Co to jest maść tygrysia?
Maść tygrysia to określenie rozgrzewającej maści o działaniu przeciwbólowym. Jej nazwa pochodzi od tradycyjnego wzoru opakowania, na którym widnieje tygrys.
Pierwotnie maść tygrysia wytwarzano w Birmie. W czasach PRL-u, gdy nazywano ją także balsamem z kotkiem, pochodziła z Wietnamu. Choć czasem określa są ją także jako maść tajską, obecnie produkowana jest w Singapurze.
Dostępne są dwa zasadnicze rodzaje maści tygrysiej – czerwona i biała. Mają one nieco inne zastosowanie.
Zobacz też: Środki naturalne zamiast kolejnej tabletki przeciwbólowej
Co zawiera maść tygrysia? Skład zależy od rodzaju
Maść tygrysia jest mieszanką naturalnych olejków eterycznych oraz ich składników na bazie parafiny (żółtej miękkiej i twardej).
Oba rodzaje maści zawierają:
- mentol – 10 proc. w czerwonej i 8 proc. w białek,
- kamfora – 11 proc. lub 25 proc. (w obu),
- olejek miętowy bez mentolu – 6 proc. w czerwonej i 16 proc. w białej,
- olejek kajeputowy – odpowiednio: 7 proc. i 13 proc.,
- olejek goździkowy – 5 proc. i 1,5 proc.
Niektóre wersje białej maści tygrysiej mogą zawierać olejek eukaliptusowy zamiast kajeputowego. Oprócz tego w składzie pojawia się także olejek cynamonowy czy lawendowy. Ich proporcje dobrane są w taki sposób, by działanie składowych wzajemnie nasilało się i uzupełniało.
Głównymi składnikami aktywnymi maści tygrysiej są mentol i kamfora. Mentol ma działanie chłodzące i znieczulające, natomiast kamfora początkowo chłodzi, a następnie rozgrzewa. Składniki produktu mają ponadto właściwości antyseptyczne i hamujące rozwój bakterii oraz grzybów.
Kamfora jest dobra dla skóry i łagodzi ból. Uwaga, bo może też spowodować śmierć
Kamfora w starożytności i średniowiecznej Europie była używana jako składnik słodyczy, w Chinach – jako dodatek smakowy do lodów. W medycynie była i jest stosowana jako środek znieczulający i rozgrzew...
Na co pomaga maść tygrysia czerwona i biała?
Maść tygrysia czerwona to klasyczna wersja produktu przeznaczona do leczenia bólów mięśni, stawów oraz kości, a więc do nakładania na skórę ciała. Łagodzi ból, sztywność i obrzęki nie tylko w przypadku zmian reumatycznych i artretycznych, ale także pospolitych bólów pleców.
Natomiast maść tygrysia biała to receptura do użytku w obrębie głowy, która pomaga w przypadku bólów głowy – napięciowych, migrenowych czy związanych z zapaleniem zatok. Pomaga udrożnić nos i łagodzi skutki ugryzień owadów.
Inne zastosowania maści tygrysiej to m.in.:
- przeziębienie i grypa – zatkany nos, kaszel, duszności, bóle mięśni (stosowana na nos, skronie, klatkę piersiową, plecy),
- niedokrwienie kończyn,
- nerwobóle,
- odstraszanie komarów,
- bóle zębów (stosowana na skórę żuchwy),
- bóle menstruacyjne (na skórę podbrzusza),
- lekkie oparzenia skóry,
- grzybica skóry.
Maść tygrysia – przeciwwskazania i środki ostrożności
Maść tygrysia to produkt nieodpowiedni dla osób mających alergię na jakikolwiek jego składnik. Ponadto jest przeznaczona wyłącznie dla osób dorosłych (wersje dla dzieci nie są dostępne w kraju), ew. dostępne informacje mówią o stosowaniu powyżej 3. roku życia.
Maść należy stosować wyłącznie zewnętrznie, na nieuszkodzoną skórę. Nie zaleca się przy tym używania jej do środka ucha ani okolic łonowych. Połknięta działa toksycznie.
Maść należy stosować samodzielnie, bez przykrywania bandażem czy kompresem chłodzącym ani rozgrzewającym. Niewskazane jest ponadto używanie jej łączne z innymi preparatami zawierającymi te same składniki (maściami, plastrami itp).
Przed pierwszym zastosowaniem maści tygrysiej warto zrobić próbę na niewielkim obszarze skóry, np. w zgięciu łokcia.
Możliwe działania niepożądane związane z aplikacją maści tygrysiej to:
- zaczerwienienie skóry,
- szczypanie i palenie,
- świąd skóry,
- podrażnienie,
- reakcja alergiczna,
- problemy z oddychaniem (po nałożeniu na klatkę piersiową).
- Everything You Need to Know About Tiger Balm Healthline
- Efficacy, safety and tolerability of Tiger Balm® ointments: a systematic review and a meta analysis of prevalence Journal of Pharmacy & Pharmacognosy Research
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Naukowcy nie dowierzają. Delfiny uzależnione od najgroźniejszych narkotyków
- Oto najlepsze cięte riposty nauczycieli. Zgasiły niejednego ucznia!
- Szaleniec wjechał mazdą do salonu, bo dealer nie chciał zwrotu auta - WIDEO
- Awantura podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej. Macierewicz kontra protestujący