Ta kawa to samo dobro! Przyrządź ją w ten sposób, a skorzystają Twoja figura, mózg i serce. Jak pić kawę, żeby była zdrowa?

Marta Siesicka-Osiak
Szacuje się, że prawie 80 proc. Polaków pije kawę. Ten popularny napój może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, jeśli przygotujemy go w określony sposób.
Szacuje się, że prawie 80 proc. Polaków pije kawę. Ten popularny napój może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, jeśli przygotujemy go w określony sposób. Servet Photograph / Pexels
Czy kawa jest zdrowa? Tak, ale wtedy, kiedy pijesz ją w określony sposób. Podpowiadamy, kiedy i jak pić kawę oraz z jakich dodatków zrezygnować, aby jak najlepiej działała na nasz organizm.

Spis treści

Co się dzieje z Twoim organizmem, kiedy pijesz kawę?

Liczne badania potwierdzają ochronny wpływ kawy na układ krążenia, może nawet obniżyć ciśnienie krwi! Udowodniono, że jej picie zmniejsza ryzyko rozwoju wielu schorzeń m.in. cukrzycy typu 2, choroby Parkinsona czy nawet raka prostaty.

Niedawne doniesienia naukowe mówią o tym, że rzadziej odnotowuje się przypadki wystąpienia COVID-19 u spożywających ją osób. Co więcej, 2–3 filiżanki kawy dziennie mogą działać ochronnie na nerki i zmniejszyć ryzyko ich ostrego uszkodzenia. Mała czarna wpływa również na funkcjonowanie mózgu i znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji oraz udaru.

Jak zatem pić kawę, aby działała na nasze ciało wyłącznie pozytywnie? Zobacz poniżej, czego należy unikać, a co warto dodawać do kawy, aby osiągnąć najlepsze efekty.

Kiedy najlepiej pić kawę? Unikaj jej po południu!

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na porę, w której sięgamy po kawę. Wypita rano po śniadaniu, najlepiej między godz. 9:30-11.30, doda nam energii i zadziała pobudzająco na mózg. Po kolejne można sięgnąć ok. 13:30 i 17:00.

Kawa wypita po godzinie 17:30, może sprawić, że będziemy mieli problemy ze snem. Zawarta w niej kofeina w połączniu z wytwarzanym przez organizm kortyzolem, stwarza mieszankę, która rozregulowuje nasz cykl dobowy.

Zapomnij o cukrze do kawy. Dodaj do niej te przyprawy i ciesz się dodatkowymi korzyściami

Biały cukier wymieniany jest jako najgorszy dodatek do kawy. Głównie ze względu na dużą zawartość fruktozy przyczynia się do występowania otyłości i rozwoju cukrzycy typu 2. Jeśli osłodzenie kawy jest dla nas koniecznością – wybierzmy naturalny słodzik np. stewie.

Dobrym pomysłem jest dodanie do kawy aromatycznego cynamonu, ostrego chilli lub kakao. Cynamon pomaga regulować ciśnienie krwi, wzmacnia działanie antynowotworowe i odchudzające kawy oraz – zwiększając dopływ krwi do mózgu – ułatwia zapamiętywanie, czym usprawnia proces uczenia się. Kawa z cynamonem polecana jest przy migrenach i napięciowych bólach głowy.

Szczypta chili dodana do kawy sprawi, że przyspieszy nasza przemiana materii i spalanie tłuszczu. Dodatek kakao nada kawie nie tylko pysznego posmaku, ale jednocześnie wzmocni działanie kofeiny i przysłuży się naszemu sercu.

Postaw na jakość kawy i parzenia

Sięgając po 2-3 filiżanki kawy dziennie powinniśmy zadbać o jakość parzonych ziaren. Najlepiej wybierać te z ekologicznych upraw, które będą wolne od pestycydów.

Sposobów przyrządzenia kawy jest wiele i każdy z nich ma swoje wady i zalety. Kawa rozpuszczalna, mimo wysokiego indeksu glikemiczny, dostarcza do organizmu duże ilości cennych polifenoli, a kawa z ekspresu na kapsułki aluminiowe, zachowuje dłużej swoje wartości prozdrowotne. Jednym z najzdrowszych rozwiązań jest przygotowanie kawy „po turecku”, ale bez dodatku cukru oraz korzystanie z ekspresu ciśnieniowego. Polecanym rozwiązaniem jest też używanie kawiarki.

Najsłabszym wyborem jest sięganie po kawy przelewane przez gruby filtr – zostaje na nim wiele cennych substancji aktywnych (lepiej zainwestować w dobry ekspres przelewowy) oraz po zalewaną wrzątkiem mieloną kawę tzw. plujkę, która może podrażniać żołądek.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę Autopromocja

Pyszna kawa z pianką

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia