrowotne i związane ze stylem życia. Ocenili przy tym różne biomarkery metaboliczne, w tym poziomem glukozy, insulinyni lipidów we krwi, a także związane ze stanem zapalnym i metabolizmem żelaza.

Cukrzyca częstsza u osób jedzących mięso

Żelazo hemowe występujące w mięsie ma istotny wpływ na rozwój cukrzycy typu 2. Wśród uczestników badania jedzących najwięcej mięsa choroba ta była diagnozowana o 26 proc. częściej niż u tych, którzy spożywali go najmniej.

Jednak podobnie, jak we wcześniejszych pracach, nie wykazano żadnego powiązania między spożywaniem żelaza niehemowego z produktów roślinnych czy suplementów diety.

Jak ujawniły dalsze analizy, wyższe spożycie żelaza hemowego było powiązane z większym poziomem niektórych biomarkerów metabolicznych dla cukrzycy, takich jak peptyd C, trójglicerydy, białko C-reaktywnego czy markery przeciążenia żelazem. Jednocześnie obserwowano obniżenie poziom markerów korzystnych, m.in. ochronnego cholesterolu HDL.

Naukowcy zidentyfikowali ponadto kilkanaście metabolitów krwi, w tym lipidowych, a także L-walinę, L-lizynę i kwas moczowy, które mogą odgrywać rolę zwiększaniu ryzyka rozwoju cukrzycy przez żelazo hemowe z mięsa.

– Nasze badanie podkreśla znaczenie zdrowych wyborów żywieniowych w zapobieganiu cukrzycy. Zmniejszenie spożycia żelaza hemowego, szczególnie z czerwonego mięsa, i przejście na dietę bardziej roślinną, może być skuteczną strategią ochronną –podsumowali autorzy pracy.

Ich zdaniem wyniki badania powinny wpłynąć na wytyczne odnośnie diety i strategii zdrowia publicznego. Jednocześnie naukowcy wyrażają swoje obawy związane ze stosowaniem żelaza hemowego jako dodatku do wegańskich alternatyw mięsa. Hem, który pozyskuje się także z surowców roślinnych, poprawia smak i wygląd takich produktów, ale może sprawiać, że będą tak niezdrowe, jak mięso.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia