Zamawiasz, jesz i chudniesz. Czy to takie proste? Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy ma sens? Sprawdź zalety i wady cateringu dietetycznego

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Dieta pudełkowa jest dostępna od lat i nie traci na popularności. Wygodne rozwiązanie znane też jako catering dietetyczny to przede wszystkim pewność, że codzienny jadłospis będzie odpowiednio zbilansowany. Z drugiej strony trzeba liczyć się ze sporymi wydatkami i pewnymi ograniczeniami. Sprawdź zalety i wady jedzenia z dostawą. Podajemy, ile kosztuje dieta pudełkowa i ile trzeba zapłacić za nią najtaniej. Wyjaśniamy także, jak wybrać odpowiedni catering dietetyczny.

Spis treści

Dieta pudełkowa, czyli catering dietetyczny

Dieta pudełkowa to nic innego niż catering dietetyczny – usługa polegająca na dostarczaniu po wskazany adres zestawów dietetycznych posiłków. Są one przygotowane przez profesjonalnych kucharzy na podstawie odpowiednio zbilansowanych jadłospisów, opracowanych przez dietetyków z uwzględnieniem niezbędnych wytycznych, zwłaszcza dziennej dawki kalorii i rodzaju menu.

Dietetyczne jedzenie z cateringu w plastikowym pudełku
Catering dietetyczny to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy z różnych powodów trudno jest zbilansować dietę Image by Marie LaFauci/Getty Images

Diety pudełkowe stosuje się zwykle w celu odchudzania, ale także budowania masy mięśniowej czy odżywienia organizmu w sytuacjach, gdy samodzielne opracowanie i stosowanie zdrowej diety jest utrudnione. Należy jednak pamiętać, że usługa jest dostępna głównie w większych miastach, więc nie wszyscy mogą z niej skorzystać.

Catering dietetyczny może być więc dobrym rozwiązaniem, gdy z różnych powodów nie ma możliwości zajmowania się dietą, a także w przypadku stosowania diety eliminacyjnej (np. w alergii, nietolerancji czy np. przy wykluczaniu mięsa, ryb bądź wszystkich produktów odzwierzęcych), profilaktycznej w stosunku do określonych chorób (np. cukrzycy) czy zabezpieczającej szczególne potrzeby żywieniowe (np. kobiet w ciąży, dzieci).

Sprawdź: Maryla Rodowicz schudła 20 kilogramów. Zobacz, jaką dietę stosowała

Rodzaje diet pudełkowych

Do najbardziej popularnych diet pudełkowych należą te niskokaloryczne, niskoglikemiczne, dla sportowców, osób z nietolerujących glutenu i/lub laktozy, diabetyków, wegetarian, wegan i standardowa, często wybierana przez mężczyzn. Można też skorzystać z usług firm przygotowujących posiłki wg zasad diety dr Dąbrowskiej.

Jeszcze inną opcją jest catering sokowy, często określany jako „sokowy detoks”. W ramach usługi dostarczane są świeżo wyciskane soki warzywno-owocowe pozyskiwane metodą tłoczenia na zimno (cold press). Gwarantuje ona zachowanie maksymalnej zawartości antyoksydantów, witamin i innych cennych związków, które podczas tradycyjnego wyciskania soku w sokowirówce ulegają nasilonemu rozpadowi, bo towarzyszy mu wzrost temperatury.

Otrzymanie litra takiego napoju metodą cold press wymaga użycia 1,5-3 kg owoców i warzyw, jest on więc bogaty odżywczo, ale też nietani. Ponieważ jednak takich ilości zieleniny nie da się zjadać na co dzień, warto je wypijać. Krótka kuracja płynna to popularny sposób na oczyszczanie organizmu, lepiej jednak włączyć soki do codziennego menu, by poprawić jego walory zdrowotne.

Ile kosztuje dieta pudełkowa? Od czego zależy cena za dzień i kiedy jest najtaniej?

Koszt całodziennego wyżywienia przy korzystaniu z pięcioposiłkowej diety pudełkowej to zwykle 50-100 złotych, przy czym najtaniej płaci się ok. 30 zł za dzień. Dostępne są też jednak droższe opcje, m.in. uwzględniające dania w stylu restauracyjnym i/lub przygotowane na bazie produktów pochodzących z rolnictwa ekologicznego.

Cena za dzień na diecie zależy przede wszystkim od wybranej kaloryczności menu, przewidzianej dziennej liczby posiłków i rodzaju diety, który decyduje o wyborze produktów.

Wydatki można jednak obniżyć, korzystając z dostępnych przeważnie opcji, takich jak:

 • Czas trwania umowy – ten parametr w największym stopniu decyduje o kosztach diety pudełkowej. Im dłuższy abonament, tym niższa cena za dzień.
 • Liczba otrzymywanych posiłków – całodobowe wyżywienie obejmuje standardowe 5 posiłków. Ich liczbę zwykle można jednak dopasować do swojego stylu życia, np. korzystać z nich w pracy, a w domu przyrządzać jedzenie samodzielnie – wtedy wystarczą 3 gotowe dania.
 • Dostawy posiłków jedynie dni pracujące – inną opcją, dzięki której można obniżyć koszt diety, jest korzystanie z usług cateringu tylko od poniedziałku do piątku. W weekendy natomiast, gdy jest więcej czasu, o przygotowanie menu można zadbać samodzielnie.
 • Opcje łączone – dodatkowe zniżki można też często otrzymać w sytuacji, gdy zdecydujemy się na korzystanie z diety razem z partnerem lub większą grupą osób, np. w pracy.

Czy catering dietetyczny jest opłacalny?

Catering dietetyczny może kosztować mniej więcej tyle samo, co samodzielne gotowanie posiłków, choć oczywiście zalezy do od składu diety. Posiłki dostarczane na zamówienie mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób zabieganych i takich, które z różnych powodów nie przyrządzają własnego jedzenia. Gdy ktoś nie lubi, nie może lub nie umie gotować (a także robić zakupów, przechowywać produktów, sprzątać po gotowaniu i jedzeniu), wyręczy go zespół ekspertów.

Dla większości osób istotnym problemem jest też odpowiednie zbilansowanie menu, które jest trudniejsze niż zazwyczaj w sytuacjach, gdy np. istnieją przeciwwskazania do spożywania określonych produktów lub gdy jadłospis musi być przygotowany odpowiednio do zmienionego zapotrzebowania odżywczego organizmu. Na diecie pudełkowej można jeść smaczne, pełnowartościowe posiłki bez zastanawiania się, czy na pewno będą służyć zdrowiu w dłuższej perspektywie czasu.

Przy podejmowaniu decyzji o korzystaniu z diety pudełkowej warto rozważyć wszystkie plusy i minusy tej usługi.

Zalety cateringu dietetycznego

Popularność diety pudełkowej wynika z jej licznych zalet:

 • Maksymalna wygoda – gotowe posiłki wymagają jedynie otwarcia, ew. podgrzania. Nie trzeba więc planować menu, robić zakupów, myć i kroić warzyw, gotować i pakować swoich posiłków, a także sprzątać kuchni.
 • Zbilansowane menu – otrzymywana dieta jest zbilansowana pod względem kaloryczności, a także zawartości i proporcji niezbędnych składników odżywczych.
 • Codzienna dostawa – posiłki są dostarczane codziennie rano w dni robocze pod adres wskazany w zamówieniu
 • Skuteczność odchudzania potwierdzona naukowo – w badaniu Uniwersytetu Illinois osoby odchudzające się za pomocą menu złożonego z gotowych dań o określonej kaloryczności straciły w ciągu 8 tygodni o 2 kg więcej niż ci uczestnicy, którzy samo komponowali swoje menu w oparciu o wytyczne piramidy zdrowego odżywiania.
 • Nauka dobrych nawyków – stosowanie diety pudełkowej ułatwia przyzwyczajenie się do regularnych pór jedzenia i prawidłowych wielkości porcji. Dzięki gotowym posiłkom można nauczyć się też się, jak powinny wyglądać na talerzu optymalne ilości różnych składników, jak łączyć poszczególne produkty oraz jak często po nie sięgać.
 • Jadłospis na miarę – wybierając ofertę cateringową można dopasować menu do swoich indywidualnych potrzeb, zarówno pod względem kaloryczności posiłków, jak i ich składu – dostępne jest np. menu bezmięsne, wegetariańskie z rybami czy bezglutenowe.
 • Zwolnienie z decyzji żywieniowych – zdanie się na wiedzę i doświadczenie dietetyków i kucharzy można poświęcić czas i energię na inne bieżące sprawy, takie jak np. plan treningowy.

Wady diety podełkowej

Wygoda korzystania z gotowych posiłków diety pudełkowej ma też swoje wady – warto wziąć je pod uwagę.

 • Stosunkowo wysoka cena – samodzielne przygotowanie posiłków jest o wiele tańsze niż zamawianie potraw w pudełkach, ale z drugiej strony wybór gotowych dietetycznych dań z restauracji czy nawet ze sklepu może okazać się droższe niż catering dietetyczny.
 • Jakość produktów – korzystając z gotowej diety nie mamy wiedzy o pochodzeniu żywności, jej jakości i świeżości. W tej kwestii musimy zaufać firmie cateringowej. Dlatego warto unikać korzystania z najtańszych ofert (chyba, że niska cena ma uzasadnienie np. w postaci lokalnej dostępności), a przede wszystkim kierować opiniami innych użytkowników.
 • Ograniczona dostępność diet specjalnych – jeszcze niedawno w ofercie cateringowej nie było jadłospisów wegańskich, można było natomiast wybierać diety eliminujące najczęściej wykluczane produkty, np. mięso, mleko czy ryby. Dziś w normie jest zamawianie posiłków dopasowanych do konkretnych wymagań zdrowotnych (np. bezglutenowych, dla diabetyków czy kobiet w ciąży), w przypadku rzadkich nietolerancji czy alergii dobór menu może być trudny lub niemożliwych, zwłaszcza poza większymi miastami.
 • Świeżość posiłków – ponieważ dania na cały dzień przygotowane są wcześnie rano lub poprzedniej nocy, przed spożyciem niektórych z nich upływa co najmniej kilkanaście godzin. Wpływa to na zmniejszenie się zawartości cennych związków odżywczych, a także stwarza możliwość zepsucia się jedzenia, jeśli pudełka nie są przechowywane w lodówce. Dotyczy to nawet posiłków pakowanych hermetycznie w atmosferze ochronnej. Istnieje jeszcze problem z menu na weekend – zwykle jest ono dostarczane w piątek, przez co potrawy spożywane np. w niedzielę mogą znacznie różnić się jakością od tych codziennych.
 • Smak – w kwestii walorów smakowych musimy zdać się na osoby układające dietę i przygotowujące posiłki. Zwłaszcza w przypadku wyboru opcji niskokalorycznej może zdarzyć się, że potrawy nie będą nam odpowiadały. Ograniczenie energetyczności menu wiąże się ze zmniejszeniem zawartości tłuszczu, rezygnacją z wielu smacznych produktów, a także dobieraniem niekoniecznie fortunnych zestawień czy proporcji składników.
 • Kontakt żywności z plastikiem – to wada, której nie da się ominąć. Jedzenie pakowane jest w pojemniki z tworzy sztucznych i ma z nimi kontakt nawet przez cały dzień. I chociaż materiały przeznaczone do pakowania jedzenia muszą spełniać określone wymogi (i być oznaczone znakiem kieliszka i widelca), nie da się wyeliminować możliwości przenikania zawartych w nich związków zwłaszcza do produktów kwaśnych, tłustych czy gorących.
 • Kwestie logistyczne – choć miejsce i godziny dostaw można czasem zmienić, organizacja dostaw określona w zamówieniu może być utrudnieniem w sytuacji, gdy np. często wyjeżdżamy, mamy zmienne godziny pracy lub np. zamówiliśmy catering do biura, a jesteśmy na zwolnieniu.
 • Brak nauki zasad zdrowej diety – choć osoba, która dotąd nie zajmowała się przygotowywaniem zdrowych posiłków ani ich nie jadała, na diecie pudełkowej może się do nich zachęcić, nie przekłada się to na jej umiejętności praktyczne.
 • Rozleniwienie – otrzymując gotowe posiłki łatwo przyzwyczaić się do wygody. W rezultacie po zakończeniu korzystania z diety pudełkowej powrót do samodzielnego dbania o zdrowy jadłospis może być trudny. Łatwo za to pójść na skróty i chcieć korzystać z gotowych dań ze sklepu, co najczęściej kończy się spożywaniem nadmiaru kalorii i niezdrowych składników.
 • Brak innego wyboru – jeżeli ktoś ma kapryśny apetyt i każdego dnia ma ochotę na co innego, lubi ulegać żywieniowym zachciankom lub jego wybory zależą, od nastroju, zamiast dietetycznego posiłku może zacząć wybierać inne opcje, co przełoży się na brak skuteczności diety i ewidentne marnowanie pieniędzy.

Choć wad diety pudełkowej jest więcej niż zalet, dla wielu osób argumenty przeciw nie będą istotne. Korzyści z wyboru cateringu dietetycznego są przy tym tak duże, że korzystanie z tej opcji jest jak najbardziej warte rozważenia.

Jaki catering dietetyczny wybrać?

Najlepsza dieta pudełkowa to taka, która jest maksymalnie dopasowana do potrzeb i wymagań. Ważny jest więc odpowiedni wybór, bo dalej to już nic trudnego. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej wybranej firmy, zaznaczyć rodzaj diety i niezbędne opcje, takie jak np. jej kaloryczność, a także podać inne dane niezbędne dane do przygotowania menu – i dokonać opłaty.

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług konkretnej firmy cateringowej, warto jednak rozważyć następujące kwestie:

 • Założone cele – choć może to wydawać się oczywiste, warto zastanowić się nad celem korzystania z cateringu dietetycznego. Jeśli ma to być np. odchudzanie, dobrze jest uwzględnić czas, jaki ma zabrać (oczywiście z uwzględnieniem prawidłowego tempa spadku wagi rzędu 0,5-1 kg na tydzień) i/lub docelową masę ciała, jaką chcemy uzyskać, a także przewidywany poziom aktywności fizycznej. Od tego zależy dzienna kaloryczność menu i okres, w jakim będziemy ograniczać kalorie. Jeżeli z kolei ktoś chce budować masę mięśniową, jego dieta powinna zapewniać nadwyżki energii i białka względem tego, co jadłby normalnie. Wiele firm oferuje możliwość wyliczenia tych wartości, w przypadku innych warto skorzystać z kalkulatorów dostępnych w internecie.
 • Sposób dostawy – zamawiając dietę należy rozważyć, czy chcemy otrzymywać posiłki „pod drzwi” w domu czy w pracy. Dobrze też sprawdzić, w jakich odbywa się to godzinach (i czy są odpowiednie), oraz jak to wygląda w praktyce. Wiele firm oferuje możliwość przetestowania diety przez jeden lub kilka dni, można więc przekonać się, jak funkcjonuje mechanizm dostaw.
 • Różnorodność w menu – urozmaicenie posiłków decyduje o ich atrakcyjności i o tym, czy będziemy chcieli korzystać z cateringu dietetycznego w dłuższym terminie. Warto więc wybrać firmę, dla której jest to priorytetem i daje gwarancję, że konkretny zestaw potraw nie powtórzy się w ciągu miesiąca.
 • Stosowane opakowania – jedzenie powinno być pakowane w zmienionej atmosferze w hermetyczne pudełka, co ogranicza dostęp tlenu do jedzenia i spowalnia jego psucie się. Niezalecane są nieszczelne opakowania zamykane ręcznie, a w żadnym wypadku nie może to być szkodliwy styropian, który nie nadaje się do kontaktu z żywnością.
Dodaj firmę Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
katarzyna parzyńska

Pracuję, udzielam się charytatywnie, mało czasu starcza mi na siebie samą, do tego nie mam talentu kulinarnego.. ;) wypróbowałam wiele diet pudełkowych, a teraz aktualnie jestem w trakcie programu diety 1:1 cambridge – tam też mają swoje gotowe posiłki. Na początku było trochę trudno, ale jest coraz lepiej, już widzę, że pierwsze 5kg zniknęło

J
Jadwiga Krzyziądz
23 marca, 17:36, Justyna:

Myśle, ze moda na dietę pudełkowa szybko się nie skończy, bo jest to opcja bardzo wygodna a a aktualnie tez korzystna. Ja zamawiam z cateringu 5PD w Jarocinie, wreszcie jem zdrowo, zauważyłam poprawę samopoczucia i powoli widzę spadek kilogramów.

Tez od nich zamawiam, bardzo fajny catering.

J
Justyna

Myśle, ze moda na dietę pudełkowa szybko się nie skończy, bo jest to opcja bardzo wygodna a a aktualnie tez korzystna. Ja zamawiam z cateringu 5PD w Jarocinie, wreszcie jem zdrowo, zauważyłam poprawę samopoczucia i powoli widzę spadek kilogramów.

G
Gość

Dieta pudełkowa bez glutenu Cud i Miód wcale nie jest droga, a pomogła mi usprawnić pracę przewodu pokarmowego. Nie mam wzdęć, poprawiła się przemiana materii a kg w końcu zaczęły spadać.

K
Klaudia

Dla mnie nie ma wad!! Jestem zachwycona od pierwszego dnia z dietą:) Zamawiam z https://dietly.pl/catering-dietetyczny-firma/kolorowypieprz i szczerze, to nie pamiętam kiedy jadłam tak dobre rzeczy!

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia