Kawa stanowi dobre źródło cennych przeciwutleniaczy, które pomagają chronić się przed wieloma współczesnymi chorobami. Udowodniono m.in., że może przeciwdziałać rozwojowi miażdżycy, udaru, zawału serca, cukrzycy typu 2, depresji i nowotworów złośliwych. Działa ponadto ochronnie na mózg, wątrobę i jelito grube.
Najnowsze odkrycia na temat właściwości kawy, opisane na łamach „BMC Health” dotyczą właśnie wątroby – popularny napój wspomaga profilaktykę przewlekłych chorób tego narządu, na które według dostępnych danych cierpi w Polsce nawet 500 tysięcy osób. Wykazano, że dotyczy to m.in. marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego (HCC), a przy tym w większym stopniu kawy naturalnej niż bezkofeinowej.
Kawowa profilaktyka chorób wątroby jest skuteczna również w stosunku do jej alkoholowego i niealkoholowego stłuszczenia, a także przewlekłego zapalenia wirusowego, zmian zwłóknieniowych oraz dotyczących poziomów enzymów wątrobowych.
Pijąc kawę można zmniejszyć ryzyko rozwoju stłuszczenia i chronicznej choroby wątroby (CLD, ang. chronic liver disease) o 20 proc. w ciągu kolejnych 10 lat, a prawdopodobieństwo śmierci wskutek CLD – aż o 49 procent.
Przeczytaj także:
Najlepsze efekty dla zdrowia wątroby zapewnia spożywanie aż 5 filiżanek kawy dziennie, co jednak jest korzystne tylko przy jej dobrej tolerancji jej związków, przede wszystkim kofeiny. Pozytywne działanie mają już jednak nawet dwie porcje na dzień.
Jak wynika z innych badań, obejmujących podobną liczbę ok. 500 tys. osób, regularne picie kawy zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci (również na przestrzeni kolejnej dekady).
Swoje prozdrowotne działanie kawa zawdzięcza m.in. zawartości kwasu chlorogenowego, polifenoli i związków diterpenowych, takich jak kaweol i kafestol. Ilość tych antyoksydantów jednak zmienna i zależna od sposobu przygotowania kawy, który wpływa na właściwości naparu.
Jaki więc wybrać ekspres do kawy – czy też inne urządzenie przeznacznone do przyrządzania „małej czarnej”? Wyjaśniamy, w jaki sposób parzenie wpływa na skład kawy i jej korzystny wpływ na zdrowie.
ZOBACZ: 7 powodów, dla których zaczniesz codziennie pić kawę