Spis treści
Jakie jedzenie jedzą astronauci?
Jedzenie osób przebywających w przestrzeni kosmicznej to wysokoprzetworzone gotowe posiłki, które nie mogą dorównać świeżej żywności pod względem smaku ani właściwości. Jakie więc „ziemskie” produkty mogliby jeść kosmonauci, by pokryć jak największą część zapotrzebowania na składniki odżywcze? Wskazali je badacze z American Chemical Society, co opisali na łamach „ACS Food Science & Technology”.
W celu stworzenia optymalnego posiłku – smacznej sałatki, dr Volker Hessel i naukowcy poszukiwali zdrowych produktów z roślin, które można uprawiać w kosmosie w najbardziej zrównoważony sposób – przy najmniejszych nakładach wody, nawozów, czasu i powierzchni uprawy, a także z możliwością recyklingu niejadalnych części roślin. Takie gatunki roślin są też najbardziej ekologiczne w naszym naturalnym środowisku i z tego powinniśmy wybierać je częściej.
Zobacz: Sałatka oczyszczająca jelita – przepis
Wymagania pod względem wartości odżywczej zdrowej diety astronautów były wysokie. Zużywają oni znacznie więcej kalorii i potrzebują większych ilości pewnych składników, m.in. wapnia. Jest on tracony z kości w przyspieszonym tempie z powodu niedoborów grawitacji. W pracach pomogły algorytmy poszukujące odpowiednich proporcji świeżych składników, by osiągnąć określone wartości odżywcze męskiego posiłku.
Kosmiczna sałatka najzdrowsza także na Ziemi
Przepis na sałatkę astronauty powstał dzięki analizie kombinacji aż 102 różnych naturalnych produktów spożywczych. Z kilkunastu stworzonych receptur posiłku przewidzianego do jedzenia w kosmosie nawet przez okres roku, badacze wybrali tę najlepszą.
Roślinne danie zawiera 7 podstawowych superproduktów, wśród których znalazły się nasiona zbożowe, strączkowe i oleiste, a także warzywa – skrobiowe i liściaste. To przy tym artykuły, które wiele osób ma w swojej kuchni, choć niekoniecznie często jada. Czas to zmienić!
Zobacz w galerii najzdrowsze składniki sałatki, które służą zdrowiu astronauty w kosmosie, a co dopiero człowieka na Ziemi.
Polecana sałatka okazała się przy tym całkiem smaczna. By upewnić się, że taka przepis jest udany, eksperci sprawdzili to w praktyce. Oceniający posiłek wracali po dokładkę, a jeden z nich stwierdził nawet, że „jako astronauta nie miałby nic przeciwko jedzeniu jej codziennie przez cały tydzień”.
Badacze zastrzegają, że takie połączenie nie może zapewnić wszystkich wymaganych mikroskładników, bo do tego potrzebna jest duża różnorodność w diecie. Te brakujące mogą być jednak uzupełniane za pomocą suplementów diety, które i tak się stosuje.
Dieta kosmonauty – to nie to, co myślisz
Sałatka kosmonauty nie jest posiłkiem tzw. diety kosmonauty czy astronauty. Pod tym hasłem w internecie można znaleźć niezdrową dietą odchudzającą na 3 dni. Jej jadłospis do złudzenia przypomina menu diety jajecznej czy tzw. diety kopenhaskiej. Nie ma nic wspólnego z podróżami w kosmos, nie mówiąc o tym, że wcale nie redukuje wagi.
Dieta trwająca kilka dni nie jest w stanie wpłynąć trwale na masę ciała. Powinna trwać dłużej, ale w tym celu musi być zdrowsza, bo inaczej sprawi kłopoty zdrowotne. Polecana sałatka może być jej elementem, zwłaszcza, że jest bogata w białko i błonnik. Dzięki temu syci na długo i wspomaga regulację poziomu cukru we krwi, ułatwiając utratę nadwagi. Zobacz w galerii, co dokładnie zawiera.
Źródło: Optimal salad fills astronauts' plates and fuels long-term space missions News Medical