Rozgrzewająca maść na bóle stawów i mięśni. Zrobisz ją sam! Przyniesie ulgę przy dnie moczanowej i reumatyzmie

Marta Siesicka-Osiak
Ta domowa aromatyczna maść nie ma żadnych zbędnych, chemicznych dodatków.
Ta domowa aromatyczna maść nie ma żadnych zbędnych, chemicznych dodatków. svehlik/GettyImages
Męczą cię bóle mięśni lub stawów? Możesz sobie pomóc robiąc samodzielnie rozgrzewającą i przeciwbólową maść z jałowca. Warto stosować ją u osób z dną moczanową, reumatyzmem oraz do masaży. Wypróbuj prosty przepis od Zielarki z Kampera.

Spis treści

Przepis na maść rozgrzewającą z jałowca od Zielarki z Kampera

Do przygotowania domowej maści wystarczy kilka naturalnych składników, z których część na pewno masz w swojej kuchni. Owoce jałowca możesz zebrać samodzielnie w lesie lub kupić w sklepie zielarskim.

Szyszkojagody zbiera się jesienią i zimą, kiedy mają ciemnofioletowy kolor i są w pełni dojrzałe, otrząsając je na płachtę ułożoną pod krzewem. Można je suszyć w przewiewnym, suchym miejscu lub w suszarni w temp. do 35 stopni Celsjusza.

Zobacz też: Co zawiera maść tygrysia? Pomoże na te problemy

Składniki maści rozgrzewającej z jałowca:

  • 150 g (lub 200g jeśli nie dodajesz oleju sezamowego) oleju kokosowego,
  • 50 oleju sezamowego (opcjonalnie – olej sezamowy dodatkowo rozgrzewa),
  • 6 łyżek rozdrobnionych szyszkojagód jałowca,
  • kilka goździków,
  • płaska łyżka wosku pszczelego,
  • opcjonalnie kilka kropli naturalnego olejku eterycznego.

Przygotowanie:

  1. Olej kokosowy rozpuść w kąpieli wodnej, dodaj rozdrobnione szyszkojagody i goździki.
  2. Trzymaj na małym ogniu i podgrzewaj przez godzinę od czasu do czasu mieszając, po czym wyłącz gaz i zostaw na kolejne 30 minut.
  3. Po tym czasie przefiltruj olej przez gazę lub sitko i ponownie włóż do kąpieli wodnej razem z olejem sezamowym i woskiem pszczelim.
  4. Gdy wosk się rozpuści, przelej maść do wyparzonych wcześniej słoiczków, dodaj kilka kropli olejku eterycznego i zostaw do stężenia.

Przepis pochodzi z przewodnika „Zioła spod śniegu” dostępnego do 12 lutego 2024 r. na stronie Zielarki z Kampera.

Jak działa maść z jałowca?

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) to krzew wstępujący pospolicie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jego surowcem zielarskim są owoce, które zawierają od 0,5 do 2 proc. olejku lotnego. To on odpowiada za większość właściwości leczniczych jałowca, ponieważ znajdują się w nim liczne terpeny, w tym terpineol.

Zobacz także: Ból nóg czy pleców daje ci się we znaki? Maść przeciwbólowa może nie zadziałać. Sprawdź, co oznacza ból różnych części ciała

Jałowiec stosowany wewnętrznie wykazuje działanie moczopędne, żółciopędne i żółciotwórcze, bakteriobójcze, odkażające i pobudzające trawienie.

– Jałowiec zastosowany zewnętrznie ma działanie odkażające, rozgrzewające, poprawiające ukrwienie i przeciwbólowe. Wyciąg olejowy z jałowca, maść lub olejek eteryczny zmieszany z olejem bazowym np. olejem sezamowym możemy wykorzystywać do smarowania miejsc obolałych, spiętych mięśni, bólów reumatycznych, artretycznych czy masaży rozgrzewających i rozluźniających – mówi Anna Środa-Moroz, fitoterapeutka, znana w sieci, jako Zielarka z Kampera.

Maści na bazie olejku jałowcowego można stosować w nerwobólach, gośćcu i zapaleniu korzonków nerwowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia