Nasze babcie stosowały ją na wiele problemów. Maść „z kotkiem” jest dostępna do dziś. Zobacz, na co pomaga balsam tygrysi

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ta maść wciąż jest dostępna w sklepach i wciąż działa. Kultowy od dekad balsam z kotkiem to ziołowy specyfik na różnego rodzaju bóle, ale nie tylko. Sprawdzamy, co zawiera i na co można stosować maść tygrysią.

Co to jest maść tygrysia?

Maść tygrysia to określenie rozgrzewającej maści o działaniu przeciwbólowym. Jej nazwa pochodzi od tradycyjnego wzoru opakowania, na którym widnieje tygrys.

Kobietę bolą zatoki i maść tygrysia w tradycyjnym opakowaniu
Tego tygryska możemy kojarzyć z dawnych czasów. Maść z takim wizerunkiem to wciąż tak samo skuteczny produkt ziołowy peopleimages12/Getty Images, Robbie Sproule/Wikimedia Commons, CC BY 2.0 (małe)

Pierwotnie maść tygrysia wytwarzano w Birmie. W czasach PRL-u, gdy nazywano ją także balsamem z kotkiem, pochodziła z Wietnamu. Choć czasem określa są ją także jako maść tajską, obecnie produkowana jest w Singapurze.

Dostępne są dwa zasadnicze rodzaje maści tygrysiej – czerwona i biała. Mają one nieco inne zastosowanie.

Zobacz też: Środki naturalne zamiast kolejnej tabletki przeciwbólowej

Co zawiera maść tygrysia? Skład zależy od rodzaju

Maść tygrysia jest mieszanką naturalnych olejków eterycznych oraz ich składników na bazie parafiny (żółtej miękkiej i twardej).

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Oba rodzaje maści zawierają:

  • mentol – 10 proc. w czerwonej i 8 proc. w białek,
  • kamfora – 11 proc. lub 25 proc. (w obu),
  • olejek miętowy bez mentolu – 6 proc. w czerwonej i 16 proc. w białej,
  • olejek kajeputowy – odpowiednio: 7 proc. i 13 proc.,
  • olejek goździkowy – 5 proc. i 1,5 proc.

Niektóre wersje białej maści tygrysiej mogą zawierać olejek eukaliptusowy zamiast kajeputowego. Oprócz tego w składzie pojawia się także olejek cynamonowy czy lawendowy. Ich proporcje dobrane są w taki sposób, by działanie składowych wzajemnie nasilało się i uzupełniało.

Głównymi składnikami aktywnymi maści tygrysiej są mentol i kamfora. Mentol ma działanie chłodzące i znieczulające, natomiast kamfora początkowo chłodzi, a następnie rozgrzewa. Składniki produktu mają ponadto właściwości antyseptyczne i hamujące rozwój bakterii oraz grzybów.

Na co pomaga maść tygrysia czerwona i biała?

Maść tygrysia czerwona to klasyczna wersja produktu przeznaczona do leczenia bólów mięśni, stawów oraz kości, a więc do nakładania na skórę ciała. Łagodzi ból, sztywność i obrzęki nie tylko w przypadku zmian reumatycznych i artretycznych, ale także pospolitych bólów pleców.

Natomiast maść tygrysia biała to receptura do użytku w obrębie głowy, która pomaga w przypadku bólów głowy – napięciowych, migrenowych czy związanych z zapaleniem zatok. Pomaga udrożnić nos i łagodzi skutki ugryzień owadów.

Inne zastosowania maści tygrysiej to m.in.:

  • przeziębienie i grypa – zatkany nos, kaszel, duszności, bóle mięśni (stosowana na nos, skronie, klatkę piersiową, plecy),
  • niedokrwienie kończyn,
  • nerwobóle,
  • odstraszanie komarów,
  • bóle zębów (stosowana na skórę żuchwy),
  • bóle menstruacyjne (na skórę podbrzusza),
  • lekkie oparzenia skóry,
  • grzybica skóry.

Maść tygrysia – przeciwwskazania i środki ostrożności

Maść tygrysia to produkt nieodpowiedni dla osób mających alergię na jakikolwiek jego składnik. Ponadto jest przeznaczona wyłącznie dla osób dorosłych (wersje dla dzieci nie są dostępne w kraju), ew. dostępne informacje mówią o stosowaniu powyżej 3. roku życia.

Maść należy stosować wyłącznie zewnętrznie, na nieuszkodzoną skórę. Nie zaleca się przy tym używania jej do środka ucha ani okolic łonowych. Połknięta działa toksycznie.

Maść należy stosować samodzielnie, bez przykrywania bandażem czy kompresem chłodzącym ani rozgrzewającym. Niewskazane jest ponadto używanie jej łączne z innymi preparatami zawierającymi te same składniki (maściami, plastrami itp).

Przed pierwszym zastosowaniem maści tygrysiej warto zrobić próbę na niewielkim obszarze skóry, np. w zgięciu łokcia.

Możliwe działania niepożądane związane z aplikacją maści tygrysiej to:

  • zaczerwienienie skóry,
  • szczypanie i palenie,
  • świąd skóry,
  • podrażnienie,
  • reakcja alergiczna,
  • problemy z oddychaniem (po nałożeniu na klatkę piersiową).

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aniaaaa
Diagnoza: koksartroza 4. stopnia prawego biodra u 65-letniej kobiety. Lekarze nie mogli pomóc, ponieważ stan biodra nie nadawał się do operacji wymiany. Pomógł olej CBD, a dokładnie olej CBD 10% RAW (czyli surowy olejek), z suplementów to jeszcze MSM i omółek.... kąpiele w soli konopnej z Morza Martwego i olejem konopnym firmy Palacio połączonym z naparem z liści laurowych oraz do smarowania maść konopna Thermolka Extra. Kupiłam je w aptecew Poznaniu, w Konopnej Farmacji na Ratajczaka, ale można je również zamówić u nich przez internet ( konopiafarmacja pl ) lub poszukać w lokalnych sklepach u siebie.

Na chwilę obecną ten zestaw sprawdza się rewelacyjnie. Wcześniej mama była tylko na tabletkach przeciwbólowych i nie mogła normalnie funkcjonować z powodu bólu niestylko biodra ale na końcu też brzucha. Teraz znowu cieszy się życiem. Stosowała te produkty 6 miesięcy systematycznie, od tego czasu minęły 4 lata, a ona chodzi bez bólu. Choroba cofnęła się z 4. stadium do 1.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia